alexa Cartier | Rotonde De Cartier | Minute Repeater | Mysterious | Double Tourbillon
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Rotonde De Cartier Minute Repeater Mysterious Double Tourbillon

Cartier-logo.png

Lüks saat segmentinde yaptığı atılımlara tam gaz devam eden Cartier, SIHH 2017’ye haftalar kala yeni Haute Horlogerie modeli Cartier Rotonde De Cartier Minute Repeater Mysterious Double Tourbillon ile boy gösterdi.

Birkaç yıl öncesine kadar geleneksel saatçilik denildiğinde ilk akla gelen isimler arasında rastlamadığımız Cartier, son dönemde yaptığı atakla birlikte güncel koleksiyonuna horolojik anlamda fevkalade önemli unsurlar içeren yeni modeller eklemeye devam ediyor. Bu klasmanda yer alan yeniliklere en son örnek ise dudak uçuklatan mühendisliği ile mekanizma tasarımını yeniden tanımlayan Cartier Rotonde De Cartier Minute Repeater Mysterious Double Tourbillon modeli.

Modelin en önemli özelliği olan mekanizmasına geçmeden önce kasasından bahsetmek istiyorum. Cartier bu özel model için, sessizliğini yeni yeni bozmaya başlayan serisi Rotonde’yi seçmiş… Markanın son birkaç yılda kat ettiği önemli yol boyunca çok da fazla ön plana çıkartmadığı Rotonde’nin böylesine önemli bir modele ev sahipliği yapıyor olması seriye farklı versiyonların da ekleneceğini müjdeliyor diyebiliriz sanırım.

Rotonde-de-cartier-minute-repeater-mysterious-double-tourbillon-2.jpg

Gelelim mekanizmaya… Modelin kalbinde La Maison’un tamamı kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 9407 MC yer alıyor. Bu tasarım harikası mekanizmanın en önemli özelliği ise komplikasyon başlığında yer alan iki ağır topu yani Minute Repeater ve Tourbillon’u aynı çatı altında toplamayı başarmış olması. Modelin bir tam turu 60 saniyede tamamlayan Tourbillon eşapmanı, her 5 dakikada bir tur dönen safir kristal bir disk ile sabitlenmiş.

Markanın ilk defa 1912 senesinde üretilen Mystery Clock tarzı masa saatlerinden ilham alan tasarım sayesinde Tourbillon kafesinin boşlukta dönüyor gibi algılanması sağlanmış. Bu müthiş özelliğin yanına ise, sertleştirilmiş çelikten üretilmiş gonkları sayesinde mükemmel netlikte dinlenebilen bir melodiye hayat veren Minute Repater fonksiyonu eklenmiş. Cartier mühendislerinin mekanizma tasarlamada nasıl bir seviyeye geldikleri konusunda hala tatmin olmadıysanız eğer, size bu mekanizmada 448 adet farklı parça kullanıldığını ve saatin toplam kalınlığının sadece 11.15mm olduğunu memnuniyetle hatırlatmak isterim…

Rotonde-de-cartier-minute-repeater-mysterious-double-tourbillon-3.jpg

Markanın son birkaç yılda kat ettiği önemli yol boyunca çok da fazla ön plana çıkartmadığı Rotonde’nin böylesine önemli bir modele ev sahipliği yapıyor olması seriye farklı versiyonların da ekleneceğini müjdeliyor diyebiliriz sanırım.

İki önemli komplikasyonu aynı mekanizma içinde bu derece uyumlu bir şekilde tasarlamak için gereken bilgi ve tecrübeden bahsettim… Ancak söz konusu marka Cartier olunca görsel detayların da aynı hassasiyetle ele alınması kaçınılmaz oluyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; mekanizmanın köprüleri siyah tonda rodyum ile kaplanmış ve üzerlerine kontrast formda hazırlanmış dairesel Cotes de Geneve deseni işlenmiş. Mekanizmanın, İsviçre Saat Endüstri kapsamında üretilen saatlerin sadece 0,01%’sinde yer alan” Poinçon de Geneve” sertifikası taşıdığından da bahsetmenin tam sırası sanırım…

Saatin kadranından da bahsetmek isterdim ancak hakkında konuşabileceğim bir kadran yok… İskelet formunda tasarlanmış saatin kadran diziliminden bahsedebilirim ancak zira akrep ve yelkovan biraz asimetrik bir şekilde saat 10.00 hizasına yerleştirilmiş. Genel geçer tasarımlardan uzak çizgilerle hayat bulan bu özel model için çok da garip bir durum değil açıkçası. Bu arada gerçek hayatta nasıl durur bilemiyorum ama tam aksi yöne yerleştirilmiş ve boşlukta hareket ediyormuş gibi görünen Tourbillon kafesinin görüntüyü oldukça dengeli bir hale getirdiğini düşünüyorum.

Rotonde-de-cartier-minute-repeater-mysterious-double-tourbillon-5.jpg

Biraz da Minute Repeater özelliğinden bahsedelim… Modelin geneline hakim üstün mühendislik anlayışı burada da kendini hemen belli ediyor. Minute Repeater fonksiyonu için en önemli hususlardan biri olan “ses kalitesi” için akustik prensiplerin hepsi göz önüne alınmış. Sesin doygun bir tonda duyulabilmesi için Rotonde tarzı kasa titanyumdan üretilmiş.

Vuruş alanını maksimize edecek şekilde yuvarlak yerine kare formda tasarlanan gonkların yapımında ise sertleştirilmiş çelik kullanılmış. Bu kadar ince detayla yetinmeyen Cartier mühendisleri, saat başlarında çalan gonklar için ayrı, dakika başlarında çalan gonklar için ayrı notalar kullanarak indikasyonların belirgin halde anlaşılabilmesini sağlamış. “Eh, artık yeter…“ dediğinizi duyar gibiyim ama Cartier mühendisleri için paydos zili hala çalmadı… Çalan her gonk’un aynı akustik netlik ve şiddette duyulmasını sağlamak için ise enerjiyi stabil halde tutan bir volan ( saat 7.00 noktasına bakalım ) eklenmiş. Tüm bu sistemi kontrol eden tek buton da saat 4.00 noktasında yerini almış. 

Rotonde-de-cartier-minute-repeater-mysterious-double-tourbillon-4.jpg

449.400,00 USD’lık (ABD listesi) fiyatıyla sadece koleksiyonerler tarafından rağbet görecek bu özel model hakkında söyleyecek başka bir şey bulmak zor… Ancak gerçek olan şu ki, Cartier lüks saat konusunda yaptığı yatırımların karşılığını fazlasıyla almış görünüyor zira mekanizma konusunda geldiği nokta, endüstrinin köklü pek çok firmasına dahi şapka çıkarttıracak durumda.

Benzer İncelemeler