alexa Dumont | Santos | Cartier | SIHH 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Santos-Dumont

Cartier, Quartz mekanizmalı yeni Santos-Dumont ile giriş seviye lüks saat kategorisinin lideri olmaya aday duruyor.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-1.jpg

Cartier’in efsanevi Santos modeli, tarihinin en rafine çizgilerine kavuşmuş durumda. Üstelik rakipsiz kalitesi ve fiyat etiketiyle.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-2.jpg

Klasikler arasında anılmak her marka ve modelin elde edebileceği bir başarı değil. Cartier Santos-Dumont için ise yapabileceğim en uygun yakıştırma “modern klasik” olurdu. Daha detay vermek gerekirse; komplikasyonlardan arındırılmış, son derece ince bir işçilikle üretilmiş, zamansız tasarıma sahip bir modelden bahsediyoruz.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-7.jpg

Cartier Santos-Dumont iki farklı kasa ölçüsü ile sunuluyor. 27,5mm x 38,5mm ile 31,4mm x 43,5mm kasa ebatlarına sahip modellerin toplam kasa yükseklikleri yalnızca 7mm. Bu değerin sağlanmasındaki en büyük etken Quartz mekanizma kullanılmış olması. Ancak ölçüler o kadar doğru belirlenmiş ki, mekanik saplantısı olanların dahi aklını çelebilecek cinsten bir albeniye sahip. Santos-Dumont, safir kristal camı çevreleyen modele özgü parlak bezel, özenle işlenmiş kadran ve kurma kolu üzerinde yer alan mavi safir gibi birçok detay, görenleri kendine hayran bırakıyor.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-3.jpg cartier-santos-dumont-sihh-2019-4.jpg

Modelde 6 yıl pil ömrüne sahip Quartz bir mekanizmaya yer verilmiş. Bu aşamada muhtemelen Cartier ve pilli mekanizma kelimelerini yan yana görmekten rahatsızlık duyacaklar olacaktır. Evet, mekanik kalibreli bir saatin verdiği hissiyatın farklılığı konusunda hepimiz hem fikiriz. Ancak Cartier Santos-Dumont pilli olduğu için bu kadar ince bir kasaya ve üstün Cartier işçiliğine/kalitesine rağmen nispeten düşük sayılabilecek bir fiyat etiketine sahip.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-5.jpg

Kalın ve destekli timsah derisi kayışla gelen modellerde özel bir kolay kayış değiştirme sistemi bulunuyor. Kayışların boynuz kısımlarındaki yaylı sistem, hiçbir özel alete ihtiyaç duymadan kayış değişimine imkân veriyor. Bu özellik bilhassa, bilezik ve deri kayışın beraber sunulduğu daha üst serilerde yer alan Santos modelleri için daha da kullanışlı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-6.jpg

Gelelim modele dair en can alıcı kısma; fiyat! 27,5mm genişliğinde kasaya sahip Santos-Dumont 3650$, 31,4mm genişliğinde kasaya sahip Santos-Dumont ise 3900$ fiyat etiketine sahipler. Unutmadan otomatik mekanizmalı Santos modellerinin 6250$ başlangıç fiyatına sahip olduğunu ekleyelim. Tüm bu detaylar göz önünde bulundurulduğunda, Santos-Dumont, markasından fiyatına, tarihçesinden kalitesine birçok disiplinde liderliğe oynayan özel bir model olduğunu kanıtlıyor.

cartier-santos-dumont-sihh-2019-8.jpg
Benzer İncelemeler