alexa W2020052 | Dumont Carbon Skeleton | Santos | Cartier | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Santos Dumont Carbon Skeleton Titanium Ref. W2020052

Cartier-logo.png

Markayı veya en azından saat dünyasındaki yenilikleri yakından takip eden saatseverler fark etmiştir, inceleme için seçtiğim model yeni bir model değil. Hatta tarih vermek gerekirse 2011 senesine ait bir model olduğunu da söyleyebilirim. Ancak bu modeli benim için önemli yapan mevzu (çok güzel bir saat olmasının dışında) lüks dünyasının duayen isimlerinden Cartier’in lüks saat bölümünde gerçekleştirdiği devrim niteliğinde yenilenmenin meyvelerini vermeye başladığı döneme işaret ediyor olması.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-1.jpg

Santos Koleksiyonu sadece Cartier özelinde değil lüks saatçilik tarihinin geneli için ikonik bir ürün grubu. Tarihin bilinen ilk erkek kol saati olma özelliğini de taşıyan koleksiyonun yıllara meydan okuyan tasarımı öylesine başarılı ki, “zamansız klasik” kavramıyla birebir örtüştüğü gibi, modern zamanların popüler trendlerine de mükemmel uyum sağlayabiliyor. Sizin de tahmin ettiğiniz üzere inceleme için seçtiğimiz model Cartier Santos Dumont Carbon Skeleton Titanium bu ikinci grubu temsil ediyor.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-11.jpg

Modelin kasası klasik Santos formunda hazırlanmış. Ancak boyutlar için klasik demek pek kolay değil zira markanın da XL eklemesi ile belirttiği üzere kasanın ölçüleri 47.00 mm x 39.00 mm olarak tasarlanmış. Kağıt üzerinde oldukça büyük izlenimi veren bu rakamların pratikteki yansıması farklı. Karakteristik boynuz tasarımını ve entegre kayış öğelerini de işin içine katarsak, modelin genel anlamda 42mm civarında bir saat gibi durduğunu söylemek mümkün.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-3.jpg w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-10.jpg

Elden kurmalı kalibre tercihi sayesinde kalınlık konusunda da avantajlı olan kasa, siyah ADCL kaplamalı titanyum malzeme sayesinde kolda oldukça hafif duruyor. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın su geçirmezlik değeri 30 metre / 3 bar olarak ayarlanmış.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-4.jpg

Modelin kadranı, lüks saatçiliğin modası hiç geçmeyen tarzlarından olan iskelet formunda tasarlanmış. Kasanın her iki yüzünde yer alan safir kristal camlar sayesinde modelin genel konseptine uygun şekilde karartılarak dekore edilmiş mekanizmayı izlemek mümkün. Cartier klasiklerinden kabul edilen stilize Romen rakam indeksler bu modelde de mevcut ancak bildiğimiz anlamda bir kadran olmadığından saat indeksleri kasanın iç kenarlarına uzanan köprüler şeklinde tasarlanmış.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-2.jpg

Geleneksel markaların endüstriyel tasarımları kült modellerine uygulamaları çoğu zaman zorlama sonuçlar doğurabiliyor. Şahsen böyle denemeleri Bamford veya Blacken gibi bağımsız isimlere bırakmak bence çok daha iyi bir yol. Ancak yazımın başında da belirttiğim üzere Santos Koleksiyonu modern dokunuşlara çok iyi cevap veren tasarım detaylarına sahip. Popüler tabirle endüstriyel tarzda tasarlanmış iskelet kadran da bu duruma en iyi örneklerden biri kanımca.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-9.jpg

Cartier Santos Dumont Carbon Skeleton Titanium gücünü, lüks saatçiliğin duayen isimlerinden Carole Forestier-Kasapi’nin imzasını taşıyan Caliber 9612 MC mekanizmadan alıyor. 20 tanesi taş olmak üzere toplam 138 parçadan oluşan manuel mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 72 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Modelin renk konseptine uygun şekilde siyah ADLC kaplama ile karartılan mekanizma sade ve modern bir görüntü sunuyor.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-6.jpg

Cartier Santos Dumont Carbon Skeleton Titanium markadan beklenen kalitede üretilmiş siyah timsah derisi kayış ile geliyor. Kayışın ucunda ise ayarlama konusunda pek kullanıcı dostu olmasa da değişmeyen tasarımı ile kült sıfatına hak kazanan Cartier katlanır klips yer alıyor.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-5.jpg w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-7.jpg

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-8.jpg

Cartier markasına olan hayranlığımı gizlemeye lüzum görmedim, görmüyorum. Tasarımsal manada değişen trendlere ve modaya meydan okuyan modellere imza atan markanın özellikle geride bıraktığımız son on yıl içerisinde gösterdiği gelişimi de aynı hayranlıkla izlemeye devam ediyorum. Uzun yıllar boyunca horolojik değeri moda ikonu kimliğinin gölgesinde kalmış da olsa Cartier benim gözümde hep çok başarılı bir saat markasıydı. Artık işin teknolojik kısmını da mutfağına dahil eden marka bugün lüks saatler liginin en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. İnceleme için seçtiğim Cartier Santos Dumont Carbon Skeleton Titanium da bu duruma en başarılı örneklerden biri olarak arşivimizde yerini alıyor.

w2020052-cartier-santos-dumont-carbon-skeleton-titanium-12.jpg

Benzer İncelemeler