alexa CRW2SA0025 | Santos-Dumont XL | Cartier | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Santos-Dumont XL Limited Edition (Ref. CRW2SA0025)

Santos-Dumont model ailesi, kült tasarım detayları kadar farklı kadran ve materyal seçenekleri ile Cartier’in en başarılı yenilikleri arasında yer alıyor. Özellikle orijinal modele olan görsel yakınlığı ile öne çıkan model ailesi, Cartier Santos-Dumont XL Limited Edition modeli ile Parisli markanın çok da kullanmadığı limitli edisyon konseptine de göz kırpıyor.

crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-1.jpg

Markanın bu seneki yenilikleri arasında yer alan model, Santos-Dumont XL platformunda tasarlanmış olsa da, özgün detayları ile diğer versiyonlardan kolayca ayrılıyor. Model, 46.6mm x 33.9mm x 7.5mm boyutlarında hazırlanmış, dikdörtgen kasa ile geliyor. Bu kasa için aslında XL takısının çok da uygun olduğunu düşünmüyorum zira 33.9mm genişlik modern zamanlar için kompakt bile kalabilecek bir boyut. Koleksiyonun imza detayları arasında yer alan vidalı bezel, modelin Bi-Color temasına uygun şekilde 18K pembe altından üretiliyor. Kabaşon kesim mavi sentetik safir taşla süslenen kurma kolu ise, kasanın ana gövdesinde ve arka kapağında olduğu gibi, paslanmaz çelikten üretilmiş. Arka kapak demişken, modelin arka kapağında Alberto Santos-Dumont’un “Flying Machine N°19” adını verdiği uçağın çok şık bir illüstrasyonun olduğunu da belirtelim.

crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-3.jpg crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-4.jpg

Modelin en önemli ayırt edici detayı olarak kadrandan bahsetmek mümkün. Bakır tonlarında bir zemin rengi ile hazırlanan kadran dış kısımda güneş ışını deseni, merkezde yer alan kare bölümde ise Guilloché tarzını andıran hareketli bir motif yer alıyor. Santos-Dumont model ailesini fuarda ilk gördüğümde kadranın biraz fazla sade olduğunu düşünmüştüm. Stilize Romen rakam markörlerin ve klasik mavi kolların eksikliğini kendini fazlasıyla hissettirmişti. Ancak bu modele eklenen kadranın bu sadelik durumunu olumlu yönde toparladığını görüyorum. Hem renk hem de merkez kısımdaki desen seçimi, standart modellerin tek renkli temasına hareket getirmiş. Bu arada, eğer sadelik sizin için önemliyse yine sorun yok... Tarih penceresi hatta saniye kolu olmayan bir kadran var karşımızda.

crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-2.jpg

Saat ile ilgili beğendiğim diğer bir husus ise mekanizması. Piaget 430P temelli Caliber MC 430 elden kurmalı bir mekanizma. 2.15mm toplam kalınlığı ile ultra-thin sıfatını hak eden mekanizma 38 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor.

crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-5.jpg

Modele koyu gri tonda, timsah derisi bir kayış eşlik ediyor. Ancak, eğer arzu ederseniz, Cartier ürün grubunda hızlı değiştirme özellikli farklı renk tonlarında hazırlanmış kayışlar da bulabiliyorsunuz. Kayışın uç kısmında, modelin sade temasına uygun seçilmiş, standart çelik toka yer alıyor.

crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-6.jpg

Sadece 500 adet ile limitli model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 6,960 (vergiler hariç). Görece kompakt kasa ebatları yavaş yavaş hak ettiği itibara tekrar kavuşuyor. Santos-Dumont Limited Edition Ref. CRW2SA0025 modeli ise sadece zarafetine yakışan boyutları ile değil, özgün kadran tasarımı ile de öne çıkıyor.

crw2sa0025-cartier-santos-dumont-xl-limited-edition-7.jpg

Benzer İncelemeler