alexa Cartier 2016 Yenilikler | Rotonde de Cartier | Cle de Cartier | Panthere | SIHH 2016 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Köşesinden Tüm Yenilikler

Cartier-logo.png

“Haute Horlogerie”’nin değişmez üyelerinden Cartier, bu sene için de ileri teknoloji ve mücevherlerin ışıltılı dünyasını mükemmel bir ahenkle sentezleyen saat modelleriyle karşımıza çıktı. Fuarın açılışına sayılı günler kala tanıtılan bu 6 Cartier imzalı sanat eserine yakından bakalım.

Cartier Rotonde de Cartier Earth and Moon

Cartier-Rotonde-de-Cartier-Earth-Moon-aBlogtoWatch-1.jpg

İlk olarak 2014 yılında lapis lazuli mavisi kadranla tanıtılan model Cartier’in en kararkteristik tasarımlarından bir tanesi. Cartier’in komplikasyonları alışılagelmişin dışında tasarım öğeleriyle harmanlayan yapısına bu saatte de rastlamak mümkün.

İçinde in-house geliştirilen, 362 bağımsız parçaya sahip kalibre 9440 MC bulunduran saatin mekanizması 40mm x 5.65mm’lik oldukça büyük sayılabilecek ölçüleriyle dikkat çekiyor.

Cartier-Rotonde-de-Cartier-Earth-and-Moon-Calibre-9440-MC-3.jpg

Mekanizmanın en dikkat çekici özelliği ise kadranındaki meteorite kaplamaya saip ay fazı göstergesinin dilendiği zaman tourbillon kafesini kapatacak şekilde konumlandırılabilmesi. Böylesine büyük çaplı bir mekanizmaya sahip olduğu için saatin kasası da aynı oranda büyük tasarlanmış.

47mm x 16.65mm ölçülerinde, pembe altın kasaya sahip modelden yalnızca 15 adet üretilecek ve 235.000$ fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Cartier-Rotonde-de-Cartier-Earth-and-Moon-Calibre-9440-MC-4.jpg

Cartier Clé de Cartier

Cartier-Cl-de-Cartier-Automatic-Skeleton-Calibre-9621-MC-10.jpg

Dünya premiyeri 2015’te yapılan modelin Hong Kong Watches & Wonders fuarında tanıtılan “Mysterious Hour” modelinden sonra bu seferki yeniliği iskelet kadrana sahip olması. 41mm x 11.45mm ölçülerinde paladyum kasaya sahip model in-house kalibre 9621 MC ile markanın ilk otomatik kurgulu iskelet mekanizmasına sahip olma özelliğini de taşıyor.

Cartier-Cl-de-Cartier-Automatic-Skeleton-Calibre-9621-MC-3.jpg

Cartier mühendisleri arka kısımdaki rotoru olabildiğince görünmez hale getirebilmek için epey uzun uğraşlar vermişler, görünen o ki bu amaçlarına da fazlasıyla ulaşmışlar.

İskelet kadranın bir diğer çarpıcı tasarım öğesi de kadrandaki 3, 6, 9 ve 12 sayılarının kendilerini çok başarılı bir şekilde kamufle etmeleri ve kadranın geri kalanıyla mükemmel bir uyum içinde olmaları. Cartier Clé de Cartier modeli, 61.000$ fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Cartier-Cl-de-Cartier-Automatic-Skeleton-Calibre-9621-MC-11.jpg

Cartier Crash Skeleton

Cartier-Crash-Skeleton-Calibre-9618-MC-2.jpg

Şüphesiz Cartier’in en ikonik ve birçokları için de alışılması zor modellerinden biri; Crash, bu sefer karşımıza iskelet modeliyle çıkıyor. Crash modelinin tarihçesi oldukça eskilere dayanıyor ve Cartier’in kadın saatleri arasında oldukça önemli bir yere sahip.

Adeta erimiş metal görünüme sahip kasanın ölçüleri 28.15mm x 45.32mm, malzemesi ise şimdilik pembe altın olarak seçilmiş, ilerleyen zamanlarda seriye platin versiyonun da ekleneceği belirtiliyor.

Cartier-Crash-Skeleton-Calibre-9618-MC-4.jpg

Saatin en çarpıcı özelliklerinden bir tanesi; mekanizmanın sadece bu modele özgü tasarlanmış olması. Birçok üretici farklı kasa şekillerine sahip modellerinde seri mekanizmalar kullanma yolunu seçiyor, Cartier kalibre 9618 MC ise istinaslardan biri. Cartier Crash Skeleton modeli 68.500$ fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Cartier-Crash-Skeleton-Calibre-9618-MC-5.jpg

Cartier Rotonde de Cartier Day / Night

Cartier-Rotonde-de-Cartier-Day-Night-retrograde-Moon-Phases-Calibre-9912-MC-12.jpg

Cartier meraklılarının bir diğer aşina olduğu seri: Rotonde. Orijinal ismi Fransızca Jour et Nuit olan modelin retrograde dakika kolu ve kadranın üst kısmına yerleşmiş disk şeklinde saat göstergesi bulunuyor. Saat, güneş ışınlarının hizaladığı sayı ile okunurken, kadranın alt kısmında da yine retrograde ay fazı göstergesi bulunuyor.

Cartier-Rotonde-de-Cartier-Day-Night-retrograde-Moon-Phases-Calibre-9912-MC-13.jpg

290 bağımsız parçadan oluşan in-house kalibre 9912 MC, 48 saat güç rezervi ve otomatik kurgu mekanizmasına sahip. Bu özel model ise 94.000$ liste fiyatıyla satışa sunulacak.

Cartier-Rotonde-de-Cartier-Day-Night-retrograde-Moon-Phases-Calibre-9912-MC-4.jpg

Cartier Panthères et Colibri

Cartier-Panth-res-et-colibri-Calibre-9915-MC-1-1-.jpg

Panter deseni Cartier mücevherlerinin alametifarikalarından biri. Bu özel modelde ise Cartier’in yıllar içinde geldiği mekanik ve tasarım alanlarındaki kusursuz ve üstün tasarımların adeta canlı bir örneği.

Canlı diyoruz çünkü, saat kullanıcısının isteğine göre kadrandaki görsel şöleniyle mekanizmasının kalan güç rezervini gösterebiliyor. Pırlantalarla süsleniş tepeye basıldığında kadranda 18 ayar beyaz altın ve 270 adet pırlanta kullanılarak tasvir edilmiş panterin yavrusu bir anda ebeveyninin arkasından öne doğru atılıyor.

Yavrudan ürken kuş ise yukaru doğru havalanarak mekanizmanın güç reservini gösteriyor.

Cartier-Panth-res-et-colibri-Calibre-9915-MC-10.jpg

367 bağımsız parçadan oluşan ve 4Hz’de çalışan mekanizma 3 gün güç rezervine sahip. 42.75mm genişliğinde beyaz altın kasada ise 314 tane daha pırlanta bulunuyor. Cartier Panthères et Colibri modeli pırlantalı ve pırlantasız olmak üzere iki farklı modelle ve 179.000$ ile 381.000$ arasında değişen fiyatlarla satışa sunulacak.

Cartier-Panth-res-et-colibri-Calibre-9915-MC-5.jpg

Cartier Panthère Mystérieuse

Cartier-Panth-re-Myst-rieuse-Mysterious-Hour-Calibre-9981-MC-10.jpg

18 ayar beyaz altın kasaya sahip modelin yine Cartier’in meşhur panter figürüne sahip ve bu sefer havada uçuyormuş izlenimi veren akrep ve yelkovana in-house kalibre 9981 MC ile beraber geliyor.

Kadrandaki panteri oluşturmak için 533 adet pırlanta ve gözleri için de 2 adet zümrüt kullanışmış. 2 gün güç rezervine sahip mekanizmanın akrep ve yelkovan hariç bütün parçaları mekanizmanın bütününün yalnızca 30%’lik bir bölümüne sıkıştırılmış.

Cartier-Panth-re-Myst-rieuse-Mysterious-Hour-Calibre-9981-MC-3.jpg

Mystery modelinin kökeni de tıpkı diğer Cartier’ler gibi oldukça eskilere uzanıyor. İlk olarak 1800’lü yıllarda illüzyonist ve saat ustası Fransız Jean Eugene Robert-Houdin tarafından icat edilen sistem markada ilk defa 1912 yılında kullanılıyor. Cartier Panthère Mystérieuse modeli pırlanta seçeneklerine göre 180.000$ ile 364.000$ arasında değişen fiyatlarla satışa sunulacak.
Benzer İncelemeler