alexa Casiotron | 50th Anniversary Revival | Limited Edition
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Casiotron TRN-50 '50th Anniversary Revival' Limited Edition

Casio, ilk dijital saatini günümüz dünyasına solar şarj ve Bluetooth bağlantısı gibi ileri teknoloji özellikler ekleyerek yeniden tanıtıyor.

casiotron-trn-50-limited-edition-1.jpg

Casio, köklü bir bilgisayar, hesap makinesi ve diğer elektronik tüketim malları üreticisi olmasına rağmen, 1974 yılı, Japon markasının geçmişinde son derece önemli ve saat endüstrisindeki konumunu sonsuza dek değiştirecek bir yıl oldu. Casio mirasındaki bu anıtsal değişim, yeni otomatik takvim işlevini tanıtan ilk dijital kol saati olan orijinal Casiotron ile başladı. Aradan geçen 50 yılın ardından Casio bu efsanevi modeli yeniden yorumladı ve günümüzün teknoloji yetenekleriyle donatılmış, Heritage modelini 4000 adetlik limitli üretim bir koleksiyon ile saat severlerin beğenisine sundu.

casiotron-trn-50-limited-edition-2.jpg

Orijinal Casiotron QW02 modelinin gücü, gelişmiş takvim özelliklerinin yanı sıra, kuvars ile çalışan mekanizmalara geçişin ve markanın zirveye çıkan kuvars dalgasını kullanma konusundaki keskin öngörüsünün bir temsilcisiydi. QW02, kullanıcısını her ayın başında takvim ayarlarını sıfırlama ve daha kısa aylar için ayarlama yapma zahmetinden kurtarmak amacıyla Casio'nun orijinal olarak hesap makineleri için tasarladığı teknolojiyi kullandı. Casiotron'un ilk başarısı, markayı saat yapımcılığı çalışmalarına daha da girmeye teşvik etti.

casiotron-trn-50-limited-edition-3.jpg

Bu yeniden üretim model, orijinal Casiotron'un mirasına gereken saygıyı göstermek ve görünümü, hissi ve işlevselliği açısından yeniden canlandırmak gibi görevler üstlenmişti. Ancak bu fikri hayata geçirmenin ilk aşamalarında marka küçük bir aksaklıkla karşılaştı; ilk dijital saatinin orijinal tasarım çizimleri zamanla kaybolmuştu. Bununla mücadele etmek için Casio Ar&Ge ekibi, QW02'yi dijital olarak işlemek için 3D tarama teknolojisini kullandı ve her şeyi doğru yapmak için onu en ince ayrıntılarına kadar analiz etti. 

casiotron-trn-50-limited-edition-4.jpg

Tüm bu çaba ve detaylara verilen önem, sınırlı sayıda üretilen Casiotron TRN-50'nin yaratılmasıyla sonuçlandı. LCD dijital ekranı saran canlı lacivert kadranı çevreleyen, serinin en önemli özelliği olan yivli bezelin benzersiz dokunuşuna yer verildi. Kadranın mavi unsuru, selefinin estetiğini korumanın yanı sıra, Casiotron'u günümüzün teknolojik ortamına getirmede de kendine düşeni yaptı. TRN-50 artık Casio'nun birçok çağdaş saatinde kullandığı Güçlü Solar Şarj özelliklerine sahip olarak tasarlandı.Mavi tonlar, içindeki modülün güneş ışığının gücünden başarılı bir şekilde yararlanabilmesi için güneş ışığının şeffaflığını sağlamak üzere çalışacak şekilde ayarlandı.

casiotron-trn-50-limited-edition-5.jpg

Paslanmaz çelikten üretilen ve uyumlu bir bilezikle tamamlanan kasa çapı, orijinaliyle aynı 39,1 mm boyutunda oluşturuldu ancak bu yeni modelin profili 0,3 mm kadar inceltildi. Bu detay, yeni Casiotron'un orijinal tasarımın bütünlüğünden ödün vermeden daha akıcı ve kullanımı kolay bir his vermesini sağladı. İçi de dışı kadar sofistike olan yeni Casiotron, başlangıçtaki kalıcı takvim işlevinin birkaç adım ötesine geçerek, tüm zaman işleyişi, alarm, kronometre ve takvim işlevlerinin kolayca ayarlanması için Bluetooth ve Radyo Multiband 6 bağlantısıyla donatıldı.

casiotron-trn-50-limited-edition-6.jpg

Bu sınırlı üretimin bir parçası olarak, saatin arka kapağı, 50. yıl dönümü kutlama temasını ifade eden özel olarak tasarlanmış detaylara yer vermeyi ihmal etmedi. 

Benzer İncelemeler