alexa 161299-5001 | Chopard | Mille Miglia | Classic XL | 90th Anniversary
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chopard Mille Miglia Classic XL 90th Anniversary

Chopard-logo-wallpaper.jpg

Motor sporları tarihinin en önemli yarışlarından kabul edilen Mille Miglia, bu sene 90. Yaş gününü kutluyor. Organizasyonun vazgeçilmez marka ortaklarından Chopard, bu özel olayın anısına ürettiği Mille Miglia Classic XL 90th Anniversary modeli ile Baselworld 2017’de büyük ilgi görmüştü. Markanın fanatikleri kadar saat otoritelerinin de şimdiye kadar üretilmiş en rafine Mille Miglia versiyonu olarak tanımladığı model, hem markanın hem de ünlü otomobil yarışının tarihinden izler taşıyor.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-kapak-2.jpg

İlk defa 1927 yılında koşulan Mille Miglia, bugün motor sporları camiasında gelmiş geçmiş en prestijli yarışlardan biri kabul ediliyor. İlk zamanlarda bir nevi hız denemesi olarak ortaya çıkan yarış, 1977 yılından bu yana resmi bir organizasyon olarak her sene tekrarlanıyor. İsmini, toplam kat edilen yaklaşık 1000 millik mesafeden alan yarış, İtalya’nın doğal güzelliklerinin eşlik ettiği muhteşem bir rota içeriyor.

Chopard’ın Mille Miglia ile yollarının kesişmesi 1988 yılında gerçekleşiyor. Markanın eş-başkanı Karl-Friedrich Scheufele’nin motor sporlarına duyduğu tutkunun bir sonucu olarak başlayan marka ortaklığı günümüzde tüm ihtişamıyla devam ediyor. 

Organizasyonun 90. Yılı adına hazırlanan yeni model, 46mm çapında tasarlanmış 18K pembe altın bir kasa içerisinde sunuluyor. Açıkçası bu kadar özel bir modelin, masif altın kasada sunuluyor olmasına çok memnun olduğumu söyleyebilirim, zira özellikle bu tip klasik spor kronograf modellere sarı ve pembe altın tonlarını çok yakıştırıyorum. Bu arada hiç şüphem yok, bu modeli paslanmaz çelik kasada görmek isteyecek Puristler veya “keşke beyaz altın olsaydı..” diyenler eminim çıkacaktır. Masif altın olmasından ötürü hissedilir bir ağırlığı olan kasanın kalınlığı da 13.12mm olarak ayarlanmış.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-10.jpg

Oldukça iddialı boyutlar sunan kasayı dengelemek için, boynuz kısımları nispeten kısa ve içe doğru kıvrımlı tasarlanmış. Piston şeklinde hazırlanan kronograf butonları ve üzerinde klasik üç kollu yarış tipi direksiyon kabartması yer alan ayar tepesi, modelin Mille Miglia ruhunu ön plana taşıyan detaylar olarak yerini almış. Ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camın görev yaptığı modelin masif altın arka kapağının orta kısmına da safir kristal bir pencere yerleştirilmiş. Yazının ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğim sanat eseri mekanizmanın izlenebilmesine imkân veren arka kapak, kasaya 8 adet minyatür vida ile sabitlenmiş. Saatin su basıncına dayanıklılık derecesi ise 50M olarak ayarlanmış.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-5.jpg

Modelin kadran rengi olarak beyaz tercih edilmiş. Porselen malzemesi ile oldukça pürüzsüz bir zemin sunan kadranın üzerine, yine modelin retro konsepti ile uyumlu şekilde vintage fontlu büyük rakam indeksler yerleştirilmiş. 3-6-9 diziliminde hazırlanan kronograf alt kadranlarına, pembe altın çerçeveler eklenmiş. Yine pembe altın kolların eşlik ettiği kadranın dış kısmına ise takometrik skala yerleştirilmiş. Küçük saniye, 30 dakika sayacı ve 12 saat göstergesinden oluşan alt kadranların kontur kısımlar temas ettiği rakam indeksleri kesecek şekilde tasarlanmış. Model hakkında olumsuz olmasa da “acaba neden..?” diye düşündürten yegâne detay kadranın zemin rengi diyebilirim, zira motor sporları temalı ve Tri-Compax kronograf kadran dizilimli bir modelin okunabilirlik konusunda biraz daha iddialı bir tasarımla gelmesini beklerdim.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-3.jpg

Yazımın başında, Chopard Mille Miglia Classic XL 90th Anniversary modelin gelmiş geçmiş en rafine Mille Miglia versiyonlarından biri kabul edildiğinden bahsetmiştim. Bu tanımlamayı haklı kılan en önemli sebeplerden biri de şüphesiz modelin içerisinde yer alan mekanizma.. Genelde otomobil motorları için kullanılan bir aşırı besleme sistemi olan Supercharger’ı aklıma getiren mekanizma, markanın L.U.C Calibre 03.07 referansını taşıyor.Tamamı Chopard tarafından in-house geliştirilen 28 taşlı mekanizma, toplamda 300 parçadan oluşuyor. Markanın Haute Horlogerie bölümü L.U.C imzasını taşıyan elden kurmalı mekanizma, Flyback kronograf özelliği ile dikkat çekiyor. Köprülerinde mikro işlemeye elverişli nikel ve gümüş alaşımı kullanılan mekanizmanın alt kısımlarında ise çelik ve rodyum kaplamalı bileşenler bulunuyor. Arka kapaktaki safir kristal bölmeden izlenebilen mekanizma Hallmark of Geneva sertifikasyonu ile Mille Miglia koleksiyonu bünyesinde bir ilk olma özelliğini taşıyor.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-6.jpg

Yeni model eskitilmiş kahverengi dana derisi bir kayış ile geliyor. Kullanıma bağlı olarak hoş bir patina almasına kesin gözüyle baktığım kayışa, Chopard imzalı ve kasa malzemesi ile uyumlu şekilde hazırlanmış 18K pembe altın katlanır klips eşlik ediyor.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-7.jpg chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-8.jpg

Efsanevi Mille Miglia otomobil yarışının 90. Yılı anısına üretilen CHOPARD Mille Miglia Classic XL 90th Anniversary sadece 90 adet ile sınırlandırılmış üretim sayısına sahip. Markanın görkemli geçmişini ve geleneksel saatçilik konusunda geldiği yeri tanımlamaya tek başına yetebilen mekanizması ile, Mille Miglia koleksiyonu dâhilinde yer alan saatler arasında en rafine versiyon olarak gösterilen model, 39.000,00 CHF liste fiyatı ile satışa sunuluyor. Şimdiden koleksiyonerlerin alışveriş listesinde üst sıralardan giren model, günlük kullanıma uygun versatil duruşu ve şıklığı ile klasik bir spor kronograf arayan saatseverlere de mükemmel bir alternatif oluşturuyor.

chopard-mille-miglia-classic-xl-90th-anniversary-limited-edition-9.jpg

Benzer İncelemeler