alexa Christie’s | Patek Philippe | Nautilus | 40. Yıl | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Christie’s, Patek Philippe’in Efsanevi Modeli Nautilus’un 40. Yılı İçin Özel Bir Müzayede Düzenliyor

christies-logo.png

Dünyanın ileri gelen müzayede evlerinden Christie’s, Patek Philippe’in efsanevi modeli Nautilus’un 40. Yılı anısına düzenlediği özel müzayede ile dört farklı ülkede saatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

patek-philippe-nautilus-header.png

Efsanevi modelin titizlikle bir araya getirilmiş 40 ayrı versiyonunun yer aldığı müzayede yaklaşık iki aylık bir zaman zarfında tamamlanacak ve dünyanın dört farklı noktasında saatseverler ve koleksiyonerlerle buluşacak. Dubai, Hong Kong, Cenevre ve New York’u kapsayan müzayede, Christie’s’in saat başlığı altında düzenlediği ilk tematik müzayede olma özelliğini de taşıyor.

christies-pp-175-9444-1940x129112111.jpg

Her lokasyon için 10 farklı modelden oluşan dört ayrı lot ile hazırlanan müzayede kataloğunda, modelin ilk yıllarından örneklerin yanı sıra güncel versiyonlara ve saat meraklıları tarafından büyük rağbet gören özel ve limitli versiyonlara da yer veriliyor.

P2200064-copy-kopya.jpg P2200067-copy-kopya.jpg

Efsanevi saat gurusu Gérald Genta tarafından gemi lombozundan esinlenerek tasarlanan ve ilk defa 1976 senesinde tanıtılan Nautilus, markanın ilk spor modeli olma unvanını da taşıyor. Çıktığı günden bu yana popülaritesi artarak devam eden model, saat dünyasının en karakteristik tasarımlarından biri olarak kabul ediliyor.

İkonik modelin tasarımıyla ilgili soruları yanıtlayan Genta, 2009 senesinde yaptığı bir röportajda modelin doğuş hikâyesini bakın nasıl anlatıyor; “ Kaldığım otelin restoranında beklerken yemek salonunun hemen köşesinde Patek Philippe çalışanlarını fark ettim. Diğer köşede oturduğum yerden garsona seslendim ve bir şeyler tasarlamak istediğimi söyleyip bana kâğıt kalem getirmesini rica ettim. Patek Philippe çalışanlarını izlerken Nautilus’u çizdim. Eskizi tamamlamam sadece 5 dakika sürdü. “

Patek-Philippe-Nautilus-Reference-3700-Patent-Application-Drawing.jpg

1976 senesi için oldukça füturistik bir tasarıma sahip olan Nautilus’un ilk versiyonu 3700/1 referansını taşıyan, paslanmaz çelik bir modeldi. Günümüzde tüm zamanların en gözde koleksiyoner modellerinden biri kabul edilen versiyonun yüksek kondisyondaki örneklerinin, dudak uçuklatan rakamlara el değiştirdiğini görmek mümkün.

1.jpg

Dudak uçuklatan rakamlardan bahsetmişken, farklı bir Nautilus versiyonundan da örnek verelim: Mayıs 2015 senesinde yapılan Christie’s müzayedesinde öngörülen 220.000 – 420.000 USD satış fiyatını 909.319,00 USD gibi rekor bir rakamla geride bırakan pırlanta bezeli platin Nautilus, saat tarihinin en pahalı Patek Philippe Nautilus’u olarak tarihe geçmeyi başarmıştı.

ESPNLJJBLL.JPG

Christie’s tarafından düzenlenecek bu özel müzayedenin takvimi ise şöyle;

Dubai – 19 Ekim, Cenevre – 14 Kasım, Hong Kong – 28 Kasım, New York – 6 Aralık
Benzer İncelemeler