alexa MECCA | Christophe Claret | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Christophe Claret MECCA

christophe-claret-logo-new.png

Hayat verdiği büyüleyici tasarımlarla saat dünyasının vazgeçilmez egzotik markalarından olan Christophe Claret, İslam Dünyası’na ithaf ettiği yeni limitli modeli Mecca ile bir kez daha hayal gücünün sınırlarını zorluyor.

Modelin içerisinde, kadranın orta yerine yerleştirilmiş minyatür bir Kâbe anıtı yer alıyor. Bu inanılmaz detaylarla işlenmiş minyatürün kadranda yer alan üç boyutlu görüntüsü ise yaklaşık 30 sene önce Kaliforniya Üniversitesi’nde geliştirilen “mirascope” tekniği ile sağlanmış.

Christophe_Claret_Mecca-1-.jpg

Saati incelemeye devam etmeden önce Mirascope tekniğinden de biraz bahsedelim... Mirascope düzeneğinde birbirinin aynı teknik özelliklere sahip ve birbirinin üzerine yerleştirilmiş iki parabolik ayna yer alıyor. Üst tarafta yer alan dışbükey ayanın merkez noktasında bir delik var. Alt kısımda yer alan içbükey aynanın içine yerleştirilen bir cisim, üst kısımda kalan aynanın da yardımıyla, gerçek boyutunun yaklaşık iki katı büyüklüğünde hologramik bir görüntü oluşturuyor.

Christophe_Claret_Mecca-2-.jpg

Christophe Claret MECCA modelinde Kâbe minyatürü üzerine uygulanan bu teknik sayesinde Kâbe’nin üç boyuta sahip ve kadranın orta yerine dik şekilde konumlandığı, 360 derece görüş sağlayan bir yansıması elde edilmiş.

Saatin sunduğu hemen hemen her detayda İslam Kültürü’nden olgulara yer verilmiş. Orta Doğu motifleri ile işlenen kasanın yanı sıra saatin genelinde yine İslamı simgeleyen yeşil ton kullanılmış.

Christophe_Claret_Mecca-6-.jpg

Kadranda yer alan Arabik numeratör indekslerden saat 5 noktasına denk geleni beyaz seramikten yapılmış bir taşla, saat 7 noktasına denk geleni ise siyah renkte bir spinel taşı ile değiştirilmiş.

Christophe_Claret_Mecca-7-.jpg

Kâbe figürü saatin arka kapağında da yerini almış. Safir kristal kullanılarak oluşturulan dünya haritası ise kadranın etrafında yaptığı rotasyon ile Kâbe’nin etrafında tavaf eden Müslümanları sembolize edecek şekilde tasarlanmış.

Christophe_Claret_Mecca-3-.jpg

72 saatlik çift tulumbalı kurgu sistemine sahip bir mekanizma ile hayat bulan saat 41mm çapında titanyumdan üretilmiş bir kasa ile tasarlanmış. Saatin üretim adedi ise 56 ile sınırlandırılmış.

Benzer İncelemeler