alexa MTR.FLY11.100-108 | X-TREM-1 | Christophe Claret | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Christophe Claret X-TREM-1

Bünyesinde yer verdiği hem estetik hem de fonksiyonel özellikleri ile egzotik tanımlamasını bile yetersiz kılan Christophe Claret X-TREM-1 model ailesi, MTR.FLY11.100-108 referansını taşıyan versiyonu ile inceleme köşemizin konuğu oldu.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-1.jpg

Söz konusu Christophe Claret olunca açıkçası markanın konumuyla ilgili durumu özetleyecek doğru kelimeyi bulmakta zorluk çekiyorum. Hi-End, egzotik, ekstrem... Bence hepsi yetersiz kalıyor. Markanın ilk defa Baselworld 2017 fuarında inceleme şansı bulduğum X-TREM-1 modeli ise, bence tek başına Christophe Claret felsefesini anlatmaya yetiyor. Aradan geçen üç yılın ardından, farklı markalar ait modeller ile ilgili inceleme yapmak üzere gittiğimiz Şark Saat’in zevkle tasarlanmış ofisinde, bir kez daha denk geldiğim model sizler için mercek altında...

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-8.jpg

Öncelikle Christophe Claret X-TREM-1 yeni bir model değil. İlk defa 2012 senesinde düzenlenen Baselworld fuarında saatseverlerle buluşan model, o derece fütüristtik bir tasarıma sahip ki, aradan geçen on yıla yakın süre bile onu eskitmeye yetmemiş. ‘Zamanının ötesinde’ tanımlamasının sözlük anlamı gibi duran model ailesinden inceleme köşemize konuk olan versiyon ise, MTR.FLY11.100-108 referansını taşıyor.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-2.jpg

Modelin kasası 40.80 x 56.82 x 15 mm boyutlarında tasarlanmış. Kâğıt üzerinde oldukça iri ve bir o kadar da konforsuz izlenimi uyandıran kasa, gerçekte bambaşka bir deneyim sunuyor. Öncelikle kasanın yapımında ağırlıklı kullanılan ultra-hafif Grado 5 titanyum, bilekteki konforu direkt etkiliyor. Dikdörtgen kasalar genel anlamda ergonomileri ile öne çıkan tasarımlar değiller, ancak Christophe Claret X-TREM-1 iç bükey yapısı ile bileğe mükemmel oturuyor.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-3.jpg

Siyah PVD kaplamasıyla modern tasarımına biraz da endüstriyel bir hava katan kasanın su basıncına dayanıklılık değer ise sadece 20 metre ancak bu değeri kimsenin kendine dert edeceğini sanmıyorum. Mümkünse zamanı kasanın yanında yer alan safir kristal tüplerin içine konmuş manyetik toplarla gösteren saatinizi ıslatmayıverin.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-kapak.jpg

Kasanın her iki yüzünde de safir kristal camlar kullanılmış. Arka tarafta, çift bölmeli perfore safir kristal cam yer alıyor. Kapağın metal kısmında ise, kurma ve zaman ayarlama görevlerini paylaşan iki adet kurma kolu bulunuyor. Kollar normal konumda kapağa gömük şekilde duruyor. Bu sayede saat bileğinizdeyken kolları hissetmiyorsunuz.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-9.jpg

Kadran kısmı ise tamamen modele özgü bir tasarımla sunuluyor. Kasanın orta kısmında, PVD kapmalı bileşenleri ile modelin modern görüntüsüne uygun tasarlanmış, mekanizma yer alıyor. İki parçalı ana gövde üzerine kısmi dikey yerleştirilmiş çarkların yer aldığı kadranın alt kısmında ise, Tourbillon balans bulunuyor.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-4.jpg

Zamanın okunması, yukarıda da bahsettiğim üzere, kasanın yanında yer alan safir kristal tüplerin içine konmuş manyetik toplar marifetiyle gerçekleşiyor. Bu toplar, manyetik alan sayesinde zamanı gösteren değerlerde sabit kalıyorlar. Bu arada topları bulundukları pozisyona sabitleyen çekim gücü çok da kuvvetli değil. Sert bir darbe aldığında, ya da benim gibi saati sertçe salladığınızda, toplar yerlerinden ayrılıyor ancak bir-iki saniye içerisinde tekrar aynı pozisyona geri dönüyorlar.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-5.jpg

Saate hayat veren Caliber FLY11 için ise teknoloji harikası, mühendislik mucizesi gibi terimler inanın az kalıyor. Özelliklere geçmeden önce Christophe Claret X-TREM-1 modelinin dünyanın ilk zamanı manyetik ortam marifetiyle gösteren saati olduğunu da buradan hatırlatmış olayım.

Caliber FLY11 elden kurmalı bir mekanizma. 26.60 x 46.40 x 11.94 mm boyutlarında tasarlanan mekanizma, 64 tanesi taş (jewel) olmak üzere toplamda 419 bileşenden oluşuyor. Mekanizmanın tam kurulumda sunduğu 50 saatlik güç rezervi, iskelet tasarlanmış iki ayrı tulumba ile kontrol ediliyor. Tulumbalardan biri dişli grubu için gerekli enerjiyi sağlarken, diğeri ise sadece zaman gösterimi fonksiyonunu besliyor. 3Hz (21,600vph) frekansında çalışan mekanizmada, 30° açıyla yerleştirilmiş bir de Tourbillon yer alıyor. Bir tam turunu 60 saniyede tamamlayan eşapman, iki adet seramik rulman ve konik dişli ile darbelere karşı destekleniyor. Zamanı göstermek için kullanılan manyetik toplar ile mekanizma arasında ise herhangi fiziksel bir temas bulunmuyor.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-6.jpg

Christophe Claret X-TREM-1 (Ref: MTR.FLY11.100-108) el dikişi siyah timsah derisi kayış ile geliyor. Kayışın uç kısmında ise, temaya uygun şekilde siyah PVD kaplanmış, Christophe Claret imzalı katlanır klips görev yapıyor. Fotoğraflar arasında bir de 18K pembe altın temalı versiyonun yer aldığı model ailesi, her versiyon için sadece 8 adet ile sınırlı üretiliyor.

mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-7.jpg mtr-fly11-100-108-christophe-claret-x-trem-1-10.jpg

Benzer İncelemeler