alexa Oversize II | Chronofighter | Graham | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chronofighter Oversize II

wm7-graham-.jpg

Graham geçmişi çok eski olmayan, genç bir marka. Chronofighter serilerinde görmeye alıştığımız dikkat çekici kronograf kolunun hikayesine de yer verdiğimiz İsviçreli firma kısa zaman zarfında kendini sektörde kabul ettirebilen tasarımlara da imza atmış.

Graham bildiğim fakat çok da dikkatle takip etmediğim bir marka.

Geçmişte yine karakteristik tasarımıyla kendinden söz ettiren Swordfish serisinden Black PVD ve limitli üretim bir model kullandım.

Gerek işçilik gerek kullanım konforu olsun son derece memnun kalarak kullandığım saat ile bezeline gelen bir darbe sonucu deforme olan PVD kaplaması nedeniyle yolları ayırmak zorunda kaldığımı hatırlarım.

_DSC0701i.jpg

O dönemden bu yana yeni modellerine çok da dikkat etmediğim Graham karşıma yenilenmiş Chronofighter Oversize II modeliyle çıkınca alıcı gözle bir incelemeyi hakettiğini düşündüm.

İşte izlenimlerim;

Saatin kasası paslanmaz çelik üzerine siyah PVD kaplı.

Açıkçası günümüzde özellikle dayanıklılık konusunda PVD’ye nazaran bariz daha iyi sonuçlar veren DLC tekniğinin kullanılmasını tercih ederdim.

47mm’lik çapıyla “oversize” teriminin hakkını veren saat kasası koyu rengi ve parlak yüzey formuyla paslanmaz çelik versiyonlara nazaran biraz daha kompakt duruyor.

Bezelde seramik tercih edilmiş. Bezelin darbelere ne denli açık bir parça olduğunu geçmiş Swordfish tecrübesinden hatırladığımdan kendi adıma gayet başarılı bir tercih diyebilirim.

_DSC0709.jpg

Saatin kadranı siyah zemin üzerine kontrast sarı tonuyla çalışılmış. Buton setinin sol tarafta yer almasından dolayı Valjoux 775X serisinin ters çevrilmiş hali diyebileceğimiz tasarımda 12 saat sayan krono alt kadranı da iptal edilmiş.

_DSC0718p.jpg

Saatin kadranında TELEMETER diye bir ibare dikkatimi çekti. Kısaca bahsetmek gerekirse duyduğunuz sesin kaynağının bulunduğunuz noktaya ne uzaklıkta olduğunu hesaplamak için kronograf fonksiyonundan yararlanmak olarak açıklayabileceğimiz bu tekniğin kullanım alanı saatin kadranına yazmaktan öteye gidemez diye düşünüyorum.

Yine de rahatsız eden bir durum da değil diye belirteyim.

Farklı ebatlarda rakam indeks tasarımına sahip kadrandan hemen hemen her ortamda ve açıda saati doğru okumak mümkün.

Tarih diskinin zeminini siyah, rakam fontunu da beyaz ve nispeten ufak ebat tasarlayarak kadran bütünlüğünü bozmayan Graham’a şahsi teşekkürlerimi yolluyorum.

Fosfor konusunda yeterli parlaklık sunan kadranın gece görüşü yeterli.

_DSC0711.jpg

Chronofighter Oversize II modelinde güncellemelerden en önemlisi şüphesiz markanın gayri resmi alameti farikası krono butonu.

İlk jenerasyon modellere göre bir klik daha kompakt tasarlanan kol aynı zamanda materyal olarak da güncellenmiş.

Blok karbondan kesilerek yapılan kolun işçiliği fevkalade. Karbonun doğal yüzey formuyla daha da “tactical” bir görüntüye bürünen saatin kullanım konforu hanesinde de gelişme var zira nispeten daha kompakt yapıya sahip olan krono kolunun kullanıcının bileğine temas ettiği alan da daralmış durumda.

Krono kolunun içine entegre durumda bulunan ayar tepesi geniş ve üzeri boşluklu formuyla gayet iyi kavranıyor.

Yine kullanıma gayet pratik olan sıfırlama butonu da saat 10 noktasında yerini almış.

_DSC0715.jpg _DSC0707.jpg _DSC0720.jpg

Saatin arka kapağı da PVD kaplı. Tene en fazla temas eden yer olan kapağın çelik ( veya titanyum..? ) kalması belki daha iyi olurdu diye düşünmekten kendimi alamasamda orta kısma yerleştirilmiş cam bölümü beğendiğimi söyleyebilirim zira geçmiş modellerin arka kapağında yer alan Bristish Navy sembolünün bulunduğu yerden çıkması problemi bu tasarımla ortadan kalkmış görünüyor.

Kahverengi deri kayış ile sunulan saatin tokası da yine siyah PVD kaplı.

II.Dünya Savaşı dönemi pilot montlarının deri yapısından ilham alınan kayış saat ile fevkalade uyumlu duruyor.

Saatin içinde ETA Valjoux 7750 tabanlı G1747 kalibre yer alıyor.

12 saat sayan krono alt kadranının iptali ve sol tarafa yerleştirilen buton setine uyması için başaşağı çevrilmiş olması nedeniye ilk bakışta kendini belli etmeyen 775X bağlantısı gürültülü ve bol titreşimli rotoru farkettiğiniz anda ortaya çıkıyor.

Kullanım olarak saatin konforlu olduğunu söyleyebilirim.

_DSC0721.jpg

47Mm kasa çapı kısa boynuz tasarımının yardımıyla kolda dengeli duruyor. Revize edilmiş krono kolu ile de konforu artan saati keyif alarak kullandım.

Özellikle daha önceden kullandığım PVD Graham ile yolları ayırmama neden olan PVD kaplamalı çelik bezel mevzusu nedeniyle bu saatin siyah seramikten yapılmış bezeli beni memnun etti.

_DSC0705c.jpg

Bunun dışımda saat ile uyumlu deri kayışı da özellikle beğendiğimi belirtmeliyim zira derinin yüzey formu bana ( hala arada sırada giydiğim ) Avirex G-1 pilot ceketimi hatırlattı.

Konu Graham olduğunda saatler ile ilgili tavsiye veya yönlendirmelerde bulunmak zor.

Ebadı bir yana bırakın görüntü olarak bile sınırlı sayıda insanın tercih edeceği derecede özgün ve iddialı duran saatlerden bahsediyoruz.

_DSC0706.jpg

Biraz klişe de gelse duruma uygunluğu nedeniyle tekrarlamaktan çekinmeyeceğim şekliyle tavsiyem; Eğer büyük ve iddialı tasarımlardan ve eşine rastlaması zor saatlerden hoşlanıyorsanız Graham Chronofighter Oversize II tam size göre..

Benzer İncelemeler