alexa Corum | Admiral | 38 | Automatic | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Corum Admiral 38 Automatic

İsviçre’nin köklü isimlerinden Corum, popülaritesi hızla artan üniseks saatler segmentine katılıyor. Ünlü marka, kült Admiral modelini 38mm kasa çapıyla yeniden tasarlıyor.

corum-admiral-38-automatic-4.jpg

Saat dünyası da, tıpkı içerisinde tasarım unsuru bulunan her endüstri kolu gibi, modanın ve değişen trendlerin etkisiyle şekilleniyor. Kimi zaman boyut, kimi zaman renk kimi zaman da malzeme olarak karşımıza çıkan bu farklı akımlar, markaların yeni koleksiyonlarında kendilerine yer bularak saat severlerin bileklerini süslüyor. 

Son dönemde dikkat çeken akımlardan biri de down-sizing yani Türkçe’deki anlamı ile küçülme. Tabi bu küçülme mevzusunun saat dünyasındaki karşılığı kasa çapları ile ilgili. Özellikle benim gibi vintage modelleri seven saat tutkunları için, tabir yerinde ise, göz kanatan kasa çapları ve fütursuzca modifiye edilmiş Uzak Doğu otomobilleri gibi duran abartı tasarımların, kol saati gibi zarif ve insanın bileğinde taşıdığı bir aksesuardan uzaklaşıyor olması memnuniyet verici bir gelişme. Umarım bu akım saat dünyasında sadece yaygınlaşmakla kalmaz, kendine sabit bir yer edinir.

Bugünkü konuğumuz down-sizing akımına yeni bir model ile katılan Corum ve ikonik ürün grubu Admiral’in 38mm kasa çapı ile yeniden tasarlanan versiyonu (Ref: A082/04368 - 082.202.95/F371 AN25).

corum-admiral-38-automatic-1.jpg

Yeni model, 38mm çapında ve 8.95mm yüksekliğinde tasarlanmış kasa ile geliyor. Grado 5 titanyum alaşımı üzerine siyah PVD kaplama ile üretilen şık kasa, sadece hafif ve dayanıklı olmasının yanında, siyah renk paleti ile bilekte, olduğundan daha kompakt bir duruş da vadediyor. Admiral model ailesinin imza detaylarından 12-kenar formlu bezele de yer veren sportif kasaya, iki altın vida ile süslenmiş korumaların arasında duran vidalı kurma kolu eşlik ediyor. 100 metreye kadar su geçirmeyen kasanın her iki yüzünde de, yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar görev yapıyor. 

corum-admiral-38-automatic-2.jpg

Yeni model, markanın 2019 senesinde tasarladığı ve o günden bu yana Admiral ürün grubunun simgesi haline gelen, Grenadier Fendu zemin desenli kadrana ev sahipliği yapıyor. Bu 3-boyutlu desen ile derinlik kazanan kadranda altın tonu bileşenler görev yapıyor. Markanın anahtar şeklindeki logosu ise sadece saat 12 marköründe değil, saniye kolunun kuyruk kısmında da bizleri selamlıyor. Saat markörlerinde ayrıca, yine model ailesinin imza detaylarından, denizcilikle ilgili flama detayı da göze çarpıyor.  Saat 3 yönünde tarih penceresinin yer aldığı şık kadran, SLN fosfor uygulaması sayesinde karanlık ortamlarda da yüksek okunabilirlik sunuyor. 

corum-admiral-38-automatic-3.jpg

Corum Admiral 38 Automatic gücünü, Caliber CO 082 mekanizmadan alıyor. Ünlü mekanizma ve modül üreticisi Soprod’un imzasını taşıyan Caliber A10 temel alınarak tasarlanan otomatik mekanizma, tam kurulumda 42 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

corum-admiral-38-automatic-5.jpg

Yeni model, markanın anahtar logosu ile süslenmiş siyah kauçuk kayış ile geliyor. Şık modeli bileğe, siyah PVD kaplamalı paslanmaz çelikten üretilmiş katlanır toka sabitliyor. Model için belirlenen liste fiyatı ise CHF 4,600.

Benzer İncelemeler