alexa A116/02599 | 116.101.20/F249 TB20 | Corum | Admiral’s Cup | AC-One 45
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Corum Admiral’s Cup AC-One 45 Chronograph

corum-logo.jpg

Konu denizcilik ve özellikle yelken olduğu zaman akla gelen ilk saat markalarından biri olan Corum, Admiral’s Cup koleksiyonunda yer alan AC-One 45 modeli ile inceleme köşemize konuk oldu. 

Daha önceki incelemelerimde de bahsettiğim gibi, yelken sporunun büyük fanlarından birisiyim. Yelkenle buluşmam bundan 5 sene öncesine dayanıyor da olsa, bu spora büyük bir tutku ile bağlıyım. Dolayısıyla bu konsept çerçevesinde yapılan saatlerin tümü beni heyecanlandırıyor. Bugünkü incelememize konu olan Corum Admiral’s Cup AC-One 45 Chronograph modelini elime ilk aldığımda da yine aynı duyguları yaşadım. 

02599.jpg

Saatin en özel kısımlarından birisi de şüphesiz kadranı. Saatin kadranında kullanılan malzeme birçok motor yat ve yelkenli teknede kullanılan tik ağacı.

Corum için Admiral’s Cup hikayesi 1960 yılında başlıyor. O yıllarda tasarlanan Admiral’s Cup modeli, kare formunda kasası ile oldukça sade bir görünüme sahipti. Bugün gelinen noktada ise, Corum Admiral’s Cup spor bir saatten bekleyeceğiniz tüm özellikleri sunuyor.

1960.png

Corum Admiral’s Cup, ürün grubunun sembolü haline gelmiş tasarım detayları ile ön plana çıkıyor. Bunların başında da 12 kenarlı kasa tasarımı geliyor. Saatin 45mm’lik kasasında satine ve parlatılmış yüzeyler beraber kullanılmış. 14.30mm kalınlık ise kronograf fonksiyonlu spor bir saat için ideal sınırlar içerisinde kalmayı başarmış. Bir dalgıç saati olmamasına rağmen 300M su basıncına dayanıklılık değeriyle göz dolduran kasanın, her iki yüzünde de safir kristal camlar yer alıyor.

02599-4-.jpg 02599-6-.jpg

Saatin en özel kısımlarından birisi de şüphesiz kadranı. Saatin kadranında kullanılan malzeme birçok motor yat ve yelkenli teknede kullanılan tik ağacı. Tekne güvertesi görünümünde tasarlanan kadranda üstün detay işçiliği hemen göze çarpıyor. Bi-Compax kronograf özelliği de saati benim gözümde çekici kılan diğer bir detay. Bazı istisnaları saymazsak, Bi-Compax dizilimi kesinlikle Tri-Compax tarza göre daha çok beğeniyorum.

02599-5-.jpg

Kadranda her bir indekse denk gelen semboller denizcilik sinyal bayrakları şeklinde hazırlanmış. Her biri farklı bir anlama gelen bayraklar, Corum Admiral’s Cup ürün grubuyla özdeşleşmiş bir tasarım detayı olarak dikkat çekiyor.

02599-3-.jpg

Saatin kalbinde Caliber Ref. CO 116 yer alıyor. 39 taşlı otomatik mekanizma, saatte 28,800 vuruş ile çalışıyor. Daire şeklinde rotor tasarımına sahip mekanizma tam kurulumda 42 saat güç rezervi sunuyor.

02599-7-.jpg

Saatin üzerinde Corum’un “Mad Max” ismini verdiği kevlar - deri karışımı bir kordon bulunuyor. Suya karşı dayanıklılığı yüksek olan kordona, katlanır klips eşlik ediyor. 

02599-8-.jpg

Her zamanki destek ve işbirliği için Şark Saatçilik Ailesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.

02599-9-.jpg

Benzer İncelemeler