alexa De Bethune | Dream Watch 5 | Meteorite | İnceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

De Bethune Dream Watch 5 Meteorite

de-bethune-logo.jpg

De Bethune ilk olarak, bundan birkaç sene önce titanyum kasalı Dream Watch 5’i tanıttığında gerek tasarımı gerekse teknik özelliklerinden fazlasıyla etkilenmiştim. Zamanı akrep-yelkovan ikilisinden farklı gereçlerle gösteren hemen hemen her saate özel bir ilgiyle yaklaşıyorum. Bazı markalar bunu fazlasıyla şık veya sportif bir şekilde yapabilirken, bazıları maalesef farklı olmak adına mantık sınırlarının dışına taşabiliyor.

de-bethune-dream-watch-5-meteorite-1.jpg

De Bethune ise özellikle kasa-boynuz ve mekanizma tasarımıyla ilk modellerinden itibaren takdirimi kazanmış butik bir marka. Fütüristik ve şık olmayı aynı anda başarabilen modellere imza atan markanın modelleri genellikle epey büyük çaplarda olabiliyor. Dream Watch konsepti ise model gamının genel çizgisinden bir nebze daha sıradışı. Zaten yeterince farklı bir modeli daha da dikkat çekici yapmaya çalıştığınızda ortaya böylesine “ilginç” bir modelin çıkmasını doğal karşılamak gerek.

de-bethune-dream-watch-5-meteorite-4.jpg

Bu saatin üretiminde en büyük rollerden birine sahip David Zanetta’nın Dream Watch 5’i tasarlarken  1986 yapımı Disney filmi Flight of the Navigator’daki uzay gemisinden ilham aldığı fikri oldukça güçlü. Dream Watch 5 Meteorite ise form olarak orijinal modele benzese de temelde üç büyük farklılık barındırıyor.

de-bethune-dream-watch-5-meteorite-7.jpg

Bu farklılıklardan ilki saatin kasası. 49mm genişliğinde ve 39mm uzunluğundaki meteorite kasa sıradışı formuna rağmen kolda, sürpriz bir şekilde, oldukça rahat bir duruşa sahip. Kasanın üretimindeki zorluk ve özgünlük üretilen her saatin detaylarla birbirinden ayrılmasını sağlıyor. Mavi ve mor renklerdeki şekiller her modelde farklı figürlerle karşımıza çıkıyor. Kasanın renginin yapay yöntemlerle elde edilmiş olması koldaki duruşu bir mücevher gösterişinde olduğu gerçekliğini değiştirmiyor.

de-bethune-dream-watch-5-meteorite-6.jpg

Bir diğer farklılık saatin mekanizmasında bulunuyor. Eski model gibi tarihi diskler üzerindeki sayılarla gösteren ve 29,5 günde tek turunu tamamlayan ayı sembolize eden metal küreye sahip kalibrede bu sefer tourbillon eşapman sistemi kullanılmış. İçinde pırlanta bulunan kurma kolu vasıtasıyla kurulan mekanizmanın güç rezervi 5 gün.

de-bethune-dream-watch-5-meteorite-5.jpg

Son fark ise saatin liste fiyatı olarak karşımıza çıkıyor. Orijinal modelin 150.000 CHF’lik etiketine karşın Meteorite modelinin 450.000 CHF’lik fiyatının yorumunu sizlere bırakıyorum. De Bethune’nin etkileyici ve bir o kadar da iddialı sloganı: “Modern Zamanın Simyacısı”. Marka, Dream Watch 5 Meteorite ile de bu söylemin klasik bir pazarlama taktiğinden çok daha fazlası olduğunu bizlere kanıtlamış oluyor.

de-bethune-dream-watch-5-meteorite-8.jpgde-bethune-dream-watch-5-meteorite-9.jpg

Benzer İncelemeler