alexa El Toro GMT Perpetual | Ulysse Nardin | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

El Toro GMT Perpetual

ulysse-nardin-logo-2.jpg

Ulysse Nardin çok beğendiğim, geçmişte birkaç modelini kullandığım ve halen de Maxi Marine Diver Black Ocean modelini büyük bir keyifle kullanmaya devam ettiğim özel bir marka. Özellikle klasik Marine Chronometer tasarımı üzerinden pek çok başarılı modele imza atan firmanın detay işçiliğindeki başarısı da fevkalade seviyede.

İncelemeye konu saatimiz ise Marine Chronometer tasarımından farklı bir kategoriye ait olan El Toro GMT Perpetual modeli.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_12s.jpg

43mm çapa sahip kasa 18K masif altından üretilmiş. Bir Ulysse Nardin klasiği olan numara plakası El Toro’nun kasasında da sol kenarda yerini almış. Saatin geneline hakim deneysel tasarım unsurları kasanın formunda da kendini belli ediyor.

Boynuz tasarımı kayış ile geçmeli şekilde tasarlanmış. Kasanın hafif içbükey formu ve uzun boynuz yapısı, saatin ağırlığını başarılı şekilde dengeleyerek konforlu kullanıma imkan sağlıyor.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_9.jpg

Ulysse Nardin, Perpetual Calendar ve GMT gibi hassas fonksiyonları sportif bir tarz ile sunabilmek için bayağı efor sarfetmiş. Bu durumun olumlu sonuçlarından en belirgin olanı saatin WR100M su basıncına dayanıklılık değeri ile birlikte ciddi anlamda güven veren kasa yapısı olmuş zira Perpetual Calendar ve GMT gibi fonksiyonlar genel itibarıyla zarif kasalı modellerde sunuluyor.

İçi altın dolgulu rakamlara sahip sabit 24 saat bezeli ve ayar butonları için mavi seramik tercih edilmiş. Bezelin saat 12 yönünde ise hilal formunda bir markör konumlandırılmış.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_13.jpg

Her iki tarafta yer alan safir camlar sayesinde saati iki taraftan da zevkle izlemek mümkün.

Çift zaman bölgesi fonksiyonu, kasanın kenar kısımlarında yer alan butonlardan + ve - olarak ayarlanabiliyor. Saat 4 noktasındaki buton - fonksiyonunu, saat 8 noktasındaki buton ise + fonksiyonunu çalıştırıyor.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_11.jpg

Saatin kadran tasarımı ise biraz karmaşık. Kadranın alt yarım daire kısmında T harfini andıran bir pencere tasarımı kullanılmış. Saatin takvim ve GMT özelliklerinin okunduğu pencereleri ön plana çıkaran bu tasarımın özgün olduğu şüphesiz ancak, estetik açıdan her zevke hitap etmekte zorlanacağı da aşikar. Kalibre dekorasyonunda görmeye alışkın olduğumuz  Côtes de Genève motifi ilginç bir şekilde El Toro’nun metalik gri kadranında kendine yer bulmuş. Mavi tonu ile son derece uyumlu metalik gri zemin Côtes de Genève dekorasyonu ile birlikte biraz daha göz alıcı hale gelmiş. Saat 1 noktasında yer alan Big Date tarzı tarih penceresinden görünen disk de kadran ile uyumlu olacak şekilde mavi zemin ile tasarlanmış.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_10c.jpg

SuperLuminova dolgulu iskelet tarzındaki kol seti de yine ilginç tasarım detayları arasında yerini alıyor.

Saatin içinde tamamı in-house üretilen ve Ulysse Nardin’e patentli olan Caliber UN-032 yer alıyor. Tüm takvim ve GMT ayarlamalarını quick set olarak yapabilen kalibrede 34 taş yer alıyor. Arka kapakta yer alan şeffaf kısımdan tüm detaylarını izlemenin mümkün olduğu kalibre, tam kurulumda 45 saat güç rezervi sunuyor.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_8.jpg

El Toro’nun üzerinde saatin mavi detaylarıyla uyumlu tasarlanmış, timsah derisi bir kayış yer alıyor. 18K masif altın katlanır klips ile sunulan deri kayışın görsel olarak saat ile uyumu mükemmel ancak ben tercihimi aynı tonlarda kauçuk kayıştan yana kullanırdım zira bu derece spor bir saatte daha mantıklı bir seçim olurdu diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra GMT ve Perpetual Calendar gibi özellikleri bir arada sunarken WR100M değeriyle çekinmeden denize girebilme imkanı da verebilen böyle bir saatin bu özelliğini kullanılabilir hale getirmek açısından da yerinde bir tercih olur.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_7.jpg Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_6.jpg

Yazımın başında bahsettiğim gibi Ulysee Nardin çok sevdiğim bir marka ancak, her tasarımını aynı derecede kendime uygun gördüğümü söyleyemem. El Toro özelinde bakacak olursak elimizde pek çok olumlu nokta var. Perpetual Calendar ve GMT gibi fonksiyonları bir arada barındıran saatlerin genel tarzının aksine El Toro büyük ve sportif bir saat.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_1.jpg

Sağlam kasası onu kırılgan bir dress complication olmaktan kurtarıp günlük takılabilir hatta sörf yapılabilir, spor bir saat kimliğine büründürüyor. Marka değeri ve detay işçiliği de yine tercih sebebi olabilecek olumlu unsurlar. Tüm bunların yanında, saatin 100% tavsiye edilebilir hale gelmesine mani olan bir detay var: Tasarım. Bu derece iddialı, hatta deneysel diyebileceğimiz bir tasarımı genel kullanıcı profili için uygun olarak nitelemek de doğru olmaz.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_5.jpg Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_2.jpg

Özetle, eğer günlük hayatta korkmadan, sakınmadan kullanabileceğiniz bir komplikasyon istiyorsanız ve cesur tasarımlara şans vermekten yana da bir tereddütünüz yoksa Ulysse Nardin GMT Perpetual El Toro tam size göre.  Kauçuk kayışlı versiyonunu da mutlaka kolunuzda denemenizi tavsiye ettiğimiz model için yakın zamanda hizmete giren Quadran Butik’te bir kahve molası vermeyi ihmal etmeyin.

Ulysse_Nardin_El-Toro_Black_Toro_326-00_3.jpg

Benzer İncelemeler