alexa Emergency II | Breitling | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Emergency II

00_br_logo.png

Breitling Emergency’nin 90lı yıllarda üretilen ilk jenerasyonu, özellikle üretildiği dönem itibarıyla oldukça ayırt edici bir görüntüye sahipti. Aktive edildiğinde otomatik olarak 121.5 MHz acil çağrı sinyali gönderen saatin yaklaşık 100 mil civarında kapsama alanı mevcuttu.

breitling-emergency-2-1.jpg

2009 senesine gelindiğinde deniz ve hava kurtarma istasyonlarının çoğu 121.5 Mhz’lik frekans bandını bırakmış, yerine daha geniş kapsama alanının yanısıra Cospas/Sarsat bünyesinde yer alan alçak yörüngeli uydular tarafından da tespit edilebilen 406.040 Mhz’lik banda geçmişti.

Emergency II modelini tasarlarken bu güncellemeye de yer veren Breitling saatin kullanım alanındaki sınırları teknolojinin geldiği en üst noktaya kadar taşımayı ihmal etmemiş.

breitling-emergency-2-2.jpg breitling-emergency-2-4.jpg breitling-emergency-2-3.jpg

121.5 Mhz’lik frekansın tamamen terk edilmediğini de gözardı etmeyen Breitling, Emergency II’yi her iki frekans sinyallerini de gönderebilecek şekilde üreterek hem kullanıcıların güvenliği ile ilgili açık nokta bırakmamış hem de dünya üzerinde iki farklı frekansta arama/kurtarma sinyali gönderebilen ilk ve tek kol saatine imza atmış.

Saatin sinyal özelliğinin aslında oldukça basit ve pratik bir çalışma prensibi var. Breitling Emergency II iki ana kısımdan oluşuyor; Saat ve Radyo Vericisi.

breitling-emergency-2-5.jpg

Verici kısımda iki adet kapsül içine yerleştirilmiş iki farklı frekansta sinyal gönderebilen antenler bulunuyor. Kapakları açıp antenleri dışarı çektiğinizde sinyaller otomatik olarak gönderiliyor. 121.5 ve 406.040 MHz bantları arasında olan bu sinyaller 24 saat boyunca aralıklı olarak gönderilmeye devam ediyor.

breitling-emergency-2-6.jpg

Normal kullanımda iki ayda bir sarj edilmeye ihtiyaç duyan tekrar sarj edilebilir bataryaya sahip saatin kutu içeriğinde bir de şarj ünitesi yer alıyor. Bir önceki modeline göre farkedilir derecede yüksek pil sarfiyatına sahip Emergency II için Breitling’in bulduğu kullanıcı dostu bu çözüm son derece yerinde bir özellik olmuş.

breitling-emergency-2-7.png

Kutu içeriğinde yer alan şarj ünitesinin sadece pili şarj etmekle kalmayıp saatin verici fonksiyonunun düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol ettiğini hatırlatalım.

Saat kısmı için farklı bir pil üzerinden güç alan Emergency II’nin verici fonksiyonunun kullanımı ile ilgili hazırladığı protokol de önceki versiyonunkinden farklı maddeler içeriyor.

breitling-emergency-2-8.jpg

Fonksiyonun doğru ve sorumlu bir şekilde kullanımı ile ilgili pekçok madde içeren protokolde gözümüze takılan şartlardan bir tanesi saatin gerçek bir aciliyet durumu için kullanılması halinde Breitling’in saatin sahibine yeni bir Emergency II verecek olması oldu zira saatin içinde yer alan anten düzeneği sadece tek seferlik kullanıma göre tasarlanmış.

Oldukça karmaşık bir teknoloji ürünü olmasına rağmen en az bir önceki modeli kadar kullanıcı dostu fonksiyonlara gelen Emergency II için Breitling topladığı tüm övgüleri hakediyor.

breitling-emergency-2-9.jpg breitling-emergency-2-10.jpg

Saat bir önceki versiyonunun abisi gibi duruyor desek yanlış olmaz zira Emergency II büyük bir saat. 51mm ebatındaki kasa çapıyla kesinlikle büyük saatler sınıfına yerleşen Emergency II’nin bu büyük boyutuna rağmen gayet takılabilir bir saat olduğunu da belirtelim.

Bu duruma en büyük sebep de elbette saatin tamamının titanyumdan imal edilmiş olması.

breitling-emergency-2-11.jpg breitling-emergency-2-12.jpg breitling-emergency-2-13.jpg

Saatin arka kapağına baktığınızda gördüğünüz tablo size amatör trekking meraklıları için üretilmiş, eğlenceli bir spor saati değil, gerçek manada yaşamınızın tehdid olduğu anlarda ihtiyaç duyacağınız ciddi bir alet olduğunu anlatmaya yetecek detaylar içeriyor.

Emergency II gibi bir üründe aranması gereken ilk ve en önemli özellik güvenilirlik ve Breitling bu özelliği saatin en ince detayına kadar düşünmüş görünüyor.

Saatin içerisinde Breitling üretimi Caliber 76 SuperQuartz COSC çok fonksiyonlu quartz kalibre bulunuyor.

breitling-emergency-2-14.jpg

Saniyenin 1/100’ünü ölçmek, geri sayım, dünya saati, alarm, sonsuz takvim gibi fonksyonları buluna kalibre analog/dijital kombinasyonlu bir yapıya sahip.

LCD ekranlarda kullanılan negatif form ( koyu renk zemin üzerine açık renk karakter ) saatin profesyonel bir alet olduğunu vurgular nitelikte.

breitling-emergency-2-15.jpg

Yüksek teknoloji ürünü kalibrenin sapması da +/- 10sn yıllık değeriyle saatin genel özellikleriyle örtüşüyor.

WR50M su basıncına dayanıklılık değeri ile ciddi su aktivitelerine uygun bir saat olmadığını belli eden Emergency II’nin günlük kullanımda sorun yaratmayacağını da söylemek mümkün.

Siyah, sarı ve turuncu renk alternatiflerine sahip kadranın hemen üzerinde yer alan cam için safir kristal tercih edilmiş. 

breitling-emergency-2-16.jpg breitling-emergency-2-17.jpg

Professional tarzı metal bilezik veya Diver Pro III tarzı kauçuk kayış ile sunulan saatin her iki seçenekle de çok şık durduğu aşikar.

Benzer İncelemeler