alexa Entegre Bilezikli Saatler | Patek Philippe | Audemars Piguet | Zenith
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Entegre Bilezikli Saatler

Horoloji dünyasında fanatiklik düzeyinde takipçilerinin ve severlerinin olduğu bir konuyu ele alıyoruz bugün; entegre bilezikler.

Geleneksel saat kasası yapısını incelediğimizde, boynuz olarak tabir edilen kısmın, kayışın ucunun ya da bileziğin ilk baklasının iki yanına doğru uzandığını ve bir pim, vida veya susta ile bu iki yapının birleştirildiğini gözlemliyoruz. Entegre bileziklerde (ve kayışlarda) ise bileziğin başlangıcı, kasanın devamı ile bir bütün formu oluşturacak şekilde tasarlanıyor. Kasaya bağlantı kısmını ise, bileziğin ilk baklasını çevreleyen boynuzlar yerine, bileziği bir arada tutan ara parçalar üstleniyor. Kasa ve bileziğin bir bütün halinde hareket etmesi, karakteristik bir tasarım anlayışını da beraberinde getiriyor.

Bu kısa tanımın ardından, saat dünyasının en beğenilen entegre bilezikli saatlerini sizler için bir araya toplayalım istedik. Listenin kalabalıklaşmaması adına sıralamayı sadece zamanı gösteren, komplikasyonlardan arınmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş modellerle sınırlı tutuyoruz.

Listenin başında tam da tahmin edeceğiniz üzere Patek Philippe Nautilus yer alıyor. Bildiğiniz üzere mavi ve beyaz kadranlı versiyonlarının üretimi bitti ancak yeşil kadranlı 5711 modeline, Patek’in web sitesine göre, hala ulaşabilirsiniz. Bol şans! 40mm çapında kasaya sahip saatin su geçirmezlik değeri 120 metre. In-house mekanizmalı 5711’in güç rezervi maksimum 45 saat.

integrated-bracelet-watches-1.jpg integrated-bracelet-watches-2.jpg

İkinci sırada kutsal üçlüden Audemars Piguet Royal Oak modeli yer alıyor. Aslında ikinciliği 39mm kasalı “Jumbo” ve 41mm kasalı 15500 modelleri paylaşıyor desek daha doğru olacaktır zira Jumbo modeline ulaşmak bir hayli güç. 50 metre su geçirmezliğe sahip modellerin kalbinde, sırasıyla 40 ve 70 saat güç rezervlerine sahip otomatik kalibreler yatıyor.

integrated-bracelet-watches-3.jpg integrated-bracelet-watches-4.jpg

Üçüncülüğü de yine entegre bilezikli saatler furyasının ilklerinden Vacheron Constantin Overseas’e veriyoruz. 41mm çapında kasaya sahip model, 150 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunuyor. In-house otomatik mekanizma ile donatılan modelin güç rezervi 60 saat olarak belirlenmiş. Şık model, kolayca değişim imkanı sağlayan deri ve kauçuk kayış alternatiflerine de sahip.

integrated-bracelet-watches-5.jpg integrated-bracelet-watches-6.jpg

Dört numarada Chopard’ın Alpine Eagle serisi yer alıyor. Horobox’un üçüncü sınırlı üretim özel modeli için de temel olarak tercih edilen zarif model, 100 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan 41mm çapında kasaya ve 60 saat güç rezervli in-house otomatik mekanizmaya sahip. İlk defa 1980 yılında piyasaya sunulan modelin benzersiz kasa ve bilezik işçiliği, en güçlü yanlarından sadece biri.

integrated-bracelet-watches-7.jpg integrated-bracelet-watches-8.jpg

integrated-bracelet-watches-9.jpg

Beş numaraya geldiğimizde bizi, Girard Perregaux’tan 70’li yıllara damgasını vuran bir tasarımı akımının en güncel versiyonu olan Laureato serisi karşılıyor. 42mm çapında kasaya ve 100 metreye kadar su geçirmezlik değerine sahip modelde, 54 saat güç rezervine sahip in-house otomatik mekanizma yer alıyor.

integrated-bracelet-watches-10.jpg integrated-bracelet-watches-11.jpg

Sıradaki modelimiz yılların eskitemediği tasarımı ve karakteristik bileziğiyle Omega Constellation modeli. Co-Axial teknolojili, Master Chronometer sertifikalı, 15.000 Gauss manyetik akıya dirençli, in-house mekanizma ile donatılan model, 50 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan, 39mm çapında kasaya sahip.

integrated-bracelet-watches-12.jpg

Evet, listeye henüz başlamamışken yalnızca paslanmaz çelik kasalı modelleri sıralayacağımızdan bahsetmiştik ancak tam da bu noktada Zenith Defy Classic için bir istisna yapmadan geçemeyeceğiz çünkü 41mm çapında, titanyumdan üretilen kasaya ve bileziğe sahip model, piyasanın en iddialı entegre bilezikli modellerinden biri. 50 saat güç rezervine sahip saatin kalbinde otomatik, in-house üretilen mekanizma yer alıyor.

integrated-bracelet-watches-13.jpg integrated-bracelet-watches-14.jpg

Sıralamada sekize geldiğimizde Tudor’dan Royal modelleri bizleri karşılıyor. 38mm çapında kasaya sahip saatin Romen rakamlı kadran, son derece klasik bir duruş sergiliyor. 38 saat güç rezervine sahip otomatik mekanizma ile güç bulan Tudor Royal’in bezeli de, büyük biraderi Rolex’ten aşina olduğumuz, bilindik bir tasarım diliyle üretilmiş.

integrated-bracelet-watches-15.jpg integrated-bracelet-watches-16.jpg

Dokuzuncu sırada özgün tasarımlı, köşeli ve yuvarlak formun kusursuz dengesine ev sahipliği yapan Bell & Ross BR05 yer alıyor. 100 metreye kadar su geçirmezlik değeri sunan 40mm çapında kasaya sahip saatte otomatik mekanizma görev yapıyor.

integrated-bracelet-watches-17.jpg

integrated-bracelet-watches-18.jpg integrated-bracelet-watches-19.jpg

On numarada Frederique Constant Highlife koleksiyonundan Automatic COSC modeli yer alıyor. 41mm çapında kasaya, 50 metre su geçirmezlik değerine ve adında da anlaşılacağı üzere kronometre sertifikalı otomatik kalibreye sahip saat rekabetçi fiyat etiketiyle dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

integrated-bracelet-watches-20.jpg integrated-bracelet-watches-21.jpg

Listenin sonuna yaklaştığımızda karşımıza çıkan modellerden biri Maurice Lacroix Aikon Automatic. 42mm’lik kasası ve 200 metreye kadar su geçirmezlik değeriyle iddialı teknik özelliklere sahip olduğunu vurgulayan Aikon, 38 saat güç rezervli otomatik mekanizmaya sahip.

integrated-bracelet-watches-22.jpg

Oniki numara. En iyi en sona bıraktım desek abartmış olmayız. Tam bir fiyat/performans canavarı. 70’li yılların mirasını başarıyla taşıyan Tissot PRX. 80 saatlik güç rezervine sahip otomatik mekanizmalı versiyonun yanı sıra dilerseniz kuvars modele de sahip olabilirsiniz. 40mm çapı ve kusursuz ölçüleriyle Tissot PRX, gönüllerde en başta yer almayı hak ediyor.

integrated-bracelet-watches-23.jpg integrated-bracelet-watches-24.jpg
Benzer İncelemeler