alexa Astronomic Souveraine | F.P. Journe | Only Watch 2019 | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

F.P. Journe Astronomic Souveraine

F.P. Journe’nin Only Watch 2019 modeli, tam 1,8 milyon CHF’ye satıldı. Şimdi de karşımızda aynı saatin seri üretim versiyonu var: Astronomic Souveraine.

f-p-journe-astronomic-souveraine-1.jpg

F.P. Journe, son yılların en çok ses getiren saat markalarından biri oldu. Bağımsız bir saatçi olarak oldukça az sayıda üretim adetleriyle ticari hayatına başlayan marka, 2018 yılında yüzde 20 hissesini Chanel’e satmasıyla adından söz ettirmişti. 2017 yılında gerçekleştirilen Only Watch müzayedesinde görücüye çıkan Monopusher Split Seconds Chronograph’ın 1.150.000 CHF’ye satılmasının ardından sıradaki organizasyon için kolları sıvayan marka, bir başka efsanevi saate ve satışa daha imzasını attı. 2019 Only Watch için hazırlanan Astronomic Souveraine modeli, 1.800.000 CHF’ye satılarak marka tarihinde de bir rekora imza atmış oldu.

f-p-journe-astronomic-blue.jpg

Astronomic Souveraine modeli Journe tarafından özenle geliştirilen bir kalibreye sahipti ve ilk olarak Only Watch için hazırlanan tantal kasalı modele yerleştirilmişti. Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgilere göre Journe’nin bu saat için öngördüğü satış fiyatı 2 milyon CHF’nin üzerindeydi. Hoş, bu değere oldukça yakınlaşıldı ancak bir sonraki müzayedede sınırları daha da zorlayarak hedefine ulaşmayı deneyeceğine eminim. Müzayedenin üzerinden henüz birkaç gün geçmişti ki, Journe aynı modelin seri üretim çelik kasalı versiyonunu hayranlarının beğenisine sundu: F.P. Journe Astronomic Souverain.

f-p-journe-astronomic-souveraine-2.jpg

Astronomic Souverain modelinin kökleri, 1987 yılında bizzat Journe tarafından bir koleksiyoncu için hazırladığı astronomik cep saatine uzanıyor. Equation of Time, tam takvim, güç rezervi göstergesi gibi komplikasyonlarla donatılan cep saatinin hem ön hem de arka yüzeyinde işlevsel kadranlar yer alıyordu. Astronomic Souverain modelinde de benzeri bir mekanizma düzenine rastlamak mümkün.

f-p-journe-astronomic-souveraine-4.jpg

44mm x 13,8mm ölçülerinde paslanmaz çelik kasaya sahip saatin ön ve arka yüzlerinde safir kristal camlara yer verilmiş. Saatin 758 parçadan oluşan, 18 adet komplikasyona ev sahipliği yapan bir mekanizmaya sahip olduğu düşünülürse, ebatları bir nebze daha anlam kazanıyor. Saatin ön yüzünde saat 12 pozisyonunda gündüz-gece penceresi, saat 1 pozisyonunda gün batımı, merkezde dakika, saat 3 pozisyonunda saat ve ikinci zaman dilimi, saat 5:30 pozisyonunda ay fazı, saat 6 pozisyonunda güç rezervi, saat 7:30 pozisyonunda küçük saniye, saat 9 pozisyonunda saat ve dakika cinsinden eksenel kayma (sidereal), saat 11 pozisyonunda ise gün doğumu bilgileri gösteriliyor. Kasanın sol tarafında yer alan kol ile minute repeater fonksiyonu aktive ediliyor.

f-p-journe-astronomic-souveraine-5.jpg f-p-journe-astronomic-souveraine-3.jpg

Arka yüze geçtiğimizde ise equation of time, tam takvim özelliklerinin yanı sıra 60 saniyede bir turunu tamamlayan tourbillon balansa ulaşmak mümkün oluyor. Kurmalı kalibrenin güç rezervi 40 saat olarak belirlenmiş.

f-p-journe-astronomic-souveraine-6.jpg

Böylesine özenle hazırlanan bir saatin liste fiyatı da en az kendi kadar özel; 889.000 CHF.
Benzer İncelemeler