alexa FB 1R.6-1 | Ferdinand Berthoud | Chronometre | SIHH 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ferdinand Berthoud - Chronometre Ref. FB 1R.6-1

ferdinand-berthoud-logo-new.png

Saat dünyasının butik isimleri arasında yer alan ünlü marka Ferdinand Berthoud, SIHH 2018 bünyesinde tanıttığı limitli üretim modeli Chronomètre FB 1R.6-1 ile sayfalarımıza konuk oldu. Yeni model, Tourbillon özellikli mekanizması ve regülâtör tarzında tasarlanmış kadranıyla olduğu kadar ultra-sert paslanmaz çelik alaşımlı sekizgen kasası ile de dikkat çekiyor.

fb-1r-6-1-ferdinand-berthoud-chronometre-1.jpg

Modelin kasası 44mm x 13.95mm boyutlarında tasarlanmış. Sekizgen formunda hazırlanan kasanın yapımında, moleküler yapısı üzerinde termo-kimyasal prosesler ile değişiklik yapılarak üretilmiş özel bir paslanmaz çelik alaşımı kullanılmış. Bu değişiklikler sayesinde kasa yüzeyinin sertliği 1200 Vicker’s değerine kadar yükseltilmiş. Korozyona dayanıklılık konusunda da standart paslanmaz çelikten daha iyi sonuç veren kasanın her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Ayrıca kasanın saat 2 ve 11 hizalarında yer alan safir kristal bölmeler sayesinde mekanizma biraz daha görünür hale gelmiş. Markanın “dinamometrik” adını verdiği özelliğe haiz ayar kolu da aynı özelliklerde paslanmaz çelikten yapılmış.

fb-1r-6-1-ferdinand-berthoud-chronometre-3.jpg

Ferdinand Berthoud - Chronomètre FB 1R.6-1 regülâtör olarak tabir edilen tek kollu gösterime sahip. Siyah rodyum kaplı nikel/gümüş alaşımından üretilen kadranda saat fonksiyonu saat 2 konumuna yerleştirilmiş safir kristal bir disk ile okunur hale gelmiş. Saat 12 hizasında dakika göstergesine, saat 10 noktasında ise güç rezerv göstergesine yer verilmiş. Kadranda yer alan kollar markanın farklı zamanlarda ürettiği modellerden ilham alınarak tasarlanmış. Dakika kolu 18K altından yapılmış. Merkezde yer alan saniye kolu için bronz malzeme tercih edilmiş. Saat markörleri ve güç rezerv göstergesine ait kol için ise paslanmaz çelik kullanılmış.

fb-1r-6-1-ferdinand-berthoud-chronometre-4.jpg

Modele hayat veren mekanizma Calibre FB-T.FC.R referansını taşıyor. Elden kurmalı tasarlanan mekanizma gerçekten modern bir sanat eserini anımsatan detaylarıyla göz dolduruyor. Mekanizmanın kalbinde 18 adet nikel/gümüş alaşımından hazırlanmış köprü kullanılmış. Titanyum paletlerle desteklenen mekanizmanın tasarımında kullanılan alt yapı, 18. yüzyıl deniz kronometrelerinden esinlenerek hazırlanmış. Baş aşağı yerleştirilmiş tulumba ve sarkaç tasarımına sahip olan mekanizmada hemen hemen tüm bileşenler asılı şekilde yerleştirilmiş. Bu tasarım detayı sayesinde mekanizmanın kalınlığı -bu derece özgün ve komplike bir kalibre için oldukça ince kabul edebileceğimiz- 9.89mm ile sınırlandırılmış.

Tulumba ve sarkaç düzeneği birbirine tam 474 parçadan oluşan ve 28cm uzunluğunda bir zincir ile bağlanmış. Zincirin test aşamasında 3kg’lık gerilimi sorunsuz bir şekilde taşıyabildiğine de ayrıca belirtmekte fayda var. 21,600vph hızında çalışan 49 taşlı kalibrenin tam kurulumda verdiği güç rezerv süresi 53 saat olarak ayarlanmış. Bünyesinde markaya patentli pek çok özel tasarımın yanında bir de 67 parçadan oluşan Tourbillon özelliğine yer veren mekanizmanın COSC sertifikalı olduğunu da ekleyelim.

fb-1r-6-1-ferdinand-berthoud-chronometre-2.jpg

Yeni modelin üzerinde siyah timsah derisi bir kayış yer alıyor. Tamamı el yapımı olan kayışın ucunda Ferdinand Berthoud imzalı titanyum klips yer alıyor. Deri kayış arzu edildiği takdirde standart toka (pin buckle) ile de alınabiliyor.

Ferdinand Berthoud - Chronomètre FB 1R.6-1 sadece 20 adet gibi düşük bir limitli üretim sayısı ile geliyor.

fb-1r-6-1-ferdinand-berthoud-chronometre-5.jpg

Benzer İncelemeler