alexa FC-775S4NH6 | Highlife Perpetual Calendar | Frederique Constant | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Highlife Perpetual Calendar Manufacture (Ref. FC-775S4NH6)

Son yılların en başarılı çıkışlarından birini yakalayan İsviçreli üretici Frederique Constant, in-house geliştirdiği kalibreyle donatılmış Highlife Perpetual Calendar modeli ile göz kamaştırıyor.

fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-1.jpg

Markanın son birkaç sene içerisinde tanıttığı modelleri detaylı bir şekilde incelediğimizde fark ettiğimiz en önemli unsurların başında, markanın geçirdiği evrim geliyor. Tasarım dili, teknik detaylar, mühendislik çözümleri ve saatleri bileğinize taktığınızda hissettikleriniz... Tüm bu saydığım unsurlarda hissedilen gelişmelere karşı kayıtsız kalmak mümkün değil.

fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-2.jpg

Markanın Highlife Koleksiyonu içinde yer alan Perpetual Calendar modeli de, bahsi geçen yeni nesil saatçilik anlayışına en uygun örneklerden biri. Model 41mm çapında tasarlanmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş bir kasa ile geliyor. Üç parçadan oluşan (bezel, orta kasa ve arka kapak) retro tasarımlı kasa, kayışla entegre tasarımı sayesinde “bütünlük” hissini kullanıcısına aktarmakta son derece başarılı. Dışbükey safir kristal cam ile korunan saatin su geçirmezlik değeri 50 metre olarak belirtilmiş.

fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-4.jpg

Safir kristal camın ardında yer alan kadran, modele dair en çarpıcı detaylara ev sahipliği yapıyor. Kurma kolu ve kasanın kenarlarına konumlandırılmış gizli ayar butonlarıyla ayarlanan saat ve sonsuz takvim fonksiyonları, hem işlevsel hem de görsel bir şölenin kapılarını aralıyor. Kadranın saat 12 pozisyonunda ay ve artık yıl, saat 3 pozisyonunda tarih, saat 6 pozisyonunda ay fazı, saat 9 pozisyonunda ise gün göstergelerine yer verilmiş. Kadranın merkezinde ise aynı model ailesinin diğer üyelerinden aşina olduğumuz dünya motifi yer alıyor. Kollara ve indekslere uygulanan Super-LumiNOVA sayesinde, saatin gece görünürlüğü de maksimum seviyeye çıkarılmış.

fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-3.jpg fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-5.jpg

Saatin arka yüzünü çevirdiğimizde in-house geliştirilen ve üretilen otomatik Caliber FC-775 bizleri karşılıyor. Perpetual Calendar özellikli mekanizma 26 taşlı, 4Hz (28800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sunuyor. Mekanizma dekoratif anlamda “yüksek saatçilik” detayları taşımıyor ki zaten Frederique Constant da böyle iddiada bulunmuyor. Onun yerine maksimum işlevsellik ve optimum işçilikle ulaşılabilirlik düzeyini yüksek tutmayı hedefleyen marka, amacına ulaşmış görünüyor.

fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-6.jpg

Siyah renkli deri kayış ve paslanmaz çelikten üretilen toka ile sunulan saatin kutu içeriğine bir adet siyah kauçuk kayış da eklenmiş. Kolay kayış değişimine imkân veren sistem sayesinde saatin farklı bir karaktere dönüştürmek bir hayli kolay. 8.950 CHF’lik liste fiyatıyla saat severlerin beğenisine sunulan Frederique Constant Highlife Perpetual Calendar Manufacture, ulaşılabilir fiyat seviyesinde Perpetual Calendar komplikasyonunun zevkini yaşamak isteyenler için güçlü bir alternatif olarak yerini alıyor.

fc-775s4nh6-frederique-constant-highlife-perpetual-calendar-manufacture-7.jpg
Benzer İncelemeler