alexa Highlife | Tourbillon | Frederique Constant | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Highlife Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture

Giriş ve orta seviye markaların parlayan yıldızlarından Frederique Constant, sport-chic segmentindeki başarılı model ailesi Highlife sürekli takvim ve Tourbillon özelliklerini bir arada sunan yeni bir seri ekledi.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-1.jpg

Fiyat/performans oranıyla göz dolduran modelleri kadar geçtiğimiz yıllarda Uzakdoğu’nun lider üreticilerinden Citizen himayesine girmesiyle de kendinden sıkça bahsettiren Frederique Constant, yeni modellerle ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Görece genç yaşına rağmen 30 farklı in-house mekanizmaya imza atan marka, sürekli takvim ve Tourbillon fonksiyonlarını aynı çatı altına toplayan başarılı kalibresi FC-975’i Highlife koleksiyonuyla buluşturuyor.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-2.jpg

İlk defa 2018 Baselworld fuarında görücüye çıkan mekanizma, in-house mimarisinin yanı sıra endüstride ezberleri bozan fiyatıyla da gündeme oturmayı başarmıştı. Genç marka, bugün aynı mekanizmayı lüks spor saat kategorisindeki temsilcisi Highlife ile buluşturdu.

Yeni model ailesinde iki farklı versiyon bulunuyor. Bunlardan ilk paslanmaz çelik kasa ile gelirken, diğer versiyon 18K pembe altın kasayla satışa sunuluyor. 88 adet ile limitli üretilen çelik modele entegre metal bilezik, lacivert timsah derisi kayış ve lacivert kauçuk kayış seçenekleri eşlik ediyor. 18K pembe altın model ise lacivert timsah derisi kayış ile geliyor. Metal bilezik ve kayışların tamamı hızlı kayış değiştirme sistemi ile zahmetsizce sökülüp geri takılabiliyor.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-3.jpg frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-4.jpg

Paslanmaz çelik ve 18K pembe altın seçenekleri bulunan kasa, 41mm çapında ve 12.65mm yüksekliğinde üretiliyor. Mat ve parlak yüzeylerin birlikte kullanıldığı sportif kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. FC amblemli kurma kolunun dışında sağ tarafında üç adet gömük butonun yer aldığı kasa, sadece 30 metre su basıncına dayanım gösteriyor.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-5.jpg

Her iki model de perfore zemin üzerinde lacivert alt-kadranların yer aldığı kadranlarla geliyor. Kasa materyaline uygun tasarlanmış markörlerin ve kolların görev yaptığı kadrandan saat, dakika, küçük saniye (Tourbillon üzerinde) gün, tarih, ay ve artık yıl bilgileri okunabiliyor.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-6.jpg

Kadran tasarımı konusunda küçük bir editörün notu eklemek istiyorum; Highlife son dönemlerin spor lüks saat segmentine uygun bir tasarım dili kullanıyor olsa da, mekanizmanın ana gövdesini ve diğer bileşenlerini büyük ölçüde görünür kılan perfore kadran tasarımını modelin genel temasına çok uygun bulmuyorum. Evet, Highlife sportif bir model. Belki krem rengi Guilloché bir kadran da bu modele fazla klasik gelebilirdi. Ancak yine de yoğun şekilde perfore edilmiş kadran tasarımının sürekli takvim ve Tourbillon gibi iki “old school” komplikasyon için gereğinden fazla sportif kaldığını düşünüyorum. Özellikle de el işçiliği ve dekorasyonu ile göz dolduracak bir mekanizmanız yoksa...

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-7.jpg

Mekanizma demişken; yeni model ailesi, 2018 yılında tanıtılan, Caliber FC-975 ile hayat buluyor. Saat, dakika, küçük saniye (Tourbillon üzerinde), Tourbillon, gün, tarih, ay ve artık yıl fonksiyonları bulunan mekanizma, tam kurulumda 38 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Dekorasyon konusunda fonksiyonlarından ziyade daha çok güç verdiği modelin fiyat segmentine uygun bir profil çizen otomatik mekanizma, hem kadrandaki açık kısımlardan hem de safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-8.jpg

Model ailesinde yer alan versiyonlardan paslanmaz çelik EUR 22,995, 18K pembe altı versiyon ise EUR 39,995 etiket fiyatıyla satışa sunuluyor.

frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-9.jpg frederique-constant-highlife-tourbillon-perpetual-calendar-manufacture-10.jpg

Tourbillon gibi geleneksel saatçiliğe mal olmuş bir komplikasyonu, yine horolojinin ağır toplarından sürekli takvim ile aynı çatı altına toplamak kolay bir iş değil. Bunu bir de in-house kavramının zorlayıcı sınırları içerisinde yapabiliyorsanız, gerçekten takdire şayan bir konuma ulaşabildiniz demektir. Frederique Constant Highlife Tourbillon Perpetual Calendar Manufacture, aslında tam olarak bu konuma bir ispat teşkil ediyor. Çoğu saat tutkunu için ayrı ayrı bile birer hayal olan bu iki komplikasyonu, böylesine iddialı bir fiyat aralığında sunulabildiğini görmek ise biz saat severleri ayrıca mutlu ediyor.

Benzer İncelemeler