alexa Frederique Constant | The Art of Porcelain | İnceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant The Art of Porcelain

frederique-constant-logo.png

Cenevre orijinli butik markalardan Frederique Constant yeni limitli modeli The Art of Porcelain ile saat severlerin ilgi odağı oldu.

Baselworld 2016 bünyesinde tanıttığı uygun fiyatlı Perpetual Calendar modeli ile saat severlerden büyük ilgi gören Frederic Constant yeni limitli modeli The Art of Porcelain ile tekrar dikkatleri üzerine toplamayı başardı. ABD liste fiyatı 2000,00 USD’ın biraz üzerinde olan saatin ön plana çıkan özelliği ise Macar Zsolnay Porselen Fabrikası ile ortak tasarlanıp üretilen el yapımı kadranı oldu.

Frederique-Constant-The-Art-of-Porcelain-1.jpg

Kuruluşu 1853 yılına kadar uzanan hikâyesiyle dünya çapında haklı bir üne sahip olan Zsolnay Porselen Fabrikası, Macaristan’ın güney batı tarafında yer alan fabrikasında faaliyetlerine devam ediyor. Köklü firmanın uzmanlık alanını ise seramik ve porselen ürünler oluşturuyor.

Frederique-Constant-The-Art-of-Porcelain-5.jpg

Saat endüstrisinde farklı materyallerden üretilen kadranlar konu olduğunda ilk akla gelen malzemelerden biri emayedir. İlk bakışta porselen ile benzer duran emaye erimiş camdan üretilirken porselenin temel hammaddesi kaolindir. Kil tipi bir malzeme olan kaolin, ihtiyaç duyulan sertliği ve dayanıklılığı sağlamak için uzun süreler boyunca ve özel fırınlar içerisinde yüksek sıcaklıklara maruz bırakılarak porselen elde edilir.

Frederique-Constant-The-Art-of-Porcelain-2.jpg

Saat kadranı için oldukça nadir bir malzeme de olsa Frederique Constant The Art of Porcelain için türünün ilk örneği demek de doğru olmaz zira Glasshütte’nin ürettiği porselen kadranlı modeller özellikle markanın hayranları tarafından gayet iyi bilinir.

Frederique-Constant-The-Art-of-Porcelain-3.jpg

The Art of Porcelain’in kadranında a "Fait Main" ibaresi göze çarpıyor. ‘’El yapımı’’ olarak tercüme edebileceğimiz yazı porselen hammaddesinin bir kol saati kadranında kullanılabilecek hale gelene kadar geçirdiği pek çok evre ve işleme vurgu yapıyor.

Frederique-Constant-The-Art-of-Porcelain-6.jpg

40mm çapındaki paslanmaz kasa sade ama bir o kadar da zarif hatlara sahip şekilde tasarlanmış. Kenar kısımlarında yer alan tırtıklı form dışında başka herhangi bir dekorasyon içermeyen kasanın içinde ise modele hayat veren otomatik kurgulu FC-302 mekanizma yer alıyor. Markanın kullandığı giriş seviye mekanizmalardan olan FC-302 ile ilgili in-house tasarım ve/veya üretim olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Dışarıdan temin edilmiş ( Sellita olabilir ) olduğunu düşündüğümüz mekanizma tam kurulumda 42 saat güç rezervi sunuyor ve arka kapağın ortasına yerleştirilmiş safir cam bölmeden izlenebiliyor.

Frederique-Constant-The-Art-of-Porcelain-4.jpg

The Art of Porcelain modelinin üretim adedi 188 ile sınırlandırılmış.

Benzer İncelemeler