alexa FC-397HGR5B6 | Rally Healey | Vintage | Frederique Constant | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph (Ref. FC-397HGR5B6)

Klasik tasarımları ve görece uygun fiyatlı modelleri ile saat severlerin beğenisini kazanan Frederique Constant, Vintage Rally Healey Chronograph modeli ile mekanik saat tutkunlarını klasik otomobil severlerle aynı çatı altına topluyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-1.jpg

Butik marka, 2004 yılından bu yana dünya çapında düzenlenen pek çok klasik otomobil organizasyonuna sponsor oluyor veya rallilerde resmi zaman tutucusu olarak destek veriyor. Bu organizasyonlar arasında yer alan yapılanmalardan biri de European Healey Club... Markanın 2015 v3 2016 yıllarında özel edisyon modellerle destek verdiği organizasyon, bugün mercek altına aldığımız Vintage Rally Healey Chronograph ile bir kez daha Frederique Constant ürün grubunda kendine yer buluyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-6.jpg

Mekanik saatler ve klasik otomobiller arasında bağın ne kadar güçlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Eski usul mekaniğinin kendine hayat bulduğu nadir ortamlardan olan bu iki tutkuyu merkezine alan saatler de haliyle pek çok saat tutkunun ilgi alanına giriyor.

Tam 16 yıldır Healey otomobillerinden ilham alarak tasarladığı saat modellerine kataloğunda yer veren Frederique Constant için bu işi en iyi bilen markalardan diyebiliriz. 2018 senesinde ürün grubuna eklenen Vintage Rally Healey Chronograph Koleksiyonu toplamda 3 farklı modelden oluşuyor. İnceleme köşemizin konuğu ise, ben dahil pek çok klasik otomobil tutkunun da tercihi olan, British Racing Green (İngiliz Yarış Yeşili) tema ile geliyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-7.jpg

Modelin kasası, klasik temalı bir saat için biraz büyük kabul edilebilecek, 42mm çap ölçüsü ile geliyor. Kasa, tamamı parlatılmış yüzey, düz bezel, yumuşak hatlı boynuzlar, iri kurma kolu ve Clous de Paris desenli piston tipi kronograf butonları gibi özellikleriyle klasik Racing Chronograph konseptiyle birebir uyumlu bir duruş sergiliyor. İki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasa, 50 metre su basıncına dayanıklılık gösteriyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-3.jpg

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Ref. FC-397HGR5B6, British Racing Green zemin rengiyle tasarlanmış kadranıyla göz kamaştırıyor. Bi-Compax tarzında konumlandırılmış alt-kadranlar, beyaz zemin renkleri ve kırmızı kolları ile klasik Healey otomobillerinin gösterge panellerine gönderme yapıyor. 12 ve 6 konumunda büyük rakam indeks, kalan konumlarda ise baton tarzı markörlere ev sahipliği yapan kadranın saat 6 hizasında Healey logosu yer alırken, kronograf saniye kolu da yine kırmızı rengiyle modelin sportif temasına vurgu yapıyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-2.jpg

Modelin içerisinde Sellita SW-510 tabanlı Calibre FC-397 mekanizma görev yapıyor. 25 taşlı ve otomatik kronograf özellikli mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 46 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-5.jpg

Şık modelin bir diğer tematik özelliği ise deri kayışı... Küçük perfore delikleriyle racing ruhunu yansıtan kayış, kadran ile uyumlu yeşil tonuyla tasarıma bütünlük katıyor. Kaliteli ve konforlu kayışın uç kısmında ise paslanmaz çelik standart toka bulunuyor.

fc-397hgr5b6-frederique-constant-vintage-rally-healey-chronograph-4.jpg

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Ref. FC-397HGR5B6, mekanik tutkunlarının iki önemli iştigal alanını, uzun soluklu ve başarılı bir marka ortaklığı ile perçinleyen şık bir model. 2888 adet ile limitli üretilen model, klasik otomobilinin zarif ahşap direksiyonu delikli şoför eldivenleriyle kullanan tarz sahibi beyefendiler için çok şık bir alternatif olarak arşivlerimizde yerini alıyor.

Benzer İncelemeler