alexa Chronoexcel | Roger Dubuis | Cenevre Mührü | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Geneva Seal ile Taçlandırılmış Kral

rogerlogo.jpg

Saat sektöründe pek az markanın elinde bulundurduğu Cenevre Mührü olarak geçen standarda sahip olmasıyla saat severler tarafından gayet iyi tanınan Roger Dubuis’in gelenekselliği 21.YY teknolojileriyle harmanlayan tarzına eşşiz bir örnek daha; " Roger Dubuis Chronoexcel "

rog1.jpg

Son zamanlarda özellikle “ Easy Diver “ serisiyle saat severlerin beğenisini toplayan RD gerçekten de Hi-End saat markaları arasında özel bir yere sahip.

Sahip olduğu Geneva Seal’in hakkını ürettiği her saatte sonuna kadar vermeyi bir marka politikası haline getiren RD, hayat verdiği saatlerini başarıyla temsil ettiği gelenekselliğin gölgesinde kalmayacak kadar da cesur ve farkedilir yaratıyor.

Sözkonusu 46mm kasa çapına sahip, kauçuk kayışlı bir kronograf olunca elbette bu saatin herkes için olduğunu söylemek zor ancak, RD’in da dediği gibi markanın avant-garde vizyonun takip eden saat severler için mükemmel bir seçenek olduğu kesin.

rog2.jpg

Koyu lacivert üzerine beyaz renk paleti ile dizayn edilen kadran da RD’nin geleneksellik ile modern detayları beraber kullanmaktan hoşlanan çizgisine göndermeler yapıyor.

Oldukça deforme edilmiş roma rakamlarına sahip indeks saatin doğru okunmasını bazı durumlarda zorlaştırsa da estetik açıdan saatin bütünlüğü ile mükemmel uyum sağlıyor.

Kronograf at kadranlarda kullanılan rakam indeksler ise zaman tutma fonksyonunun her açıdan en doğru şekilde okunmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmiş.

Geleneksel çizgileri kronograf diziliminde bi-compax formu tercih ederek bir kez daha vurgulayan RD kadranda tarih penceresine yer vermeyerek bu mükemmel görsel uyumu bozmamayı tercih etmiş.

rog4.jpg

Kadranda yer alan Geneva Seal’i kullanıcısına her detayla hissettiren RD’nin diğer tüm modellerinde olduğu gibi Chronoexcel’de de kadran detayları mükemmel işlenmiş.

Saatin son derece konforlu olduğunu belirtmek istiyorum zira saatin ebatları düşünüldüğünde RD gerçekten boyutlarından beklenmeyecek derecede konforlu bir yapıya sahip.

RD Chronoexcel’in mükemmel ergonomiye sahip hatlarına, kullanıcısına saatin tek bir parçadan mamül olduğunu düşündürecek derecede başarılı kauçuk kayış dizaynı da eklenince ince sayılabilecek bileklerde bile mükemmel konfor sağlanmış.

rog8.jpg rog7.jpg

Tek taraflı katlanan klips saatin genel cesur duruşuyla mükemmel optik bütünlüğü sağlarken kauçuk kayış ile yakaladığı uyum sayesinde saatin konforunu zirveye taşıyor.

Son derece şık bir koruma kapağı altında yer alan kauçuk kaplamalı ayar tepesinin ele oturuşu mükemmel.

rog9.jpg

Hem ayar tepesinin kurma hissi hem de kronograf butonlarının basma hissi açısından değerlendirecek olursak şimdiye kadar gördüklerimin en iyisi diyebilirim.

Hem markadan hem de saatin dahil olduğu segmentin özelliklerinden bekeleneceği üzere Chronoexcel safkan RD üretimi, in-house bir kalibre ile hayat buluyor.

RD78 referans No. ile anılan bu kalibre saat dünyasında olabilecek en üst standartları temsil etmesiyle tanınan ünlü Genevre Mührü ( Poincon De Geneve )’ne de sahip.

36 taşlı ve sadece 5.8mm kalınlığında micro rotora sahip bu kalibrede 300’den fazla parça birbiriyle uyum içerisinde çalışıyor.

Kalibrenin olabilecek bütün parçalarına eşit özenle işlenmiş motifler insana benzeri olmayan yeteneğin sabır ve enerjiyle fevkalade birleşimini düşündürecek detaylar içeriyor.

Ayna parlaklığında işlenmiş çarklar, köprülerde ve gövdede yer alan Cotes De Geneve motifleri ve column wheel üzerinde yer alan kobalt kaplama kapak taşı gibi detaylar RD’nin spor kronograf bir saatin nasıl geleneksel ruhla üretilebileceğine kaynak olacak nitelikte hassasiyet ve estetik sunuyor.

rog3.jpg

Bu kadar güzel ve özel bir kalibreyi üreten RD cam arka kapak sayesinde bu mikro mekanik sanat eserinin tüm detaylarıyla izlenebilmesine olanak sağlamayı da ihmal etmemiş.

RD Chronoexcel farklı ve cesur dizaynlardan hoşlanan, ilgi alanlarını veya obje tercihlerini saklamaya gerek duymayan kullanıcılar için gerçekten çok başarılı bir alternatif.

rog5.jpg rog6.jpg

Günümüzde popülaritesi devam eden " büyük saat " trendi özelinde belki de kolda taşınması en konforlu saatlerden olan Chronoexcel yine eşine az rastlanır ve tescilli üretim kalitesi, marka prestiji, horolojik konumlandırması ve jenerik prestij modellerine nazaran az bulunur olması itibarıyla doğru kullanıcı için nokta atışı olabilecek bir saat.

Bu arada 40.000,00 CHF’a yaklaşan liste fiyatıyla -özellikle çelik bir saat için- pek de uygun fiyatlı diyemeyeceğimiz Chronoexcel için alışverişe başlamadan önce iyi araştırmakta fayda var diye de ekleyelim.
Benzer İncelemeler