alexa Girard Perregaux | Laureato | Skeleton
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Girard Perregaux Laureato Skeleton

Girard-Perregaux_logo-svg.png

Geçen sene 225. Yıl dönümünü kutlayan köklü markalardan Girard-Perregaux, yeniden tasarladığı Laureato Koleksiyonu ile büyük beğeni toplamıştı. Sene başında masif altın model eklemesiyle zenginleşen koleksiyon, Laureato Skeleton modeliyle bir kez daha saatseverlerin beğenisine sunuldu.

girard-perregaux-laureato-skeleton-1.jpg

Geleneksel saatçiliğin köklü markalarından Girard-Perregaux, 225. Yıl dönümünü kutladığı geçtiğimiz seneyi yeniden tasarladığı Laureato Koleksiyonu ile taçlandırmıştı. Son zamanlarda farklı markalarda rastladığımız “lüks spor saat” konseptinde tasarlanan modeller, kendine özgü çizgileri ile takdir toplamıştı. Sene başında altın versiyonlarına kavuşan koleksiyona son eklenen model ise iskelet tarzında hazırlanan kadranı ile dikkat çeken Girard-Perregaux Laureato Skeleton modeli oldu.

girard-perregaux-laureato-skeleton-2.jpg

Yeni model 42mm çapında tasarlanmış bir kasa içerisinde sunuluyor. Önceki Laureato modellerine benzer çizgiler taşıyan kasa paslanmaz çelik ve 18K masif pembe altın olmak üzere iki farklı opsiyonla sunuluyor. 10.8mm kalınlığa sahip kasanın yüzeyi büyük ölçüde mat formda hazırlanmış. Kasa (ve bilezik) hatlarının daha net bir şekilde anlaşılması açısından her zaman parlak yüzeye göre daha başarılı bulduğu mat yüzey formunun özellikle sarı veya pembe altın tonları ile çok başarılı durduğunu düşünüyorum. Aralarda kullanılan parlak yüzey formu da yine modelin tasarımındaki ayrıntıları öne çıkarma konusunda gayet etkili olmuş. Kasanın ön ve arka kısımlarında yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kullanılmış. Paslanmaz çelik versiyon 100M su geçirmezlik değeri ile gelirken masif altın modelin su geçirmezlik değeri 50M olarak ayarlanmış.

girard-perregaux-laureato-skeleton-kapak-6.jpg

Şüphesiz yeni modellerin en önemli özelliği iskelet tarzında tasarlanmış kadranları… Girard-Perregaux, iskelet kadran konseptinin hakkını vermiş diyebiliriz zira kadranın en dış kısmında yer alan ve üzerinde saat ve dakika markörleri bulunan halka dışında mekanizmanın önünü kapatan hiçbir parça kullanılmamış. Okunabilirlik konusuna destek olması açısından markörlere ve baton tarzında hazırlanan kollara SuperLuminova fosfor malzemesi uygulanmış. Saatin yegâne ekstra fonksiyonu olan küçük saniye alt kadranı da saat 10 hizasına konumlandırılmış. 

girard-perregaux-laureato-skeleton-4.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. GP01800-0006 kullanılmış. 5.4mm’lik toplam yüksekliği ile ince sayılabilecek otomatik mekanizma 173 parçadan oluşuyor. Ana gövdesi ve köprüleri geometrik şekillerden oluşan iskelet tarzında tasarlanan mekanizma antrasit tonu kaplamasıyla modern bir görüntü kazanmış. 4Hz hızında çalışan ve tam kurulumda 54 saatlik güç rezervi sunan mekanizmanın yine iskelet tarzında hazırlanan rotoru 18K masif altından üretilmiş.

girard-perregaux-laureato-skeleton-3.jpg

Koleksiyona yeni eklenen modellerde, önceki versiyonlardan aşina olduğumuz metal bilezik tercih edilmiş. Mat ve parlak yüzeylerin birlikte kullanıldığı bileziğe GP logolu katlanır klips eşlik ediyor.

girard-perregaux-laureato-skeleton-5.jpg

Son birkaç yıldır “lüks spor saat” konseptine bir yönelme olduğundan bahsetmiştim. Tıpkı Piaget’in yeniden tasarladığı Polo S Koleksiyonu’nda olduğu gibi Girard-Perregaux Laureato Koleksiyonu da bu konseptin başarılı temsilcileri arasında yer alıyor. 1970li yıllardan esintiler taşıyan tasarımları günümüze uyarlama konusunda da en şık örneklerden biri olan Laureato Koleksiyonu’na yeni eklenen modellerden paslanmaz çelik versiyon 32.400,00 CHF fiyatla satışa sunulurken 18K masif pembe altın versiyon ise 61.500,00 CHF etiketle vitrinlerde yerini almaya hazırlanıyor.

Benzer İncelemeler