alexa PanoMatic Counter XL | Pano | Glashütte Original | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Glashütte Original PanoMatic Counter XL

glashutte-original-logo.png

Endüstrinin Alman menşeli ağır toplarından Glashütte Original, kronograf ve geri sayım özelliklerini özgün bir çalışma prensibi ile sunan PanoMatic Counter XL modeli ile bir kez daha mercek altında.

glashutte-original-panomatic-counter-xl-1.jpg

Faaliyetlerini Swatch Group çatısı altında devam ettiren Glashütte Original, geleneksel lüks saatçilikte Alman ekolünü temsil eden en önemli isimlerden biri. İnceleme için seçtiğimiz model ise, Baselworld 2010 senesinde saat severlerin beğenisine sunulan ve ilginç özelliklerinin yanı sıra görece uygun fiyat etiketi ile de beğeni toplayan PanoMatic Counter XL modeli.

glashutte-original-panomatic-counter-xl-10.jpg

Modelin kasası, özellikle tanıtıldığı dönemin büyük saat trendiyle örtüşecek şekilde, 44mm çapında ve 16mm yüksekliğinde tasarlanmış. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasa paslanmaz çelikten üretilmiş ki bu durum görece uygun fiyat özelliğinin de temel sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Segment itibarıyla makul kabul edilebilecek 50 metre / 5 bar su basıncına dayanıklı üretilen kasanın her iki tarafında da modelin zaman tutma özelliklerini kontrol eden butonlar yer alıyor. Toplamda beş adet yuvarlatılmış dikdörtgen formunda tasarlanmış butona, üzerinde markanın sembolü çift G amblemli ayar kolu eşlik ediyor. Boyutları göz önüne alındığında hiç de kompakt bir mimariye sahip olmayan kasanın kalın ve açılı boynuz tasarımı sayesinde kolda oldukça konforlu durduğunu da ekleyelim.

glashutte-original-panomatic-counter-xl-4.jpg

glashutte-original-panomatic-counter-xl-5.jpg glashutte-original-panomatic-counter-xl-6.jpg

Modelin şüphesiz en ilginç detayı kadran tasarımı… Mat ve güneş ışını desenli zeminlerin beraber kullanılarak hazırlandığı siyah kadran, hem şık hem de fonksiyonel bir görüntü sunuyor. Glashütte Original modellerine aşina kullanıcılar için tanıdık detaylar içeren kadranın dizilimi ve gösterim şekli standart kadranlara göre çok farklı. Saat 6 hizasında bulunan alt kadran vasıtasıyla zamanı takip etmek mümkün. Saat 3 yönündeki çift haneli göstergeden de tarih fonksiyonu okunuyor. Kronograf özelliğine ait saniye kolunun bulunduğu alt kadranın sağında ve solunda iki adet sayaç yer alıyor. Sol tarafta bulunan alt kadrandan küçük saniye takip edilebiliyor. Sağ tarafta ise kronograf fonksiyonuna ait 30 dakika sayacı yer alıyor. İzlemek büyük bir keyif olsa da, kronograf saniye koluna ev sahipliği yapan üç boyutlu tasarlanmış alt kadran, diğer özelliklere ait bilgilerin net okunmasına mani oluyor.

glashutte-original-panomatic-counter-xl-2.jpg

Kadranın saat 9 yönünde yer alan ikinci çift haneli dijital gösterge ise, direkt modelin zaman tutma özelliğine adanmış. Çift haneli yapısından ötürü gösterge 00-99 aralığındaki değerlerle işlem yapabiliyor. Kasanın sol tarafına yerleştirilmiş butonlardan saat 4 yönünde bulunan başlat ve durdur fonksiyonlarını kontrol ederken, saat 2 hizasında bulunan ise Flyback ve sıfırlama görevlerini yerine getiriyor. Pek çok saat meraklısı için alışılmışın dışında bir özellik olduğunun farkındayım. Ancak kendi adıma eğlenceli hatta cool olduğunu söyleyebilirim. “Kullanışlı değil” şeklindeki Purist yorumlar da size kalsın lütfen… Equation of Time diye bir komplikasyon var ayrıca, duymuş muydunuz?

glashutte-original-panomatic-counter-xl-3.jpg glashutte-original-panomatic-counter-xl-9.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 96-01 görev yapıyor. 217si zaman tutma fonksiyonuyla ilgili olmak üzere toplam 584 parçadan oluşan 72 taşlı otomatik mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

glashutte-original-panomatic-counter-xl-7.jpg

Glashütte Original PanoMatic Counter XL, siyah Louisiana timsahı derisinden yapılmış kayış ve çift G logolu, paslanmaz çelikten üretilmiş katlanır klips ile geliyor. Modelin satış fiyatı ise € 20.250.

glashutte-original-panomatic-counter-xl-8.jpg

Genel anlamda modeli çok beğendiğimi söyleyebilirim. Marka ne olursa olsun Big Date tarzı göstergeler bana ekseriya itici gelmiştir. Ancak bu modelin kadranındaki simetri ve kadran tonuna uygun zemin rengine sahip disklerden olsa gerek, herhangi bir rahatsızlık duymadım. Ayrıca Ultra-Thin savaşlarına daha yıllar varken üretilmiş kalıplı kasanın duruşu da aklımda kalan olumlu detaylardan bir diğeri oldu.
Benzer İncelemeler