alexa Glashütte Original | PanoMaticCalendar | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Glashütte Original PanoMaticCalendar

Almanya’nın geleneksel lüks saatçilik alanındaki öncü isimlerinden Glashütte Original, yeni modeli PanoMatic Calendar serisini tanıttı. Biri limited edition iki farklı referansa ev sahipliği yapan yeni koleksiyon, markanın ilk yıllık takvim komplikasyonu ile donatılmış model ailesi oldu.

glashutte-original-panomatic-calendar-1.jpg

Swatch Group altında faaliyetlerine devam eden Alman menşeli marka, özellikle üretim kapasitesi ve tesislerin Almanya’da yerleşik olmasından ötürü kendine has bazı ayrılacalıkları da bünyesinde barındırıyor. Yüksek saatçilik konusunda onlarca başarılı modele hayat veren köklü marka, başta panoramik tarih göstergesi olmak üzere birçok karakteristik tasarım detayıyla biliniyor.

glashutte-original-panomatic-calendar-2.jpg

Markanın Pano ürün grubuna yeni eklediği model ailesi ise, Glasshütte Original imzası taşıyan ilk yıllık takvim özellikli seri olarak kataloglarda kendine yer buluyor. Bu arada bir parantez açalım; Glashütte Original özellikle geleneksel komplikasyonlar konusunda zengin bir tecrübeye sahip. Tourbillon ve Perpetual Calendar (sürekli takvim) özellikli birçok modeli bulunan markanın Annual Calendar (yıllık takvim) gibi tasarlayıp üretmesi görece kolay bir özelliğe yer vermiş olması da, haliyle, biraz ilginç bir detay. 

glashutte-original-panomatic-calendar-9.jpg 

Gelelim yeni serinin özelliklerine… Glashütte Original PanoMaticCalendar, biri 18K 5N pembe altın (standart üretim) ve Grado 950 platin (15o adet ile limitli üretim) malzemeden yapılmış iki farklı kasa seçeneği ile geliyor. 42mm çapında ve 12.4mm yüksekliğinde tasarlanan kasaların iki yüzünde de safir kristal camlar yer alıyor. 

glashutte-original-panomatic-calendar-3.jpg glashutte-original-panomatic-calendar-4.jpg

Yeni model ailesinde kasa ile birlikte kadran seçeneği de referansa özgü iki farklı tipte geliyor. 18K 5N pembe altın olan versiyon, gümüşi renkte zemine sahip, geleneksel yanı daha ağır basan bir kadrana ev sahipliği yapıyor. Zarif kadrana aplik indeksler, pembe altın ve mavi kollar eşlik ediyor. Platin kasalı versiyonda ise, endüstriyel görüntüsüyle modeli modern bir havaya büründüren iskelet tarzı bir kadran yer alıyor. Galvanize siyah bileşenlerle donatılan kadranda yine aplik indeksler mavi kollar bulunuyor.

glashutte-original-panomatic-calendar-5.jpg glashutte-original-panomatic-calendar-6.jpg

Kadran tasarımı, Pano Koleksiyonu’nun imza tasarı öğesi olan merkez dışına yerleştirilmiş zaman alt kadranı detayını koruyor. Diğer modellerle olan en önemli fark ise,  sağ alt kadranda kadranın yuvarlak çevresi boyunca kayan bir ay göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. 12 ay, içi boş rakamlarla listeleniyor ve mevcut ayı vurgulamak için kadranın altındaki tek bilyeli slaytlar üzerine siyah bir disk bulunuyor. PanoMaticCalendar kadran üzerindeki bilgileri düzenlemeye odaklanan birkaç güncellenmiş estetik detayı da içeriyor. Mevcut nesil PanoMaticLunar'da bulunan Mondphase ve PanoramaDatum gibi Almanca etiketler, bu modellerde yer almıyor.

glashutte-original-panomatic-calendar-7.jpg glashutte-original-panomatic-calendar-8.jpg

Yeni modellere, Caliber 92-09 ve Caliber 92-10 mekanizmalar hayat veriyor. Merkezin dışına yerleştirilmiş rotor 18K 5N pembe altın versiyonda kasaya uygun renkte tasarlanırken, platin modelin mekanizması gücünü siyah rodyum kaplamalı rotordan alıyor. Tam kurulumda 100 saate kadar güç rezerv süresi sunan mekanizmalar, saat, dakika, küçük saniye, ay fazı fonksiyonlarının yanı sıra Retrograde ay göstergeli ve panoramik tarih pencereli yıllık takvim özelliğine de ev sahipliği yapıyor.

glashutte-original-panomatic-calendar-11.jpg glashutte-original-panomatic-calendar-10.jpg

Şık modellere siyah ve kahverengi tonlarda hazırlanmış, Louisiana timsahı derisi kayışlar eşlik ediyor. 18K 5N pembe altın model EUR 27,600 EUR, platin model ise EUR 40,400 fiyat etiketi taşıyor.

Benzer İncelemeler