alexa 1-90-02-46-32-35 | PanoMaticLunar | Glashütte Original | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Glashütte Original PanoMaticLunar Ref. 1-90-02-46-32-35

glashutte-original-logo.png

Almanya’nın lüks saatçiliğe kazandırdığı en önemli isimlerden biri olan Glashütte Original, markanın alametifarikası haline gelmiş Big Date özelliğini zevkle tasarlanmış ay fazı fonksiyonu ile buluşturan modeli PanoMaticLunar (Ref. 1-90-02-46-32-35) modeli ile mercek altında.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-1.jpg

Geleneksel saatçilik ve lüks saat sektörü neredeyse ortaya çıktığından bu yana İsviçre tarafından domine ediliyor olsa da endüstrinin Alman ve Uzak Doğu menşeli ağır topları hem mühendislik hem de tasarım anlamında üstün modellere imza atmaya devam ediyor. Mevzu Alman markalarına indirgendiğinde ise akla gelen ilk isimlerden biri de şüphesiz Glashütte Original. Kusur kabul etmeyen Alman mühendisliğini işlevselliği temel alan sade ancak fonksiyonel tasarımlarla buluşturan Sakson marka, kendi hayran kitlesi başta olmak üzere pek çok saatseverin hayallerini süslüyor.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-2.jpg

Özgün kadran tasarımları, üstün işçiliği ve markanın sembolü haline gelen çift diskli büyük tarih göstergesi ile saat endüstrisinin kült isimleri arasında yerini alan Glashütte Original, 2015 yılında yenilenen yüzüyle saat tutkunlarını bir kez daha kendine hayran bırakan Pano Collection’dan PanoMaticLunar (Ref. 1-90-02-46-32-35) ile inceleme köşemizde yerini alıyor.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-11.jpg

Modelin kasası, 40mm çapında ve 12.70mm yüksekliğinde tasarlanmış. Kâğıt üzerinde pek dikkat çekmese de kasanın oldukça kalın olduğunu söylemek mümkün. Markaya aşina kullanıcılar için sürpriz bir durum olmasa da özellikle dress watch tarzında bir model arayan saat meraklıları için altını çizelim. Mat ve parlak yüzeylerin beraber kullanıldığı kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Kalın boynuz tasarımı ve çift G logolu geniş ayar kolu ile oldukça güçlü bir duruş sergileyen kasanın her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Kasanın su basıncına dayanıklılık değeri ise 50 metre / 5 bar olarak ayarlanmış.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-3.jpg

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-7.jpg 1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-8.jpg

Hemen hemen tüm Glashütte Original modelleri için geçerli olduğu üzere bu modelin de en ilgi çekici kısımlarının başında kadran tasarımı geliyor. Güneş ışını desenli koyu mavi zeminli kadran, standardın oldukça dışında tasarlanmış, asimetrik bir yerleşime sahip. Markanın imza detaylarından çift diskli büyük tarih penceresi, saat 4 ile 5 arasında yer alıyor. Eğer benim gibi büyük tarih penceresinden hoşlanmıyor ancak yine de bu model ile ilgileniyorsanız içiniz rahat olsun, kadranla aynı renkte tasarlanmış tarih diski göze batmadan görevini yerine getiriyor. Sıra dışı tasarım öğelerine bir diğer güzel örnek ise hem yapısı hem de konumu olarak bu tanımlamayı sonuna kadar hak eden ay fazı göstergesi. Yarım daire şeklinde tasarlanan gösterge, kadranın saat 2 hizasında yer alıyor. Kontrast zemin rengiyle ilk bakışta fark edilen ay fazı diski, alt kısmında iki adet minyatür bombenin yer aldığı ilginç bir çerçeve içine yerleştirilmiş. Diskin üzerindeki işçilik ise minimalizmin detaylardan uzaklaşmak demek olmadığına ispat niteliğinde…

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-5.jpg 1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-6.jpg

Zaman gösterimi, kadranın sol tarafına doğru yerleştirilmiş saat alt-kadranı üzerinden yapılıyor. Küçük saniye göstergesi ise saat kadranını saat 6 yönünde kesecek şekilde tasarlanmış. Kadranın dış kısmına yerleştirilmiş Almanca açıklamalar, kadran bütünlüğünü bozmadan (artık asimetrik bir kadranda ne kadar bütünlük olursa) modelin özelliklerine gönderme yapıyor. Koyu mavi zemin üzerinde kontrast tonda çalışılan indeksler ve Super LumiNOVA fosfor malzemesi tatbik edilmiş kollar sayesinde okunabilirlik optimal seviyeye ulaşmış.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-4.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 90-02 görev yapıyor. 21K masif altından yapılmış ve çift G logosu şeklinde iskelet tasarlanmış mikro-rotor ile kurulan otomatik mekanizma, 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan zevkle izlenebilen mekanizma, tamamı el işçiliği ile uygulanmış süslemeleri ile göz dolduruyor.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-9.jpg

Glashütte Original PanoMaticLunar (Ref. 1-90-02-46-32-35), el dikişi ile hazırlanmış siyah timsah derisi kayış ile geliyor. Kayışın uç kısmında ise satine paslanmaz çelikten üretilmiş çift G logolu katlanır klips görev yapıyor. Bu arada klips ile ilgili ufak bir detaydan bahsetmekte fayda var; klipsin kayış üzerindeki deliğe denk gelen kısmındaki pim bir vida ile sabitlenmiş durumda. Klipsin kayıştan kazara ayrılmasına mâni olan bu durumun, kullanım açısından olmasa da bileğinize göre ayarlama kısmında pek de pratik olmadığı aşikâr. Eğer yanınızda saatçi tornavida seti ile gezmiyorsanız tabii… Ancak Alman mühendisler de bu durumun farkına varmış olmalılar ki, seçeneklere sadece metal bilezik değil bir de deri kayış standart toka opsiyonu eklemişler.

1-90-02-46-32-35-glashutte-original-panomaticlunar-10.jpg

Glashütte Original PanoMaticLunar (Ref. 1-90-02-46-32-35), prensipte dress watch kategorisinde sınıflandırılabilecek bir model. Lakin işin pratik kısmı için aynı şeyi söylemek zor zira asimetrik kadranlı, 40mm çapında ve 12.7mm kalınlığında bir saatten bahsediyoruz. Eğer bu özellikler kulağınıza hoş geliyor, pek çok farklı seviye marka tarafından üretilmiş olsa da hep aynı görünen dress watch modellerinden haz etmiyorsanız, Glashütte Original PanoMaticLunar (Ref. 1-90-02-46-32-35) bence kesinlikle alışveriş listenizde bulunması gereken bir model.

Her zamanki destek ve misafirperverliklerinden ötürü Tourbillon Boutique (Emaar Square AVM) ailesine bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Benzer İncelemeler