alexa Alfred Helwig | Glashütte Original | Senator Tourbillon Edition | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Glashütte Original Senator Tourbillon Edition Alfred Helwig

glashutte-original-logo.png

Alman menşeli markaların duayen isimlerinden Glashütte Original, Flying Tourbillon komplikasyonunun mucidi ünlü saat ustası Alfred Helwig anısına tasarladığı yeni limitli üretim modelini tanıttı.

Glashutte-Original-Senator-Tourbillon-Edition-Alfred-Helwig-3.jpg

Niederlausitz bölgesinde doğan ve 1905 senesinde Alman Glashütte Saatçilik Okulu’nu dereceyle bitiren Alfred Helwig, bugün geleneksel saatçiliğin en önemli komplikasyonlarından kabul edilen Flying Tourbillon’un da mucidi olarak biliniyor. 1920 senesinde geliştirdiği Flying Tourbillon mekanizma ile saatçilik tarihine adını yazdıran ünlü usta, mezun olduğu okulda yaklaşık kırk yıl boyunca devam ettiği öğretmenlik görevi ile Alman saatçiliğinin en önemli isimlerinden biri kabul ediliyor.

Alfred-Helwig.jpg

Alfred Helwig (1886 - 1974)

Helwig’in anısına tasarlanan model için Glashütte Original’in ilk defa 2013 senesinde tanıttığı Senator Tourbillon modeli tercih edilmiş.

Modelin kasası 42mm çapında ve 13.70mm yüksekliğinde tasarlanmış. Parlak ve mat yüzeylerin bir arada yer aldığı kasa, 18K beyaz altından üretilmiş. Her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın su geçirmezlik değeri ise 50M olarak ayarlanmış. 

Glashutte-Original-Senator-Tourbillon-Edition-Alfred-Helwig.jpg

Yeni modelin kadranı tipik Glashütte Original tarzında tasarlanmış. Romen rakamı saat markörlerinin ve mavileştirilmiş Breguet tarzı kolların yer aldığı kadranda zemin rengi olarak beyaz tercih edilmiş. Markanın sembol detaylarından Big Date tarzı tarih penceresi saat 12 yönünde yerini alırken, modele ismini veren Flying Tourbillon tarzı eşapmanın görülebildiği perfore bölüm saat 6 hizasına yerleştirilmiş. Bu arada modelin limitli üretim No.su için ise biraz ilginç bir yer olan saat 1 markörü seçilmiş.

Glashutte-Original-Senator-Tourbillon-Edition-Alfred-Helwig-2.jpg

Modelin içerisinde standart versiyona da hayat veren Caliber Ref. 94-03 kullanılmış. 48 taşlı otomatik mekanizmada saat fonksiyonunun yanı sıra panoramik tarih penceresi ve Flying Tourbillon özelliği yer alıyor. Düz eksende yer almayan (ama mikro-rotor da sayılmayan) 21K altından yapılmış rotoru ile dikkat çeken mekanizma tam kurulumda 48 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

Glashutte-Original-Senator-Tourbillon-Edition-Alfred-Helwig-9.jpg Glashutte-Original-Senator-Tourbillon-Edition-Alfred-Helwig-6.jpg

Sadece 25 adet ile limitli üretilen Glashütte Original Senator Tourbillon Edition Alfred Helwig, lacivert timsah derisi kayış ve 18K beyaz altından yapılmış katlanır klips ile geliyor.

Benzer İncelemeler