alexa GT Drift | Fastback | Gorilla | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Gorilla Fastback GT Drift

Sizi son zamanların en ilginç ve aynı zamanda hesaplı saatiyle tanıştırmak istiyorum; Gorilla Watches - Fastback GT Drift. Buram buram otomobil tutkusu kokan bir isme sahip model, sıra dışı kadranını ve mekanizmasını rakipsiz bir fiyat etiketiyle sunmayı başarıyor.

gorilla-fastback-gt-drift-1-.jpg

Octavio Garcia, Gorilla Watches’in kurucusu. 12 yıl boyunca Audemars Piguet gibi lider bir markanın tasarım ekibini yönettikten sonra 2015 yılında görevinden ayrılıyor ve kısa süren sessizliğinin ardından 2016 yılında kendi markasını kurarak sahalara geri dönüyor. Tam da 50 yaşındayken bu cesaret gerektiren kararı alması, bana yine AP’den çıkıp bir dünya devi haline gelen Richard Mille’yi anımsattı.

gorilla-fastback-gt-drift-6-.jpg

gorilla-fastback-gt-drift-10-.jpg gorilla-fastback-gt-drift-11-.jpg

Gorilla Watches da Richard Mille ile benzer bir felsefeye sahip. Seramik, karbon fiber, alüminyum, titanyum gibi yüksek performanslı malzemeler ile motor sporlarından ilham alınarak üretilen saatlerle pazara merhaba diyen markanın en büyük farkı ise rakipsiz fiyat politikasından geliyor. Gorilla Watches çatısı altında satılan saatler, çoğunlukla 1000 $’dan daha düşük bir fiyat etiketi taşıyor. Yazımın asıl konusu olarak seçtiğim Fastback GT Drift ise, 2850 $ gibi nispeten yüksek bir etikete sahip. Şimdi gelin bu meblağ karşılığında ne alıyoruz, beraber inceleyelim.

gorilla-fastback-gt-drift-2-.jpg

Gorilla Fastback GT Drift, saat endüstrisinde “star wheel” yani “yıldız çarkı” olarak adlandırılan bir kadran yapısına sahip. Kadranın üst kısmında yer alan dakika indeksleri ve merkez etrafında dönen üç adet çark üzerinde yer alan saat göstergeleri eşleşerek, zamanın gösterimini sağlıyorlar. Ayrıca saatin kadranında saniye göstergesi de yer almakta. Her çarkın üzerinde dört adet sayı yer alıyor. Ardışık saatler birbirini takip eden çarklarda bulunduğundan, kadrandan saati okumak görsel bir şölene dönüşebiliyor. Hem saat hem de dakika indeksleri ve sayıları Super LumiNOVA fosfor malzemesi ile kaplı olduğundan karanlık ortamlarda da ışıl ışıl bir görüntü garantilenmiş oluyor. Saatin en önemli detaylarından birini mekanizma kısmı oluşturmakta. ETA 2824-2 temelli mekanizma Parmigiani, Hermes ve Richard Mille gibi isimlerle ortaklaşa çalışmalar sürdüren mekanizma üreticisi Vaucher tarafından tasarlanmış. Otomatik mekanizma, tam kurulumda 38 saatlik güç rezervine sahip.

gorilla-fastback-gt-drift-8-.jpg gorilla-fastback-gt-drift-9-.jpg

gorilla-fastback-gt-drift-7-.jpg

gorilla-fastback-gt-drift-12-.jpg gorilla-fastback-gt-drift-13-.jpg

Saat boyut itibariyle bilhassa kağıt üzerinde epey büyük görünüyor. 44mm genişliğindeki kasa, kurma kolu ile beraber 48,5mm’lik bir ölçüye ulaşıyor. Saatin uzunluğu 58mm, kalınlığı ise 19mm. Her ne kadar ebatlar korkutucu da olsa, entegre kayış tasarımı sayesinde bilekte tahmin edilenden çok daha konforlu bir saatle karşılaşmak mümkün. Dövme karbondan üretilen kasaya, anodize alüminyum kırmızı detaylar, parlak siyak seramik bezel ve çizilmelere dayanıklı safir kristal cam eşlik ediyor. Modelin su geçirmezlik değeri ise 100 metre olarak belirlenmiş.

gorilla-fastback-gt-drift-4-.jpg gorilla-fastback-gt-drift-3-.jpg

Siyah kauçuk kayış üzerinde yer alan kırmızı delikleriyle hem sportif hem de konforlu bir duruş vaat eden model, yalnızca 250 adetle sınırlı sayıda üretilecek ve 2019’un ilk aylarından itibaren müşterilerine teslim edilmeye başlanacak.

gorilla-fastback-gt-drift-5-.jpg

Günümüz saatçilik dünyasının en ünlü star wheel kadranlı saat üreticilerinden Urwerk modellerinin liste fiyatları, Fastback GT Drift’in fiyatının yaklaşık 30 katından başlamakta. Piyasada yer alan bir diğer star wheel kadranlı saat olan Arnold & Son Golden Wheel modeli de 50.000$US civarı bir etiket fiyatına sahip. Dolayısıyla Gorilla Fastback GT Drift için -özellikle star wheel kadranlı bir saat arıyorsanız- kelimenin tam anlamıyla “kelepir” diyebiliriz.

gorilla-fastback-gt-drift-14-.jpg

Benzer İncelemeler