alexa 2CVAV.B19A | Aircraft | Vintage | Chronofighter | Graham | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Graham Chronofighter Vintage Aircraft Ltd

wm7-graham-.jpg

Londra merkezli saat üreticisi Graham, Baselworld 2017 bünyesinde tanıttığı Chronofighter Vintage Aircraft Ltd koleksiyonu ile büyük beğeni toplamıştı. Eskitilmiş görünümlü kasası ve geçmişten izler taşıyan kadran tasarımları ile özellikle vintage military tarzı saatlerden hoşlanan meraklıları hedef alan koleksiyondan seçtiğimiz Ref. 2CVAV.B19A sizlerle…

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-2.jpg

Savaş dönemlerinde askeri ihtiyaçlar doğrultusunda üretilen saatler, günümüzde pek çok saatsever tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor. Saatlerin ortaya çıkmasına sebep olan gereksinimler çoktan güncelliğini yitirmiş de olsa, zamanın zorlu şartlarına göğüs germek için geliştirilen özgün tasarımlar, günümüzde saat meraklıları için birer tercih sebebi olabiliyor.

Bugün inceleme köşemize konuk olan Graham Chronofighter Vintage Aircraft Ltd modeli de, geçmişten izler taşıyor. Modelin 44mm çapındaki kasası konsepte uygun şekilde eskitme işlemine tabi tutularak retro bir görüntü elde edilmiş. Bu görüntüye metalik gri tonda PVD kaplama sayesinde kavuşan kasanın ön yüzünde, yine vintage bir hava sunan yansıma önleyici kaplamaya sahip bombeli safir kristal cam kullanılmış.

Teknik detay anlamında koleksiyonda yer alan dört farklı versiyonda da aynı şekilde kullanılan kasanın, su geçirmezlik değeri de 100 metre olarak ayarlanmış. Koleksiyonda yer alan modellerden yeşil renk temalı versiyon olan REF. 2CVAV.B17A modelinde, üzerinde klasikleşmiş savaş uçaklarından Halifax kabartması bulunan masif kapak yer alırken, diğer modellerde safir kristal cam bölmeli kapak kullanılmış.

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-8.jpg

Konumuz Graham markası ve Chronofighter Koleksiyonu olunca, kronograf butonu ve kurma kolu hakkında ayrı bir başlık açmamız kaçınılmaz… Saat meraklıları arasında kimi zaman el bombasının pimine, kimi zaman eski bir çakmağa, kimi zaman da Espresso makinesi koluna benzetilen bu tasarımın da bir hikâyesi var elbette. Editörlerimizden Burak Bayram’ın hazırladığı "Bomb Timer Ayar Kolunun Hikayesi” adlı haberden, bu özel kurma kolunun detaylı anlatımını okuyabilirsiniz.

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-3.jpg

Koleksiyonda yer alan dört modelden her biri için farklı bir kadran tasarlanmış. Eski savaş uçaklarının gövde parçalarına ait bağlantılardan esinlenerek hazırlanmış kadranın saat 6 hizasında 30 dakikalık kronograf alt kadranı, saat 3 noktasında küçük saniye, 9 konumunda ise gün ve tarih penceresine yer verilmiş. Koordinat şeklinde yazılan limitli üretim numarası da, tarih penceresinin altında konumlandırılmış. Kollar ve indekslerde karanlık ortamlarda okunabilirlik için SuperLuminova fosfor malzemesi kullanılmış. Saatin geneline hâkim “aged look” tarza uygun şekilde, SuperLuminova malzemesi için de eskitilmiş görünüm sunan ekru ton tercih edilmiş.

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-6.jpg

Yeni koleksiyonun tüm modellerinde içersinde Caliber Ref. G1747 mekanizma görev yapıyor. 25 taşlı otomatik kronograf mekanizma 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 48 saatlik güç rezervi sunuyor.

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-4.jpg

Graham Chronofighter Vintage Aircraft Ltd koleksiyonu zorlu koşullara dayanıklı tasarlanmış tekstil kayışlar ile sunuluyor. Her kadran rengine göre ayrı renkte tasarlanan kayışlar koleksiyonun vintage military tarzı ile mükemmel uyum sağlıyor. Kayışların ucunda üzerinde Graham logosu bulunan titanyum toka yer alıyor.

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-5.jpg

Her biri 250 adet ile sınırlı üretim sayısına sahip modeller, tematik tasarımları ve vintage military konseptinde hazırlanmış detayları ile markanın müdavimleri başta olmak üzere pek çok saatseveri kendine hayran bırakacak gibi görünüyor.

graham-chronofighter-vintage-aircraft-ltd-7.jpg

Benzer İncelemeler