alexa Grand Seiko | Diver | 200M | SLGA023 | Blue Ushio | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko Diver 200M SLGA023 Blue Ushio

Japon saat devi Grand Seiko’nun yeni dalgıç saati SLGA023, derin maviliklerin kralı olmaya hazırlanıyor.

grand-seiko-diver-200-m-slga-023-blue-ushio-1.jpg

Japonya’nın lüks saatçilikteki parlayan yıldızı Grand Seiko, 2023 yeniliklerine ara vermeden devam ediyor. Markanın görkemli geçmişini geleceğe taşıyan Evolution 9 konseptinde üretilmiş yeni modellerden Grand Seiko SLGA023, tüm detaylarıyla mercek altında.

grand-seiko-diver-200-m-slga-023-blue-ushio-2.jpg

Yeni modele geçmeden önce, markanın Evolution 9 konseptinden kısaca bahsedelim. Grand Seiko, modern ürün grubunun temel tasarım felsefesini Evolution 9 konsepti ile tanımlıyor. Markanın 1967 yılında tanıttığı efsanevi Ref. 44GS modelini kendine çıkış noktası olarak alan konsept, Grammar of Design (Tasarımın Alfabesi) gibi iddialı ancak bir o kadar da haklı bir tanımlamanın odak noktasında bulunuyor. Evolution 9 konseptini belirleyen dokuz temel unsur var:

Düz kadran

Kavisli yan profile sahip kasa

Saat 12 konumunda çift parçalı geniş indeks

Fasetli akrep ve yelkovan

İndekslerde derin orta oluklar

Düz üst yüzeye ve kontrast finisaja sahip fasetli kasa

Saatin ağırlık merkezinin bilek üzerindeyken alt kısımda yer alması

Kasa genişliğinin en az yarısı kadar bir bilezik

Doğru kalınlık ve ağırlığa sahip bir bilezik

Bu şartların tamamını karşılayan Grand Seiko SLGA023 ise, Grand Seiko’nun yetenekli ekibinden çıkan eskizlerinden gerçeğe uzanan yolculukta, çıtayı bir adım daha öteye taşıyor. 

Yeni model, 43.8mm çapında ve 13.8mm yüksekliğinde tasarlanmış, şık bir kasa ile geliyor. Sportif kasa, saat endüstrisinde ultra-hafif yapısı ve sağlamlığı kadar, paslanmaz çeliğe nazaran daha kompleks bir işleme sürecine ihtiyaç duyması ile de bilinen, Grado 5 titanyum alaşımından üretiliyor. Grand Seiko’nun high density titanium (yüksek yoğunluklu titanyum) adını verdiği alaşım, geleneksel Japon Zaratsu yüzey finisajı ile, sportif karakterini zarafet ve üstün işçilik ile aynı çatı altına topluyor. Mat ve parlak yüzeylerin bir arada yer aldığı kasanın ön yüzünde, yansıma önleyici kaplamanın yanında kusursuz berraklığı ile öne çıkan, çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Dünyanın en büyük optik üreticilerinden Seiko’nun imzasını taşıyan camın etrafında yerini alan tek yöne dönebilir dalgıç bezeli ise, ultra-sert yapısı ile zamanın yıpratıcı etkilerine meydan okuyan seramik alaşımından yapılmış mavi mineye ev sahipliği yapıyor. Kilitli kurma kolu ve masif arka kapakla donatılan sportif kasa, 200 metreye kadar su geçirmiyor. ISO 6425 standartlarına uygun üretilen kasa, bu özelliği ile profesyonel kullanıma da yeşil ışık yakıyor.

grand-seiko-diver-200-m-slga-023-blue-ushio-3.jpg

Yeni model, mavi renkte tasarlanmış ve Ushio deseni ile süslenmiş, benzersiz bir kadrana ev sahipliği yapıyor. Mavi Ushio zemin deseni, Japonya kıyılarını çevreleyen okyanuslardaki gelgitleri hissettiren tasarımı ile modelin profesyonel enstrüman odaklı karakterini, zarafet ve detaylara gösterilen rakipsiz özen ile buluşturuyor. Farklı açılardan gelen ışık altında neredeyse “canlı” bir görüntüye bürünen kadran, Grand Seiko için standart endüstrinin geneli için mükemmel işçilikleri ile kendine hayran bırakan kollara ve indekslere yer veriyor. Çeyrek daire şeklinde güç rezerv göstergesi ve çerçeveli tarih penceresi ile tamamlanan şık kadran, LumiBrite fosfor malzemesinin de yardımıyla hemen her ortamda mükemmel okunabilirlik sunuyor.

grand-seiko-diver-200-m-slga-023-blue-ushio-4.jpg

Grand Seiko Diver 200m SLGA023 Blue Ushio gücünü, Grand Seiko’nun imzasını taşıyan, Caliber 9RA5 mekanizmadan alıyor. İleri teknoloji ürünü mekanizma, geleneksel mekanizmalardan farklı olarak, zemberekten gelen enerjinin, geleneksel balans  yayının aksine, elektromanyetik özellikli bir devre tarafından kontrol edilmesi prensibine dayanan, Spring Drive mimarisiyle öne çıkıyor. Bu sayede, ayda ±10 saniyelik olağanüstü bir zaman tutma kabiliyetine kavuşan kalibre, 5 günlük güç rezervi ile sektör standartlarını yeniden belirliyor. 

grand-seiko-diver-200-m-slga-023-blue-ushio-5.jpg

Yeni model, kasa ile aynı malzemeden üretilmiş, çok parçalı metal bilezik ile geliyor. Modelin 150 gramlık ağırlığını bilek üzerinde başarıyla dengeleyen bilezik, dalış kıyafeti üzerine giymek için gereken ekstra mesafeyi basit bir hareketle kullanıcısına sunan dalgıç uzatma bağlantısına da yer veriyor. 

grand-seiko-diver-200-m-slga-023-blue-ushio-6.jpg

“Kusursuzluk” kavramını Grand Seiko’nun felsefesiyle sunan model, sadece kendi segmentinde değil daha üst düzey seviyelerde bile eşine az rastlanır detaylarıyla bambaşka bir tecrübe vadediyor.

Benzer İncelemeler