alexa SBGH255 | SBGH257 | Grand Seiko | Hi-Beat | Professional 600M | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko Hi-Beat Professional 600M (SBGH255 & SBGH257)

seiko_logo800.jpg

Baselworld 2017 kapsamında gerçekleştirdiği basın konferansı ile 2017 yeniliklerini saatseverlerin beğenisine sunan Seiko, Grand Seiko ürün grubu altında ilk defa üretilen profesyonel dalgıç saati modelleri ile büyük beğeni topladı.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-2.jpg

Dalgıç Saatleri başlığında haklı bir üne sahip yegâne uzak doğu markalarından kabul edilen Seiko, prestij ürün grubu Grand Seiko model ailesine yeni dâhil ettiği iki yeni modelle saatseverlerin karşısına çıktı. Genelde Prospex serisi altında gördüğümüz orta ve üst sınıf dalgıç saatlerinden farklı olarak direkt Grand Seiko etiketiyle sunulan ve 36000vph hızında çalışan yüksek vuruş otomatik mekanizmalarla donatılan modeller iki farklı versiyon olarak satışa sunuluyor.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-10.jpg

SBGH255 referansını taşıyan siyah kadranlı versiyon, yeni serinin standart modelini temsil ediyor. Aynı teknik özelliklerin yanında 500 adet ile sınırlandırılmış üretim sayısı ve mavi kadran tasarımı gibi detaylarla standart modelden ayrılan SBGH257 referanslı model ise serideki diğer model olarak karşımıza çıkıyor.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-11.jpg

Her iki model de titanyumdan üretilmiş, 46.9mm çapa ve 16.9mm yüksekliğe sahip kasalar içerisinde sunuluyor. Grand Seiko ürün grubunun başarılı mekanizmalarından Caliber Ref. 9S85 ile hayat bulan modeller, -3/+5 günlük sapma değeri ve 36000vph çalışma hızları ile dikkat çekiyor. Her iki model de, masif demirden imal edilmiş kadranları sayesinde 16.000 Gauss şiddetinde manyetik akıya dayanabiliyor. Ön kısmında çizilmeye dayanıklı safir kristal camın bulunduğu kasanın başarılı tasarımı sayesinde satüre dalışlarda kullanılan Helyum vanasına duyulan ihtiyacı bertaraf ediyor. Tek yöne dönebilen dalgıç tipi bezel ise, kalın kanalları sayesinde ıslak elle bile rahatça çevrilmeye imkân veriyor.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-4.jpg

Bütün bu teknik detayların yanında, her iki versiyon da Marine Master modeli ile başlayan “profesyonel Seiko dalgıç saati” konseptinin şimdiye kadar yapılmış en rafine örnekleri oluşturuyor demek mümkün…  Kasanın ve bileziğin keskin hatları, Seiko’ya özgü "Zaratsu" tekniği sayesinde en ince detayına kadar görülebiliyor. Siyah modelde yer alan altın tonunda hazırlanmış detaylar göz alıcı bir görüntü sunarken, 500 adet ile limitli versiyonun kadranında kullanılan mavi tonu derin denizlere gönderme yapıyor.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-5.jpg Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-9.jpg

Kadranlardan bahsederken, Seiko’nun yaptığı bazı görsel değişikliklerden de söz edelim. Grand Seiko tarihinde ilk defa markanın logosu kadranda saat 6 hizasından saat 12 hizasına taşınmış. Grand Seiko’yu farklı bir marka olarak konumlandıran Seiko bu ince detay ile hem bu konuyu vurgulamış hem de bir dalgıç saati için en istenmeyen durumlardan biri olan karmaşık kadran problemini de tamamen bertaraf etmiş.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-12.jpg

Grand Seiko Hi-Beat 36000 Professional 600m serisinde yer alan iki versiyon da paslanmaz çelik bilezik ile geliyor. Bileziğin uç kısmında ise markaya patentli uzatma kısmına sahip katlanır klips yer alıyor.

Grand-Seiko-Hi-Beat-Professional-600M-6.jpg

Benzer İncelemeler