alexa SBGK009 | Grand Seiko | Baselworld 2019 | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko SBGK009 – Uzakdoğulu Zarafet

Geleneksel lüks saatçiliğin Uzakdoğulu kült temsilcisi Grand Seiko, klasik elbise saatini yeniden tanımlayan şık modeli SBGK009 ile sayfalarımıza konuk oldu.

Sportif saatler, hem sundukları çok yönlü kullanım olanakları hem de dayanıklı yapıları ile saat tutkunlarının hala bir numaralı tercihi olmaya devam ediyor. Ancak bu durum, klasik elbise saati segmentinin yaşayıp gelişmesine de bir engel teşkil etmiyor elbette... Geleneksel lüks saatçiliğin değişmez isimleri, güncel kataloglarında bu tarza yönelik modellere mutlaka yer veriyor.

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-1.jpg

Klasik elbise saati tabir ettiğimiz konsept, aslında uzun zamandır aynı şablonları kullanarak hayatına devam ediyor. Özellikle komplikasyonları devre dışı bıraktığımızda saat üreticilerine çok da hareket alanı bırakmayan bu segment, mevcut konsepti geliştirmekten ziyade ‘rafine etmek’ üzerine kurulu desek yanlış olmaz...

İnceleme köşemize konuk olan Grand Seiko SBGK009, bu konseptin temel unsurlarını eksiksiz bir şekilde bünyesinde barındırıyor. Üstelik Grand Seiko’nun üstün Japon mühendisliği ve kusuruz el işçiliği ile...

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-6.jpg

Baselworld 2019 fuarı kapsamında saat tutkunlarının beğenisine sunulan model, 39mm çapında ve 11.6mm yüksekliğinde paslanmaz çelik bir kasa ile geliyor. Modelin klasik elbise saati konseptinin gereklerini yerine getirdiğinden bahsetmiştim. Bu duruma en güzel örnek, 39mm gibi fevkalade dengeli çapının yanı sıra mat/parlak yüzeyleri ve yumuşak hatlarıyla zarafet saçan kasa olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü boynuz tasarımı saati günümüz gereksinimleriyle uyumlu hale getirirken, GS amblemli kavranması kolay ayar kolu kullanıcı dostu bir profil çiziyor. Parlak bezel ve içten yansıma önleyici kaplamaya sahip bombeli safir kristal cam, modelin klasik temasını başarıyla öne taşıyor. Su geçirmezlik konusunda sadece sıçramalara karşı dayanım sunan kasanın arka yüzünde de, çizilmelere dayanıklı safir kristal cam bölmeli bir kapak yer alıyor.

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-4.jpg

Modelin klasik elbise saati tarzına uygun bir diğer bileşeni ise şüphesiz kadranı... Antrasit zeminle hazırlanan kadran, Retro temayı pekiştirecek üçgen kollara ve uzun markörlere ev sahipliği yapıyor. Küçük saniye göstergesi saat 9 yönünde yerini alırken, hemen çaprazındaki dikey güç rezerv göstergesi ile simetrik bir dizilim sağlanmış. Marka logosu dışında herhangi bir yazı içermeyen kadran sayesinde, modelin sade ve zarif karakterinin altı çizilmiş.

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-2.jpg

Grand Seiko SBGK009, konsepte olan bağlığını mekanizma kısmında da devam ettiriyor. Modelin içerisinde, elden kurmalı Caliber 9S63 kullanılmış. Tam kurulumda 72 saat (3 gün) güç rezerv süresi sunan mekanizmanın çalışma hassasiyeti +5 / -3 aralığında ayarlanmış. Transparan bölmeli arka kapak ile de, zevkle dekore edilen mekanizmanın izlenebilmesi sağlanmış.

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-7.jpg

Model çok şık tasarlanmış, paslanmaz çelik bir bilezik ile tamamlanmış. Klasik elbise saati konseptine uygun, zarif bir metal bilezik tasarlamak pek de kolay değil zira bilezikler genelde sportif temalı modeller için tasarlandığından, zarafet kıstasını sağlamakta zorlanabiliyor. Bu nedenle markalar ya Mesh/Milanese (hasır örgü) bileziklerden faydalanıyor ya da risk almayıp modellerini şık bir deri kayış ile tamamlamayı tercih ediyor.

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-5.jpg

Grand Seiko SBGK009 modeline eşlik etmesi için hazırlanan bilezik, dokuz parçalı olarak tasarlanmış. Parçaların sayıca fazla ve mat/parlak şeklinde kontrast dizilimleri, bileziğe hem zarif hem de hareketli bir görüntü katmış. Kalınlık açısından kasa ile uyumlu tasarlanan bilezik, buton kilitli katlanır klipsi sayesinde, kullanıcı dostu özelliğinden ödün vermeden şıklığını da korumuş.

sbgk009-grand-seiko-baselworld-2019-3.jpg

Grand Seiko SBGK009, oturmuş kalıpları ve hitap ettiği görece sınırlı kullanıcı profili ile kitleler hedef alınarak tasarlanmış bir model değil. Ancak geleneksel lüks saatçiliğin günümüzdeki haline gelmesinde büyük payı bulunan bu konseptin en rafine örnekleri arasında yer aldığı da aşikâr. Eğer modeli beğendiniz ancak bilezik konusunda tereddütleriniz varsa, aynı koleksiyonda yer alan deri kayışlı Grand Seiko SBGK007 modeline de bir göz atın derim.

Herkese sağlıklı günler...
Benzer İncelemeler