alexa Grand Seiko | SBGY013 | Omiwatari | Spring Drive | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko SBGY013 Omiwatari Spring Drive

Geçtiğimiz günlerde yeni modellerini tanıtan Grand Seiko, yeni SBGY013 Omiwatari ile mercek altında.

grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-1.jpg

Yeni Grand Seiko Omiwatari SBGY013, Elegance koleksiyonunda yerini alıyor ve 2021'de tanıtılan orijinal modelin (SBGY007) açık mavi tonlarına canlı beyaz bir alternatif getiriyor. Yapılan değişiklikler konusunda sadece kadran rengi ile sınırlı kalmayan marka, SBGY013 modelinde yepyeni bir çelik bilezik de sunuyor. 

grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-2.jpg

Yeni modele geçmeden önce, seriye verilen isimden de kısaca bahsedelim. “Omiwatari”, kışın suları donduğunda Suwa Gölü'nün yüzeyinde oluşan buzlu katmanı ifade ediyor. Efsaneye göre bu katman, tanrıların suyun üzerinde nerede yürüdüklerini gösteriyor ve bu nedenle Omiwatari (御神渡り - kelimenin tam anlamıyla "tanrı geçidi" anlamına geliyor.

grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-3.jpg

Saate geri dönelim. Grand Seiko SBGY013 Omiwatari, 38.5mm çapında ve 10.2mm yüksekliğinde tasarlanmış, zarif bir kasa ile geliyor. Çapraz boynuz açıklığı 43.7mm olan şık kasa, bilek üzerinde konforlu bir tecrübe vadediyor. Paslanmaz çelikten üretilen kasanın her iki yüzünde de safir kristal camlar yer alıyor. Modelin karizmatik ismine konu buz tutan göl detayı belki size aksini düşündürse de, zarif model sadece Splash Resistant yani su sıçramalarına karşı dayanım sunuyor.

grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-4.jpg

Modelin temel yeniliklerinden olan dokulu kar beyazı kadran, keskin markörlerin ve Dauphine tarzına yakın kolların yanı sıra aplik Grand Seiko logosuna da yer veriyor. Tabi incelemeye konu model bir Grand Seiko olunca, özellikle kolların ne kadar keskin ve kusursuz bir şekilde işlendiğinin de altını çizmek gerekiyor. Mavi tonlu saniye kolu ise, yarattığı dengeli kontrast ile kadrana hareket katıyor. 

grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-5.jpg grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-6.jpg

Yeni modele, markanın kendi patentli mekanizma platformu olan Spring Drive tipi bir mekanizma hayat veriyor. Elden kurmalı ve 30 taşlı Caliber 9R31, çift tulumbalı mimarisi sayesinde 72 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. Mekanizma grubunun kendine has akarak ilerleyen saniye kolu ile donatılan ileri teknoloji ürünü mekanizma günlük +/- 1sn sapma değeri ile çalışıyor ve safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor. 

grand-seiko-sbgy013-omiwatari-spring-drive-7.jpg

Şık modele, yepyeni bir metal bilezik eşlik ediyor. 9 parçalı baklalardan oluşan paslanmaz çelik bilezik, pirinç tanesi (Beads of Rice) tarzı tasarımı ile modelin zarif ve klasik karakterine uyumlu bir duruş sergiliyor. İnceltilmiş bakla formu ile modelin 10.2mm’lik toplam kalınlığına bilekte başarıyla dengeleyeceğine emin olduğumuz bilezik bileğe, GS imzalı klips ile sabitleniyor.

Benzer İncelemeler