alexa SBGC240 | Spring Drive | Sports | Grand Seiko | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko Sports Spring Drive Chronograph GMT (Ref. SBGC240)

Grand Seiko, 140. Yıldönümü koleksiyonunun bir parçası olarak beğenilen Spring Drive Chronograph'ın göz alıcı tasarımıyla dikkat çeken yeni iki tonlu versiyonunu tanıttı.

sbgc240-grand-seiko-sports-spring-drive-chronograph-gmt-1.jpg

Grand Seiko geçen yıl kuruluşunun 60. yılını kutlamıştı. 1881'de Kintaro Hattori tarafından kurulan Seiko Corporation ise, bu yıl 140. yılını kutluyor. Bu önemli tarihi taçlandırmak isteyen marka, 140. yıl dönümü kapsamında birçok yeni model tanıttı. Bu yenilikler arasında en çok dikkat çeken modellerden biri de Grand Seiko Sports Spring Drive Chronograph GMT SBGC240 oldu.

sbgc240-grand-seiko-sports-spring-drive-chronograph-gmt-2.jpg

Yeni model, bir süredir koleksiyonda yer alan SBGC203 modelini temel alıyor. Grand Seiko Sports Spring Drive Chronograph GMT SBGC240, 43.8mm çapında ve 16.1mm yüksekliğinde tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Mat ve parlak yüzeylere birlikte yer veren paslanmaz çelik kasaya 18K altın kurma kolu, kronograf butonları ve bezel eşlik ediyor. Köşeli kenarlarla tasarlanmış bezelin minesi için ise seramik malzeme tercih edilmiş. 100 metre su basıncına dayanıklı tasarlanan kasanın ön ve arka yüzlerinde safir kristal camlar görev yapıyor.

sbgc240-grand-seiko-sports-spring-drive-chronograph-gmt-3.jpg

Modele, siyah zemin üzerinde sarı altın tonu bileşenlerin kullanıldığı karmaşık ancak rahat okunabilir bir kadran eşlik ediyor. Tri-Compax kronograf kadran, alt-kadranlara ek olarak, saat 7 konumuna yerleştirilmiş güç rezerv göstergesi ve saat 3 konumunda yer alan tarih penceresine yer veriyor. Kadranın iç kısmına yerleştirilmiş 24 saat skalasından GMT fonksiyonu takip ediliyor.

sbgc240-grand-seiko-sports-spring-drive-chronograph-gmt-4.jpg

Yeni model gücünü Spring Drive Caliber 9R86’dan alıyor. 50 taşlı hibrit mekanizma tam kurulumda 72 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. ±1 / gün sapma değeri ile çalışan mekanizma, cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

sbgc240-grand-seiko-sports-spring-drive-chronograph-gmt-5.jpg

Sadece 500 adet ile limitli üretilen modele, klips kısmında 18K sarı altın GS amblemi bulunan paslanmaz çelik bilezik eşlik ediyor. Haziran 2021 itibarıyla satış noktalarına ulaşması planlanan model için belirlenen liste fiyatı ise EUR 19,200.

sbgc240-grand-seiko-sports-spring-drive-chronograph-gmt-6.jpg

Benzer İncelemeler