alexa SBGA403 | 20th Anniversary | Spring Drive | Grand Seiko | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Grand Seiko Spring Drive 20th Anniversary Limited Edition (Ref. SBGA403)

2019 yılında Japon saat devi Seiko, üstün teknolojisi Spring Drive’nin 20. Yaş gününü kutladı. Biz de markanın bu özel ana eşlik etmesi için ürettiği SBGA403 modelinin, saat dünyasında yarattığı heyecanı sizlerle paylaşıyoruz.

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-1.jpg

Lüks saat denilince aklınıza İsviçre geliyorsa henüz Grand Seiko ile tanışmamışsınız demektir. İşin doğrusu Grand Seiko için pratik bir tanım ararken samuray kılıcı yakıştırmasını son derece yerinde buldum. Üstün malzeme kalitesi, kusursuz işçilik seviyesi ve tabi ki kazanılan zaferlerle taçlandırılan gurur… Seiko’nun da saatlerine yüklediği anlam ile bire bir örtüşen yakıştırmalardan bahsediyoruz.

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-8.jpg

Grand Seiko, mekanizma konusunda da dünyanın en iyilerinden biri olarak anılan işlerin altına imzasını atıyor. Spring Drive teknolojisi de bu işlerden yalnızca biri. Günlük ±0,5 saniye hassasiyet değeri sunan elektronik kontrollü mekanik kalibreler, sektörde fazlasıyla saygın bir noktada konumlandırılıyorlar.

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-7.jpg

Grand Seiko, üstün Spring Drive teknolojisinin 20. Yılına özel tanıttığı model ailesinden SBGA403 versiyonu ile yükse saatçiliğe göz kırparken, özgün kadranı ve karakteristik kasa tasarımıyla da alışılagelmiş Seiko geleneklerini devam ettiriyor.

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-4.jpg

Konuk oyuncumuz Grand Seiko SBGA403; 44,5mm x 14,3mm ölçülerinde yüksek yoğunluklu titanyum kasaya sahip. Çift kavisli safir kristal camlı modelin su geçirmezlik değeri 200 metre/20 bar olarak belirlenmiş.

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-2.jpg sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-5.jpg

Grand Seiko’nun logosunda bulunan aslan motifinin taşıdığı anlam bütünlüğü, saatin tasarım diline yön veren detayların en başında yer alıyor. Ormanların kralı gibi saatlerin de kralı düşüncesiyle yola çıkan Seiko, saatin boynuz tasarımında aslanın pençelerinden, kadranında ise yelesinden esinlendiklerini dile getiriyorlar. İşin doğrusu Grand Seiko SBGA403 gelmiş geçmiş en ihtişamlı kadranlardan birine sahip. Her zevke hitap etmeyecek ancak hitap ettiği takdirde de büyük beğeninizi kazanacak bir kadran...

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-3.jpg

Modelin kalbinde 18K pembe altında üretilmiş rotoruyla gövde gösterisi yapan Spring Drive Caliber 9R15 bulunuyor. 30 taşlı mekanizma 72 saatlik güç rezervine sahip. Seiko’nun bu kalibre için iddia ettiği hassasiyet değerleri ise dudak uçuklatacak cinsten. 9R15; günlük ±0,5 saniye, aylık ise ±10 saniyelik sapma miktarı ile başka hiçbir mekanik kalibrenin ulaşamayacağı bir performans sergiliyor.

Saat, oldukça kaliteli bir işçilikle hazırlanmış titanyum bilezik ve katlanır tokaya sahip. Baklaların birbirlerine neden vida değil de pimlerle tutturulmuş olduğu konusu ise tam bir muamma. İşlevsellik odaklı hareket eden Seiko mühendislerinin görece düşük bir teknolojiyi saatlerine yerleştirmiş olmaları, saatin neredeyse boş kalan “olumsuz özellikler” hanesini bir nebze hareketlendiriyor. Klips kısmında yer alan hassas ayar mekanizması da konfor artırıcı özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

sbga403-grand-seiko-spring-drive-20th-anniversary-limited-edition-6.jpg

500 adetle sınırlı sayıda üretilen Grand Seiko SBGA403, her zevke hitap edecek bir saat kesinlikle değil. Sıra dışı kasa çizgilerine sahip modelin elektronik kontrollü mekanik kalibresi, “saf mekanik” tutkunlarının aklını karıştırabilir ancak şuna emin olunmalı ki, Japon saatçiliğinin geldiği son nokta yılların İsviçre’sine rahatlıkla kafa tutabiliyor.
Benzer İncelemeler