alexa Balancier S | Greubel Forsey | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey Balancier S

Haute Horlogerie’nin parlayan yıldızı Greubel Forsey, gelmiş geçmiş en sportif modelini tanıttı. Huzurlarınızda Balancier S.

greubel-forsey-balancier-s-1.jpg

Nefes kesici bir mühendislikle tasarlanmış ve üretilmiş mekanizmalar denilince akla gelen ilk isimlerden biridir Greubel Forsey. Tourbillon gibi üst düzey bir komplikasyona, onun sözlük tanımı olabilecek kadar hâkim pek az markadan biri olma özelliği de taşıyan İsviçreli mikro mekanik ustası, gelmiş geçmiş en sportif tasarımlı saatinin tanıtımını gerçekleştirdi.

greubel-forsey-balancier-s-3.jpg

En sportif diyorum çünkü geçtiğimiz yılın sonlarına doğru tanıtılan Greubel Forsey GMT Sport modeli de yeni tip kasa ve cam tasarımıyla, markanın sportifliğe attığı ilk adımları sembolize ediyordu. Bugün Balancier S modeli, GMT Sport’tan aldığı bayrağı daha az komplikasyon ile sportiflik anlamında daha da öteye taşıyor. Dolayısıyla Balancier S için bir devrimden ziyade evrim yakıştırması yapabiliriz. Hem de saat dünyasının nabzını fazlasıyla yükseltecek bir evrim.

greubel-forsey-balancier-s-5.jpg greubel-forsey-balancier-s-6.jpg

Greubel Forsey Balancier S, karşılaşabileceğiniz en ilginç kasa tasarımına sahip desek kesinlikle abartılı bir söyleme imza atmış olmayız. Sayılardan bahsetmek gerekirse kasanın çapı en altta 43mm iken bezel kısmında 45mm’ye yükseliyor. Kalınlık değeri ise kayışların bağlandığı uçlarda 13,75mm’den kasanın ortasına doğru 15,6mm’ye kadar artıyor. Tüm bu ölçü garipliklerine rağmen saat, karşıdan baktığınızda tam bir yuvarlak şeklinde görünüyor. Kasanın bu sıra dışı ölçüleri bezel, safir kristal cam ve hatta kadran tasarımını da direkt olarak etkiliyor. Titanyumdan üretilen modelin su geçirmezlik değeri sportif bir saate yakışacak şekilde 100 metre olarak belirlenmiş.

greubel-forsey-balancier-s-7.jpg greubel-forsey-balancier-s-8.jpg

Çılgın tasarımlı kadranda, daha doğrusu mekanizmanın üst kısmında, saat 6:30 pozisyonunda, 30 derece açıyla eğik bir şekilde, 12.6mm çapa sahip balans çarkı konumlandırılmış. Bir Greubel Forsey imzası olan bu detay, kronometrik performansın sağlanabilmesi için gerekli unsurlardan biri. Mekanizmanın ana plakası ve köprüleri, yüksek işçilikle işlenmiş titanyumdan üretilmiş. Bu sayede saatin hafiflik iddiası sadece kasayla değil, mekanizmayla da garanti altına alınmış.

greubel-forsey-balancier-s-2.jpg greubel-forsey-balancier-s-4.jpg

Balancier S modeline 37mm x 10,62mm ölçülerinde üretilen elde kurmalı bir kalibre hayat veriyor. 42 taşlı mekanizma 3Hz (21600vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 72 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. Tak formlu köprüsü üzerinde asılı şekilde duran saat ve dakika göstergesinin yanı sıra küçük saniye sayacı ve bir de güç rezerv indikatörüne ev sahipliği yapan özgün mekanizma, kasanın ön ve arka yüzünde yer alan safir kristal camlardan -kısmen de olsa- izlenebiliyor.

greubel-forsey-balancier-s-9.jpg

Greubel Forsey Balancier S, siyah renkli, kasa ile tümleşik tasarlanmış kauçuk kayış ve titanyum toka kombinasyonu ile saat severlerin beğenisine sunuluyor. Yalnızca 18 adet üretilecek saatin satış fiyatı 195.000 CHF olarak belirlenmiş. Saat dünyası için büyük, Greubel Forsey için ise küçük bir miktar...

greubel-forsey-balancier-s-10.jpg greubel-forsey-balancier-s-11.jpg
Benzer İncelemeler