alexa GMT Earth | Greubel Forsey | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey GMT Earth

Yüksek saatçiliğin öncü isimlerinden Greubel Forsey, mikro-mekaniğin sınırları zorlayan modeli GMT Earth ile dünya saati komplikasyonunda zirveyi belirliyor.

greubel-forsey-gmt-earth-1.jpg greubel-forsey-gmt-earth-11.jpg

Greubel Forsey çoğumuzun bildiği bir marka olsa da ciddi anlamda yakından tanıyanımız yok gibi... Bu duruma sebep elbette markanın egzotik sınıfına giren modelleri ve bu modeller için belirlediği dudak uçuklatan fiyatları. Günlük hayatta (tam zamanlı bir saat editörü olsanız dahi), GF takan bir saat meraklısına denk gelme şansınız çok az. Markanın sosyal(!)-medyatik yönünün de bu kulvarın gedikli isimlerine göre fevkalade zayıf olmasını da denkleme eklersek, baya nadir bir marka çıkıyor karşımıza.

greubel-forsey-gmt-earth-4.jpg greubel-forsey-gmt-earth-9.jpg

Bu özel markadan sayfalarımıza konuk olan model ise, tek başına Greubel Forsey ve felsefesini özetlemeye yetiyor da artıyor bile. Huzurlarınızda hayranlık, saygı ve şaşkınlık ifade eden sıfatların tamamını tek seferde üzerinde toplayan Greubel Forsey GMT Earth...

greubel-forsey-gmt-earth-10.jpg

Model, 45.50mm çapında ve 16.18mm yüksekliğinde tasarlanmış, görkemli bir kasa ile geliyor. 18K beyaz altından yapılan kasanın sahip olduğu bu ölçüler, sadece büyük olsun diye değil elbette. Ağırlıklı olarak mat yüzeylerle tasarlanan kasanın ön yüzünde yer alan bezelinde, yan kuşaklarında ve boynuz aralarında, adeta bir background gibi hazırlanmış, markanın imzası niteliğini taşıyan ve GF felsefesini özetleyen kelimelerden oluşan işlemeler yer alıyor. Saatin ikinci zaman dilimi özelliği, üzerinde GMT ibaresi bulunan dikdörtgen buton ile ayarlanıyor. Geriye kalan tüm fonksiyonlar ise, GF imzalı kurma kolu ile kontrol ediliyor. Kasanın ön ve arka yüzünü, yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar kaplıyor. Özenli işçiliği kadar 18K altın malzemesinin verdiği ağırlıkla da insana minyatür bir sanat eseri olduğunu hatırlatan kasanın saat 4 ve 5 yönünde ise, tek kelimeyle büyüleyici duran, üç boyutlu bir dünya figürü yer alıyor. Titanyum üzerine elle boyama tekniğiyle hazırlanan figür, tıpkı dünyamız gibi, bir tam turunu 24 saatte tamamlıyor.

greubel-forsey-gmt-earth-3.jpg

greubel-forsey-gmt-earth-5.jpg greubel-forsey-gmt-earth-6.jpg

Modelin kadranı, sanat eseri tanımlamasını zirveye taşıyor. Zaman, kadranın sağ üst yarısına yerleştirilmiş alt kadran üzerinden, akrep ve yelkovan kolları ile okunuyor. Saat markörlerine yer veren disk safir kristalden üretiliyor. Alt kadranın saat 3 hizasına yerleştirilmiş minyatür sayaç küçük saniyeye ev sahipliği yapıyor. Hemen altta ise, mekanizmanın 3 gün/72 saat güç rezervini gösteren, Pointer tarzı indikatör göze çarpıyor. Kadranın alt yarısının sağ tarafı, hilal şeklinde tasarlanmış zarif köprüsüyle sabitlenen Tourbillon’a, sol tarafı ise 24 saat skalasıyla çevrelenmiş dünya figürüne yer veriyor. GMT göstergesi ise, ok şeklindeki kırmızı kolu ve gümüş rengi 12 saat skalasıyla, saat 11 yönünde bulunuyor.

greubel-forsey-gmt-earth-2.jpg

Greubel Forsey GMT Earth en az ön yüzü kadar etkileyici (ve fonksiyonel) bir arka yüz taşıyor. Aslında saatin isminde sadece GMT ibaresinin geçiyor olması, tahmin ediyorum alçak gönüllülüğün olabilecek en bariz örneklerinden biri, çünkü saatin fonksiyonları arkada tarafta da kullanıcısını bilgilendirmeye devam ediyor. Arka tarafta, dünya gibi günde bir kez dönen ve 24 farklı zaman diliminde doğru zamanı gösteren 24 şehirli, tam dünya saati diski yer alıyor. Güneş'in Dünya'ya göre konumu da yine, Güneş’in kürenin altına yapıştırılmış çark üzerindeki stilize bir gravür ile temsil edilmesi vasıtasıyla, saatin arkasında gösteriliyor.

greubel-forsey-gmt-earth-7.jpg

Bunca özelliğe ve hayranlık uyandıran detaya, in-house üretilmişi elden kurmalı bir mekanizma hayat veriyor. 60 taşlı elden kurmalı mekanizma, 21.600vph frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 72 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. 36.40mm x 11.55mm ölçülerinde tasarlanan mekanizma, saat, dakika, GMT, dünya zamanı ve 24 saatlik dönebilen dünya figürüne ev sahipliği yapıyor.

Sadece 33 adet ile limitli üretilen model siyah kauçuk (fotoğrafta gözüken) ve siyah timsah derisi kayış alternatifleri ile geliyor. Her iki kayışa da GF imzalı, 18K beyaz altından üretilmiş katlanır toka eşlik ediyor. Bu özel modele sahip olmanın bedeli ise CHF 610,000.

greubel-forsey-gmt-earth-8.jpg

Benzer İncelemeler