alexa Nano Foudroyante | EWT | Greubel Forsey | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey Nano Foudroyante EWT

greubel-forsey-logo.jpeg

Sektörün yenilikçi isimlerinden Greubel Forsey, geçtiğimiz yıl Ocak ayında düzenlenen SIHH 2017 fuarında, saatçilik endüstrisi için büyük önem ifade eden yeni bir teknolojinin sinyallerini vermiş, tam 180 günlük kesintisiz güç rezerv süresi ile endüstrinin seyrini değiştirmeye aday yeni konsept model Mechanical Nano’yu duyurmuştu. Ünlü marka, bu özel modelin ikinci bölümü olarak tasarladığı Nano Foudroyante EWT ile bir kez daha gündeme oturdu.

greubel-forsey-mechanical-nano-2.jpg

SIHH 2017 bünyesinde saat dünyasıyla paylaştığı “teaser”da pek fazla teknik özelliğe yer vermeyen marka, genel anlama aşırı derecede minyatürize edilmiş ve sürtünme konusunda ileri teknoloji ürünü çözümler sunan yeni bir mekanizmanın müjdesini vermişti. Yine yaklaşan SIHH 2018 arifesinde Greubel Forsey cephesinden gelen yeni bir haber, tekrar tüm gözlerin bu konsepte çevrilmesine neden oldu.

Yeni Nano Foudroyante EWT konsepti, lightning seconds olarak tabir edilen özelliği alışılmış sistemlerden 96% daha küçük bir hacim ile birleştiriyor. Ayrıca Greubel Forsey’in iddiasına göre, lightning seconds özellikli sisteme gereken enerji miktarını da tam 1800 kat azaltıyor.

greubel-forsey-mechanical-nano-3.jpg

İnanılmaz oranda küçültülmüş mekanizmanın dişli grubu ve balans çarkını görebilmek mümkün. Lightning tarzı çalışan saniye kolu için gereken dikey enerjiyi, balanstan gelen yatay enerjiden dönüştüren minyatür dişlilerin de yer aldığı sistemde, eşapman çarkı ile direkt bağlantı sağlanmış. Dişlilerin eylemsizlik durumunu olabildiğince düşüren sistem sayesinde mekanizmanın çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerji de ciddi oranda aza indirgenmiş.

greubel-forsey-mechanical-nano-5.jpg

Tıpkı standart bir sistemde olduğu gibi bir saniyelik süre zarfında 8 hareketle bir tam tur tamamlayan lightning seconds tarzı saniye kolu, Nano Foudroyante EWT modelinde de yerini almış. Ancak saniye kolunun izlenebilir hale gelmesi için 23X değerinde büyütme özelliğine sahip bir de mercek eklenmiş.

greubel-forsey-mechanical-nano-1.jpg

Bu hayranlık uyandıran konsept ile ilgili şu an çok fazla bilgi bulunmuyor ancak Greubel Forsey’in konu ile ilgili bizleri merak içerisinde bırakmayacağına da şüphemiz yok. Mekanik saatçiliğin en önemli sorunlarından biri olan “çalışma alanı” konusuna sıra dışı bir çözüm sunan konseptin önemi çok büyük zira 96% hacmen küçülmüş bir mekanizma demek, yakın gelecekte tüm komplikasyon sözlüğünü aynı çatı altında toplamaya aday bir kalibre demek olabilir.

Benzer İncelemeler