alexa QP à Équation | Greubel Forsey | 18k Red Gold | Equation of Time | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey QP à Équation

GPHG 2017’de ‘Calendar Watch’ ödülüne layık görülen Greubel Forsey QP à Équation, şimdi 18K kırmızı altın kasa ve çikolata rengi kadranıyla saatseverlerle buluşuyor. Perpetual takvimi, QP à Équation modeliyle yeniden keşfe çıkan marka, mekanik saatçiliğin sınırlarını zorluyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-1.jpg

Equation of Time’ yani zaman denklemi komplikasyonunu, daha önce yayınlamış olduğumuz bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Tek bir cümleyle anlatmamız gerekirse, zaman denklemi komplikasyonu, gerçek ve ortalama güneş zamanları arasındaki farkı göstermek için kullanılıyor. Perpetual takvimi zaman denklemine entegre eden Greubel Forsey QP à Équation, netliği artıran pratik işlevler ve gösterimler getiriyor. Marka bu özelliği sunarken, tam takvim göstergesini basitleştirmiş ve sadece çift yöne döner kurma kolunu kullanarak ayarlanabilir hale getirmiş. Çok sayıda göstergeye ve fonksiyona rağmen, Greubel Forsey’nin Mekanik Bilgisayarı, tarih özelliğini ayarlamak kadar basit şekilde kullanılabiliyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-4.jpg greubel-forsey-qp-a-equation-5.jpg

Karmaşık yapıları basitleştirerek göstermek, normal olarak, bazı teknik zorluklar yaratıyor. Greubel Forsey, bu teknik zorlukları aşabilmek için ‘Mechanical Computer’ adını verdiği bir kodlama mekanizması geliştirmiş. Bu patentli Mekanik Bilgisayar sisteminde; hareketli parmaklara sahip bir dizi kam, saatin kadranıyla arka kapağı üzerindeki göstergeleri kaydırıyor. Ay kamı, ön taraftaki pencerede görüntülenen ayı değiştiriyor ve zaman denklemi diskini arkaya taşıyor. Yıl kamı, öndeki artık yıl göstergesiyle arkadaki mevsimleri kontrol ediyor. Bu kodlama cihazının geliştirilmesi, göstergeleri ayarlamak için kullanılan geleneksel yöntemi tersine çevirmekle kalmıyor, bunları hem kadranda hem de arka kapakta aynı anda gösteriyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-3.jpg

Model, 43.5mm çapında ve 16mm yüksekliğinde 18K kırmızı altın kasayla geliyor. Her iki yüzünde de safir kristal camların yer aldığı kasa 30 metre su basıncına kadar direnç gösterebiliyor. Arka kapaktan zaman denklemi, mevsimler, gün dönümleri, ekinokslar ve takvim yılı okunabiliyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-2.jpg

Greubel Forsey QP à Équation’ın kadranından artık yıllar, saat, dakika, saniye, haftanın günü, tarih, ay ve elden kurmalı mekanizmanın sunduğu 72 saatlik güç rezervi okunabiliyor. Saat 10 konumunda da tourbillon yer alıyor. Zamanı gösteren markörler, kollar, güç rezerv göstergesi ve küçük saniye de kasa gibi altından üretilmiş. Kollarda Super-LumiNova dolgusu bulunuyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-6.jpg

Greubel Forsey QP à Équation, elde dikilmiş timsah derisi kayış ve GF logosunun elde işlendiği 18K kırmızı altın tokayla tamamlanıyor.

greubel-forsey-qp-a-equation-7.jpg
Benzer İncelemeler