alexa The Art Piece 2 | Greubel Forsey | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Greubel Forsey The Art Piece 2

greubel-forsey-logo.jpeg

Egzotik saatlerin vazgeçilmez isimlerinden Greubel Forsey, mikro sanatlara yönelik ürün grubu The Art Piece’in ikinci modeli olan The Art Piece 2’yi tanıttı.

The Art Piece 2, markanın en başarılı kalibre tasarımlarından biri olan Double Tourbillon 30° modülünü yanı sıra sadece özel bir mikroskop vasıtasıyla görülebilen eşsiz bir mikro işleme sunuyor.

Greubel-Forsey-The-Art-Piece-2-1.jpg

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi egzotik saatler tasarlamak Greubel Forsey’in son derece başarılı olduğu bir konu. Ancak bu durum The Art Piece ürün grubu ile farklı bir kulvara doğru kayıyor zira marka bu ürün grubu ile birlikte uzmanlaştığı egzotik saatlerde sadece mekanizma ile değil minyatür işleme sanatı konusunda yarattığı benzersiz örneklerle de dikkatleri üzerine topluyor.

Greubel-Forsey-The-Art-Piece-2-2.jpg

The Art Piece 2, bu konuda markanın ürettiği en hayranlık uyandıran model olarak literatürde yerini aldı bile.. Sadece bu saat için özel olarak tasarlanan bir mikroskop vasıtasıyla görülebilen özel bir figür içeren modelin tasarımı gerçekten inanılmaz detaylar içeriyor. Tamamen mikro işleme tekniği ile çizilen figür parlatılmış köprünün üzerine yerleştirilen çok ince safir Kristal katman üzerine işlenmiş.

Greubel-Forsey-The-Art-Piece-2-3.jpg

Bu arada fotoğraflardan da görüldüğü üzere söz konusu figür aslında saatin muhteşem mekanizması Double Tourbillon 30°’un mikro ilustrasyonundan ibaret.  Modern resim sanatındaki adıyla ‘’mise en abyme’’ olarak geçen ve Türkçedeki karşılığını ‘’erken anlatım’’ olarak verebileceğimiz bu teknik, eserin mikro boyutta çizilmiş ilustrasyonunu yine eser içerisinde bir yere yerleştirmek şeklinde uygulanıyor. The Art Piece 2’de bu teknik, saat iki noktasında yer alan tourbillion düzeneğini resmetmek olarak hayata geçirilmiş.

Greubel-Forsey-The-Art-Piece-2-4.jpg

Tüm bu detayların yanında The Art Piece 2 ile saati öğrenmek de mümkün ancak sadece bakmak yeterli değil. Kadranın saati gösteren kısmını aktive edebilmek için kasanın kenarında yer alan düğmeyi kullanmak gerekiyor. Bu sayede saat dört noktasında yer alan bölümden saati okumak mümkün hale geliyor.

Saatin içerisinde yer alan mekanizma elden kurgulu olarak tasarlanmış. Güç rezerv göstergesi ise zamanın okunduğu kısmın hemen altına yerleştirilmiş.

Saatin açıklanan satış fiyatı CHF 590,000.

Greubel-Forsey-The-Art-Piece-2-5.jpg

Benzer İncelemeler