alexa 1801-1201 | Endeavour Perpetual Moon | Concept | Aventurine | H. Moser & Cie. | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept Aventurine (Ref. 1801-1201)

Kendine has tasarımları ve aykırı çıkışlarıyla bir dönem gündemden düşmeyen H. Moser & Cie., gökyüzünün gece görüntüsünde ilham alan ışıltılı aventurin cam kadrana sahip Endeavour Perpetual Moon Concept Aventurine modeli ile Ay Faz özellikli saatler arasında birkaç adım birden öne çıkıyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-1.jpg

Markanın diğer birçok modelinde olduğu gibi Endeavour Perpetual Moon Concept de büyük sayılabilecek bir kasa ile geliyor. 5N kırmızı altın ve paslanmaz çelik seçenekleri bulunan kasa, 42mm yüksekliğinde ve 13.1mm kalınlığında tasarlanmış. Kavisli tasarımı ve akıcı çizgileri ile sade ancak güçlü bir duruş sergileyen kasanın her iki yüzünde de safir kristal camlar görev yapıyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-3.jpg

Kadran, ince metal parçacıkların mavi cama karıştırılmasıyla üretilen ve insan yapımı bir malzeme olan altın taşı olarak da bilinen aventurin camdan yapılmış bir zemine ev sahipliği yapıyor. Aventurin cam, yıldızlı bir gökyüzü izlenimi yaratan çarpıcı, yanardöner yansımaları nedeniyle, özellikle Ay Fazı ve takvim göstergeleri için saat yapımında sıklıkla tercih edilen bir malzeme. Efsaneye göre, aventurin camı, 16. yüzyılda Venedik adası Murano'da, bakır kaplamaların içinde erimiş cam bulunan bir fıçıya düşmesi sonucu tesadüfen keşfedilmiş. Materyal adını, İtalyanca "tesadüfen" anlamına gelen “per avventura”dan alıyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-2.jpg 1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-6.jpg

Markanın Concept serisinin diğer modellerinde olduğu gibi kadranda herhangi bir yazı ya da logo yer almıyor. Minimalist tasarım, dairesel bir pencereden oluşan Ay Fazı göstergesinde de devam ediyor. Merkezi akrep, yelkovan ve saniye kollarının yanı sıra, kısa bir merkezi kol gündüz ve gece göstergesi olarak görev yapıyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-7.jpg

Modelin içerisinde, markanın dönüm noktası kabul edilen sonsuz takvim özellikli mekanizmasını da tasarlayan, Andreas Strehler tarafından geliştirilen Ay Faz göstergesine sahip Caliber HMC 801 görev yapıyor. Elden kurmalı mekanizma 3Hz frekansında çalışıyor ve çift tulumba sistemi sayesinde 7 günlük güç rezerv süresi sunuyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-5.jpg

Standart ay fazı göstergesi, 122.5 yılda bir günün doğruluğunu elde etmek için 135 dişli bir tahrik tekerleğine dayanırken, Moser, ay döngüsüne daha yakından uyan daha hassas bir dişli oranı kullanıyor ve 1027.3 yılda bir gün hassasiyetinde doğruluk sağlıyor. Ay Fazı göstergesi, kasanın yan tarafında yer alan buton vasıtası ile ayarlanıyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-4.jpg

Seride yer alan her iki model de sadece 50 adet ile limitli üretiliyor. Modeller kasa malzemesine uygun pim tokanın eşlik ettiği timsah derisi kayış ile geliyor.

1801-1201-h-moser-cie-endeavour-perpetual-moon-concept-aventurine-8.jpg

Benzer İncelemeler