alexa Pioneer | H. Moser & Cie | Perpetual Calendar | Stainless Steel | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

H. Moser & Cie Pioneer Perpetual Calendar Stainless Steel

h-moser-cie-logo.png

Yakın zamanda, Swiss Made ibaresinin günümüzdeki anlamı ve değeri üzerine yaptığı dikkat çeken açıklamalarla gündeme oturan H. Moser & Cie, Pioneer koleksiyonundaki 18K altın Perpetual Calendar modelinin ardından, aynı serinin 120 metre su geçirmezliğe sahip paslanmaz çelik versiyonu ile boy gösterdi.

İsviçre’nin nevi şahsına münhasır saat üreticilerinden H. Moser & Cie, bir süre önce yayınladığı bir bildiri ile “Swiss Made” kavramına olan güvenin azalmasından ve ortak standartların yer almamasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş, bununla da kalmayıp İsviçre Üretimi kavramının günümüzdeki durumunu eleştirmeye yönelik tasarladıkları “The Swiss Mad Watch” modelini tanıtmıştı. Yalnızca bir adet ile limitli olarak üretilen bu ilginç modelin açık artırma usulü ile satılacağını belirten marka, elde edilen gelirin İsviçre Saat Endüstrisi’nde zor koşullara göğüs gererek mevcudiyetini devam ettirmeye çalışan bağımsız saat üreticilerine aktarılacağını da eklemişti.

h-moser-cie-the-swiss-mad-watch-kapak-2.jpg

Dünyanın ilk %100 Swiss Made Saati

Kendine has çizgisi ve detaylara verdiği önem ile başarılı bir grafik yakalayan bağımsız marka, Pioneer koleksiyonu altında tanıttığı yeni Perpetual Modeli ile bir kez daha sayfalarımıza konuk oldu. 

Perpetual Calendar (Sonsuz Takvim) özelliği, markanın başarılı ürün grubu Pioneer koleksiyonunda ilk defa yer almıyor. 18K altın versiyonundan hatırladığımız model, bu kez paslanmaz çelik bir kasa içerisinde sunuluyor. 42.8mm çapında tasarlanan kasanın kalınlığı da 11.3mm. Bu arada kasanın, Perpetual Calendar özellikli modeller için pek de standart sayılmayan, 120M su geçirmezlik değeri ile geldiğini de belirtmekte fayda var. Ön ve arka yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın kenar kısımlarında kullanılan perfore detaylar da gözden kaçmıyor.

HMoser-Cie-Pioneer-Perpetual-Calendar-Steel-3.jpg

Modelin kadranı, H. Moser & Cie’in sembolleşmiş tasarım detaylarını taşıyor. Oldukça minimalist ve nispeten retro bir tarzda tasarlanan kadran için degrade tarzı koyu mavi bir zemin rengi tercih edilmiş. Yaprak tarzı kolların ve uzun saat markörlerinin eşlik ettiği kadranın saat 6 hizasında kendi ayrı alt kadranı üzerinde hareket eden küçük saniye kolu, saat 3 noktasında ise tarih penceresi yer alıyor. Ay fonksiyonu ise, merkeze yerleştirilmiş küçük kol ile okunuyor. Küçük kol 12 hizasını gösteriyorsa Aralık, 1 hizasını gösteriyor ise Ocak ayını temsil ediyor.

HMoser-Cie-Pioneer-Perpetual-Calendar-Steel-4.jpg

Perpetual Calendar fonksiyonlu modellerin vazgeçilmez özelliklerinden olan artık yıl göstergesi ise saatin arka kısmında bulunuyor. Sonsuz Takvim fonksiyonlu modeller arasında açık ara en sade kadran tasarımlarından birine ev sahipliği yapan H. Moser & Cie Pioneer Perpetual Calendar Stainless Steel, elden kurmalı mekanizmaların olmazsa olması güç rezerv göstergesini de saat 9 hizasında yer veriyor.

HMoser-Cie-Pioneer-Perpetual-Calendar-Steel-5.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. HMC 800 görev yapıyor. Günümüz standartları için biraz yavaş sayılabilecek 18000vph hızında çalışan 32 taşlı elden kurmalı mekanizma, çift tulumbalı sistem sayesinde 7 gün gibi etkileyici bir güç rezervi sunuyor.

HMoser-Cie-Pioneer-Perpetual-Calendar-Steel-2.jpg

H. Moser & Cie Pioneer Perpetual Calendar Stainless, Steel lacivert timsah derisi kayış ve paslanmaz çelik toka ile geliyor. Modelin liste fiyatı ise 39.000,00 USD (ABD listesi) olarak belirtiliyor.

Benzer İncelemeler