alexa 6902-1200 | Streamliner Chronograph | H. Moser & Cie. | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

H. Moser & Cie. Streamliner Chronograph (Ref. 6902-1200)

Moser’in ilk otomatik kronografı çelik-spor saatler dünyasına yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.

6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-1.jpg

Butik saatçi H. Moser & Cie. otomatik kronograflı kalibreye sahip çelik saati Streamline Chronograph’ı tanıttı. İşin doğrusu, piyasada milyon tane benzerine rastladığımız alışılagelmiş tasarım anlayışının dışına çıkabilmiş bir saatin tanıtılmasına çok sevindim. Gerçi saati ilk gördüğümde fena halde, IWC x Porsche Design Ocean 2000’e benzettiğimi de itiraf etmeliyim. Yuvarlak hatlar ve bütünleşmiş bileziğin etkisinden olsa gerek. Neyse ki Moser bütünleşmiş bilezik işini özgün tasarımlı bir kasa, işlevsel olarak karışık ancak görüntüde sade bir kadran ve nefes kesici bir mekanizmayla birleştirerek farkını ortaya koymuş.

6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-8.jpg

İddia ediyorum, şu anda piyasada bulunan en özel kronograflardan biriyle karşı karşıyayız. 42,3mm x 14,2mm ölçülerinde çelik kasaya ve çelik bileziğe sahip modelin ön ve arka yüzeylerinde, safir kristal cama yer verilmiş. Su geçirmezlik değeri ise 120 metre olarak belirlenmiş. Bu değerler özellikle mi böyle seçiliyor, anlamıyorum. Endüstri standardı haline gelen 50, 100, 300 metre gibi değerler yerine, şu anda dünyanın en çok arzulanan çelik saati Patek Philippe Nautilus’un da su geçirmezlik değeri olan 120 metreyi seçmek acaba bir tesadüf mü? Kasada ve bilezikte yer alan olağanüstü işçilik seviyesinin yarattığı kalite hissine saatin her detayında rastlamak mümkün. Füme kadranda yer alan dört kol ile saat, dakika, kronograf saniyesi ve kronograf dakikası bilgilerine ulaşılıyor. Kronografa ait sayaçların küçük alt-kadranlara sıkıştırılmamasıyla, okunabilirlik seviyesi fazlasıyla yüksek bir komplikasyon yaratıldığını söylemek mümkün.

6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-3.jpg 6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-4.jpg

Kadranda yer alan sadelik yerini, mekanizma kısmında hayranlık uyandırıcı bir karmaşıklığa bırakıyor. Moser’in mekanizması, 34,4mm x 7,3mm ölçülerinde, 434 parçadan oluşuyor, 55 taşlı, 21.600vph’de çalışıyor ve 54 saatlik güç rezervine sahip. İşin en ilginç yanı saatin arka camından mekanizmaya baktığınızda herhangi bir rotora rastlamıyorsunuz çünkü kalibrenin dönen ağırlığı kadranın hemen altına yerleştirilmiş. AgenGraphe kalibreyi HMC902 adıyla saatine yerleştiren Moser, mekanizmanın flyback özelliğinden de faydalanarak aynı anda hem karışık hem de sade olunabileceğinin canlı kanıtı haline geliyor.

6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-2.jpg 6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-5.jpg

Streamline Chronograph’ın kasa ve bilezik uyumundan bahsetmeden geçmek olmaz. Saatin bir bütün halinde görünmesinin yarattığı hoş görüntü bir yana, konfor konusunda da kilometre taşı olabilecek nitelikte bir modelle karşı karşıyayız.

6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-6.jpg

Yazıyı bu noktaya kadar okuduysanız, siz de en az benim kadar saatten etkilenmiş, hatta belki de ufak hesaplara girişmişsiniz demektir. Korkarım ki girişeceğiniz hesaplar düşündüğünüz kadar ufak olmayacak çünkü H. Moser & Cie. Streamline Chronograph’ın liste fiyatı 39.900 USD olarak açıklandı ve bu özel modelden yalnızca 100 adet üretilecek.

6902-1200-h-moser-cie-streamliner-chronograph-live-7.jpg
Benzer İncelemeler