alexa 5901-0301 | H. Moser & Cie Yenilikler 2019 | H. Moser & Cie | SIHH 2019 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

H. Moser & Cie Swiss Alp Watch Minute Repeater Concept Black (Ref. 5901-0301)

İsviçre saat sektörüne katkılarına horolojik ve tasarım anlamında devam eden H. Moser & Cie, SIHH 2019’da tek adetle limitli üretim modelini saat severlerin beğenisine sundu. Yalnızca 1 adet üretilecek modelin en dikkat çeken yanı kadranı ya da değil?.. Gelin yeni modelin tüm detaylarına beraber bakalım.

5901-0301-h-moser-cie-swiss-alp-watch-minute-repeater-concept-black-1.jpg

İlk olarak modelin kasasından bahsetmek gerekirse, markaya yakın olanların aşina olacağı ve birçokları tarafından Apple Watch’a benzetilen dikdörtgen tasarıma sahip. Platinyum malzemeden üretilen kasa 45,8x39,8x11mm ölçülerinde. Platinyum malzemenin öz ağırlığının çok yüksek olmasından dolayı saatin bilekte hissedilen ağırlığı da bir hayli fazla.

5901-0301-h-moser-cie-swiss-alp-watch-minute-repeater-concept-black-3.jpg

Ön ve arka yüzünde safir kristalin kullanıldığı modelde okunabilirliği üst düzeye çıkarmak için yansıma önleyici kaplama uygulanmış. Saat 3 konumunda saati ayarlamaya ve kurmaya yarayan kolun üzerinde markanın logosu M harfi işlenmiş.

5901-0301-h-moser-cie-swiss-alp-watch-minute-repeater-concept-black-2.jpg

Modelin kadranında parlak siyah renk tercih edilmiş ve markanın imza hareketlerinden birisi olan minimalizm üst düzeyde tutulmuş. Ay fazını tek bir okla, yıllık takvimi tek bir tarih penceresi ile göstermeye çalışan ve bunu tasarımsal bir ürüne çeviren marka bu kez de saati kollar olmadan göstermeyi denemiş.

5901-0301-h-moser-cie-swiss-alp-watch-minute-repeater-concept-black-4.jpg

Birçoğumuzun aklına hemen saatin arka yüzünü çevirmek gelecektir. Fakat çevirdiğinizde yine de saati okuyamayacaksınız. Peki nasıl okunuyor bu saat? Cevabı basit okunmuyor, dinleniyor. Saatin sol yanında bulunan kol sayesinde mekanizmadan gelen sesi dinliyor ve saati öğreniyorsunuz. Bu sayede sadeliği bir üst seviyeye daha çıkaran marka, tourbillon penceresini saat 6 konumuna yerleştirmiş.

Modelin kalbinde elle kurmalı HMC 901 kalibre görev yapıyor. Saatte 21,600 vuruş ile çalışan mekanizma tam kurulumun ardından 87 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Minute repeater, tourbillon gibi fonksiyonları ile horoloji anlamında zirvede olan kalibrenin dekorasyonunda el işçiliği tercih edilmiş.

5901-0301-h-moser-cie-swiss-alp-watch-minute-repeater-concept-black-5.jpg

Concept Black modeli el dikişi siyah timsah derisi kordon ile beraber geliyor. Kordonun iç yüzünde ise kırmızı renk astar kullanılmış.
Benzer İncelemeler