alexa Mechanical 50mm | Khaki Field | Hamilton | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Khaki Field Mechanical 50mm PVD

hamilton-logo.jpg

Askeri kullanıma uygun tasarlanmış modeller ve pilot saatleri konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Amerikan menşeli marka Hamilton, Baselworld 2018 bünyesinde saat severlerin beğenisine sunulan Hamilton Khaki Field Mechanical 50mm PVD modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-1.jpg

Pek çok farklı segmentten markanın koleksiyonlarında yer verdiği pilot saatleri, bugün endüstrinin önemli ürün gruplarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Geçmişi neredeyse havacılık tarihi kadar eski olan bu spesifik ürün gurubu içerisinde, oldukça geniş bir fiyat skalası ile sunulan birçok modele rastlamak mümkün.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-9.jpg

Bugün inceleme köşemizde konuk ettiğimiz Hamilton Khaki Field Mechanical 50mm PVD modeli ise dev kasası ve rahat okunabilirlik sunan klasik kadran tasarımıyla olduğu kadar görece uygun fiyatıyla da dikkat çeken özel bir model.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-2.jpg

Modelin tasarımı için, markanın 1969 yılında ABD Hava Kuvvetleri için tasarladığı ve saat terminolojisinde Type 1 Navigator olarak da bilinen Ref. FAPD 5101 modeli temel alınmış. Dönemi itibarıyla elden kurmalı olarak tasarlanan modelin yine aynı dönemde önemli bir özellik sayılan Hack (ayar kolunu geri çekince saniyenin durması) fonksiyonu, sunduğu farklı bir kaynakla senkronize edilme kolaylığı sayesinde saatin popülaritesini olumlu yönde etkilemiş.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-5.jpg

Hamilton Khaki Field Mechanical 50 PVD’nin şüphesiz en çok dikkat çeken özelliklerinden biri 50mm gibi devasa bir boyutta tasarlanmış kasası. Klasik pilot saati formunda hazırlanan kasanın yüzeyi mikro-kumlama işlemi ile matlaştırılmış ve sonrasında antrasit tonunda PVD ile kaplanmış. Modelin profesyonel imajını perçinleyen bu kombinasyonun 50mm çapındaki kasayı -en azından PVD kaplamasız modele göre- daha kompakt gösterdiğini söylemek mümkün lakin bu tespitimden ötürü aklınıza 42-44mm gibi bir ölçü de gelmesin.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-4.jpg

100 metre / 10 bar su geçirmezliğe sahip şekilde tasarlanan kasanın ön yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. Masif tasarlanan arka kapağın üzerinde ise modelin havacılık temasına gönderme yapan detaylar göze çarpıyor.

Hamilton Khaki Field Mechanical 50mm PVD modelinin bir diğer önemli detayı da kadranda gizli. İlk bakışta klasik Military tarzında hazırlanmış 12/24 saat kadrandaki detayı fark edemeyebilirsiniz. Ancak karanlık bir ortama girdiğinizde bu durum hemen değişiyor zira kadranda yer alan aplik saat markörlerini tamamen Super LumiNOVA fosfor malzemesinden imal edilmiş. 1mm yüksekliğe sahip büyük rakam indekslerin ışıma süresi ise normal kaplama indekslerin tam iki katı… Kılıç tarzında tasarlanmış yelkovan ve akrep kollarına eşlik eden beyaz saniye kolunun uç kısmı kırmızı hazırlanmış. Bu detaya ek olarak saatin Retro tasarımına vurgu yapan koyu renk Super LumiNOVA dolgulu üçgen markörleri de ekleyebiliriz.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-3.jpg

Yeni modelin içerisinde markanın bağlı olduğu Swatch Group tarafından üretilmiş ETA 2804 mekanizma görev yapıyor. Tam kurulumda 80 saatlik güç rezervi sağlayan mekanizma, manuel yapısıyla modelin Retro karakterini pekiştiriyor.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-7.jpg

Hamilton Khaki Field Mechanical 50mm PVD modelinin Vintage havasını tamamlayan son unsur ise yumuşak dana derisinden imal edilmiş kahverengi NATO tarzı kayışı. Kontrast dikişli yapısı ile saat ile gayet uyumlu bir duruş sergileyen kayışın uç kısmında ise PVD kaplamalı paslanmaz çelikten yapılmış Hamilton imzalı standart toka görev yapıyor.

hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-6.jpg hamilton-khaki-field-mechanical-50mm-pvd-8.jpg

Modelin liste fiyatı 5190,00 TL. İncelememize konu modelin dışında koleksiyonda biri paslanmaz çelik, diğeri ise siyah PVD kaplamalı olmak üzere iki farklı versiyon daha bulunduğunu hatırlatalım.
Benzer İncelemeler