alexa Hamilton | Ref. H76409530 | Khaki | Pilot | Pioneer | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical Chronograph Ref. H76409530

Bi-Compax dizilimli ama elden kurmalı mekanizma ile donatılmış bir kronograf mı arıyorsunuz? Hamilton, zevkli saat tutkunlarının bu bitmek bilmeyen arayışına yeni Khaki Pilot Pioneer Mechanical Chronograph ile cevap veriyor.

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-1.jpg Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-2.jpg

Şık model, Hamilton’un askeri saatler konusundaki zengin tecrübelerinden ilham alıyor. Markanın 1970’li yıllarda RAF (Royal Air Force / İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri) için özel olarak tasarlayıp ürettiği Hamilton Fab Four 6BB Chronograph modelinin güncel bir uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor.

 Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-5.jpg

Hamilton’un geçmişte muhtelif askeri kuvvetler için tasarladığı efsane modelleri günümüz teknolojisinin dengeli dokunuşlarıyla tekrar saat severlerin beğenisine sunması yeni bir durum değil aslında. Amerikan menşeli marka geçmişte bu konsepti odak noktasına alan Khaki Field Mechanical (Hamilton Hacked modelinden esinlenen), Khaki Pilot Pioneer Mechanical (W10 modellerinden esinlenen) ve son Khaki Pilot Pioneer (ABD Hava Kuvvetleri için yapılan Model 23'gönderme yapan) modeller tanıtmıştı. Swatch Group’un mekanizma başta olmak üzere birçok konuda sağladığı desteği, markanın DNA’sına uygun şekilde kullanan Hamilton, best-seller modellerden oluşan bu önemli seriye bugün bir yenisini daha ekliyor. 

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-6.jpg

Modele geçmeden önce, pek çok rafine saat severin yaşadığı ikilemden de bahsetmekte fayda görüyorum. Bugün piyasada muhtelif markaların Bi-Compax yani iki kronograf allt-kadrana sahip modelleri bulunuyor. Ancak bunlardan pek azı, Bi-Compax diziliminin ait olduğu erken dönemlere saygı duruşunda bulunan tasarımları benimsiyor. Heritage konseptine uygun bir Bi-Compax Chronograph bulsanız dahi, içinde kullanılan güncel otomatik kalibre, yine işin bütün büyüsünü bozuyor. İşte sayfalarımıza bugün konuk olan Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical Chronograph tam da bu noktada imdada yetişiyor.

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-3.jpg

Yeni model, 40mm çapında ve 14.35mm çapında boyutlandırılmış bir kasa ile geliyor. Orijinal Fab Four 6BB Chronograph modeline sadık kalınarak tasarlanan kasa, paslanmaz çelikten üretiliyor. Ön yüzünde her iki taraftan da yansıma önleyici kaplamaya sahip box-type (yüksek kenarlı) safir kristal cam bulunan kasanın arka yüzünde ise, yine orijinal modele gönderme yapan, masif çelik kapak görev yapıyor. Geniş çaplı kurma kolu ve piston tarzı kronograf butonlarının tamamladığı şık kasa, günlük kullanım için gayet yeterli bir değer olan, 100 metreye kadar su geçirmiyor.

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-8.jpg

Geçmişe saygı duruşu, modelin kadranında da devam ediyor. Pütürlü yüzeyiyle orijinal modele sadık bir görüntü sunan kadranda, eski radyum efektli Super-LumiNOVA ile doldurulmuş kollar ve indeksler görev yapıyor. Kolllar beyaz lake kaplamasıyla hemen her ortamda yeterli okunabilirlik sunarken baskı tekniğiyle eklenen saat markörleri ve skalalar da yine modelin Vintage karakterine vurgu yapıyor. 

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-7.jpg

Yeni modelin kalibre kısmına geldiğimizde, özellikle benim gibi klasik Bi-Compax kronograflara hayran saat tutkunlarının yüzünü güldüren bir detay bizleri karşılıyor. Modelin retro-inspired temasının bütünlüğüne özen gösteren Hamilton, modeli hayat vermek için tercih ettiği elden kurmalı mekanizma ile gönülleri fethediyor. Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical Chronograph’ın kalbinde, ETA – Valjoux 7733 temel alınarak tasarlanmış H-51-Si mekanizma atıyor. 7733’ün otomatik kurma düzeneğinden arındırılmış hali üzerinden tasarlanan elden kurmalı mekanizma 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda gayet iyi bir değer olan 60 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Klasik temalı bu şık kronografa başarıyla hayat veren mekanizma, geleneksel mimarisinin yanında silikon balans yayı gibi teknolojik özellikleri ile de göz dolduruyor.

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-9.jpg

Markanın standart (limitli üretim olmayan) koleksiyonuna eklenen modele, kahverengi dana derisi kayış ve paslanmaz çelik pin tipi toka eşlik ediyor. Yeni model, CHF 1,995 fiyat etiketi ile satış noktalarında boy göstermeye hazırlanıyor.

Hamilton-Khaki-Pilot-Pioneer-Mechanical-Chronograph-4.jpg
Benzer İncelemeler