alexa Hamilton | Khaki X-Wind | Limited Edition | İnceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Khaki X-Wind Limited Edition

hamilton-logo.jpg

Hamilton’un yakın zamanda saat severlerin beğenisine sunduğu bu limitli üretim model, standart modellerden yeni kadran renkleri ve üç boyutlu kadran tasarımı ile ayrılıyor. Bu üç boyutlu tasarım sayesinde saatin okumak istenilen fonksiyonuna daha hızlı yönlendirilmek mümkün. İlk başta bir nebze karışık duran kadran için oldukça önemli sayılan bu görsel tasarım saatin kullanılabilirliğini de olumlu yönde etkiliyor.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-2-.jpg

Alışılmış kronograf alt kadran tasarımı yerine saatin havacılık ile ilgili karakterine daha uygun duran çerçeveler tasarlayan Hamilton’ın uçak göstergelerinden esinlediği belli oluyor. Okunabilirlik konusunda en iyi sonuçları veremiyor da olsa bu özgün tasarımlı alt kadranların saatin bütünü ile son derece uyumlu olduğu aşikar.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-5-.jpg

Kadranın hemen etrafında yer alan ince iç bezel ise havacılık için önemli bir parametre olan “sürüklenme açısı” hesaplamalarında kullanılmak için tasarlanmış.

Uçak kokpitinde yer alan göstergeleri çağrıştıracak şekilde tasarlanmış iskelet formundaki akrep, yelkovan ve kronograf ibreleri de yine saatin havacılık temasını başarıyla yansıtan detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm ibrelerde ve saat markörlerinde güçlendirilmiş gece görüş için SuperLuminova kullanılmış.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-3-.jpg

45mm çapa sahip kasa paslanmaz çelikten üretilmiş. Üzerinde üç adet ayar tepesi ve bir çift kronograf butonu yer alan saatin profesyonel bir enstrüman olduğunu belli eden görüntüsü gerçekten etkileyici. Saat 2 ve 4 noktalarında bulunan ayar tepeleri sürüklenme açısı hesaplamasında kullanılan iç bezeli kontrol ediyor.

Saatin su basıncına dayanıklılık değeri WR100M olarak ayarlanmış.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-6-.jpgHAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-7-.jpg

Saate hayat veren mekanizma ise Hamilton H-21 referanslı otomatik kronograf kalibre. Saat endüstrisinin seyrini değiştiren tasarımlardan olan Valjoux 7750 üzerinden geliştirilen Calibre H-21 28800vph değerinde çalışıyor. 25 taşlı kalibrenin en önemli özelliği ise profesyonel kullanım için hayati önem taşıyan güç rezervinin Valjoux 7750’nin standart değeri olan 42 saatten 60 saate yükseltilmiş olması.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331.jpg

Saatin ön ve arka yüzünde safir camlar yer alıyor. Yansıma önleyici safir camdan kadranı hemen hemen her ortamda en iyi şekilde görebilmek mümkün. Arka kapakta yer alan şeffaf kısımda ise özenle dekore edilmiş mekanizmayı seyredebiliyorsunuz. Standart kabul edebileceğimiz dekoratif detayların dışında mekanizmanın köprülerinde yer alan H harfi işlemeleri ve rotor üzerinde bulunan büyük Hamilton işlemesi ise özellikle saatin fiyatı özelinde oldukça başarılı detaylar olarak yerini alıyor.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-8-.jpg

Khaki X-Wind serisinin bu özel modeli siyah kauçuk bir kayış ile geliyor. Oldukça konforlu bir kullanım sağlayan kayışa ek olarak yine H harfi şeklinde tasarlanmış toka da saatin sportif karakterine yakışan aksesuarlar olarak yerini alıyor. Saatin bir de paslanmaz çelik bilezik opsiyonu mevcut.

HAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-1-.jpgHAM-LTON_X-W-ND_AUTO_CHRONO_LE_H77766331-9-.jpg

Benzer İncelemeler