alexa Hamilton | Pan | Europ | Automatic | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Hamilton Pan Europ Automatic – Yeni Modeller

Amerikan menşeli köklü markalardan Hamilton, retro tasarım unsurlarıyla öne çıkan Pan Europ Automatic model ailesine toprak tonlarından oluşan renk paleti ile dikkat çeken iki yeni versiyon ekliyor.

hamilton-pan-europ-automatic-1.jpg

Saat endüstrisinde 20 yıla yakın bir süredir popülaritesini günden güne arttıran nostaljik temalı modeller, farklı segmentlerden birçok markanın ana ürün grupları arasında varlığını sürdürüyor. Ağrılıklı olarak 1960lar ve 1970ler döneminden modelleri yeniden üretimlerinden oluşan bu segment, hemen her yaştan saat severin ilgisini çekmeye de devam ediyor. 

hamilton-pan-europ-automatic-2.jpg

Bu segmentin başarılı isimlerinden biri de Hamilton. Amerikan menşeli markanın zengin arşivi, ürün grubuna eklenecek yeni retro temalı modeller için eşsiz bir kaynak olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda saat severlerin beğenisine sunulan yeni modeller, markanın 1971 tarihli Pan Europ Chronomatic modelinden esinleniyor. Saat dünyasının ilk otomatik kronograf mekanizmalarından efsanevi Caliber 11 ile donatılan kült model, 2011 yılından bu yana Hamilton’un güncel ürün grubu içerisinde yer alıyor. Kronograf modellerin yanı sıra 2014 yılında eklenen üç kollu versiyonlara da ev sahipliği yapan nostaljik koleksiyon, toprak renklerine yer veren iki yeni model ile genişliyor. 

hamilton-pan-europ-automatic-3.jpg

Yeni modeller, 42mm çapında ve 11.55mm kalınlığında tasarlanmış, paslanmaz çelik kasa ile geliyor. Mat ağırlıklı yüzeylerin zevkle eklenmiş parlak çizgilerle süslendiği kasa, eliptik formuyla 70li yılların gösterişli tasarım dilini bileklere taşıyor. Her iki yüzünde de safir kristal camların görev yaptığı şık kasaya, modele göre bordo veya yeşil tonlarda mineye ev sahipliği yapan tek yöne dönebilir bezel eşlik ediyor. Hamilton logolu kurma koluyla tamamlanan kasa, 50 metre su basıncına da dayanım sunuyor.

hamilton-pan-europ-automatic-4.jpg

İki farklı seçenek ile sunulan modeller, açık yeşil ve bej kadranlara ev sahipliği yapıyor. Aplik indekslerin ve nikel kaplamalı kolların görev yaptığı kadran, SLN fosfor dolgulu bileşenlerinin de yardımıyla, hemen her ortamda mükemmel okunabilirlik vadediyor. Bezel minesine uygun tonda lake kaplanan saniye kolu kolay izlenebilirlik için yeterli kontrastı sunarken, tasarımın bütünlüğüne katkıda bulunuyor. Modelin diğer özellikleri olan gün ve tarih pencereleri ise, saat 3 hizasında ve yan yana duruyor.

hamilton-pan-europ-automatic-5.jpg

Yeni modeller, Caliber H-30 mekanizma ile hayat buluyor. Swatch Group’un giriş ve orta seviye modellerinde sıklıkla görmeye başladığımız Powermatic 80 türevi mekanizma, 3Hz (21.600vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 80 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. Yüksek teknoloji ürünü Nivachron kıl zemberek ile donatılan otomatik mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor. 

hamilton-pan-europ-automatic-6.jpg

Toprak tonlarından oluşan renk paletleri ile öne çıkan modelleri, açık yeşil veya bej, yumuşak dokulu deri kayışlar tamamlıyor. Bu kayışlara ek olarak kahverengi ve bordo tekstil kayış seçenekleri de yer alıyor. 

hamilton-pan-europ-automatic-7.jpg

CHF 1,075 liste fiyatı ile satışa sunulan modeller, Hamilton’ın giriş seviye modeller arasındaki hakimiyetini perçinliyor. 

Benzer İncelemeler